Šéf Sněmovny Jan Hamáček | foto: Michal Šula, MAFRA

Za Filipovu cestu do Moskvy se šéf Sněmovny kál. Poučil jsem se, říká

  • 270
Šéf Sněmovny Jan Hamáček z ČSSD podle své předchůdkyně Miroslavy Němcové uznal, že pochybil, když podepsal cestu předsedy KSČM Vojtěcha Filipa do Moskvy, se kterou poslanci vyjádřili nesouhlas. Němcová to uvedla po jednání organizačního výboru Sněmovny. Hamáček řekl, že mluvil jen o tom, že si z každé situace snaží vzít si poučení.

„Pan předseda řekl, že je člověk, který se rád poučí ze svých chyb a že toto považuje za chybu. A že v budoucnu, bude-li cítit případ podobné citlivosti, tak určitě nebude postupovat stejně, ale bude se snažit najít shodu v organizačním výboru a už nepřipustit podobnou situaci,“ řekla Němcová.

Co řekl Hamáček na výboru

Já samozřejmě se z každé situace snažím si vzít poučení, stejně tak i z toho, co se tady odehrálo, takže vám tady mohu slíbit, že budu přistupovat obezřetněji k podpisům zahraničních cest, a pokud bych cítil, že je tam potenciál nějakého konfliktu, tak se podle toho zařídím a můžeme najít mechanismy, jak ty věci buď formálně, nebo neformálně konzultovat.

(přepis části vystoupení Jana Hamáčka na jednání organizačního výboru)

Bývalé předsedkyni Sněmovny za ODS to připadá jako maximum, čeho bylo možné dosáhnout. Nedalo se podle ní čekat, že by Hamáček kvůli svému pochybení odstoupil.

„Maximum je, když alespoň na tom výboru na stenozáznam a před zástupci všech politických klubů zazní, že to vnímá jako svou politickou chybu a že je ochoten se z ní poučit,“ řekla Němcová.

Od Němcové je to faul, o chybě jsem nemluvil, hájí se Hamáček

Hamáček řekl, že nejen Němcová, ale i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se ho ptali na okolnosti jeho podpisu cesty Filipa do Moskvy. Předseda komunistů jel na jednání se zástupci ruské Dumy v době, kdy již platily sankce Evropské unie vůči Rusku.

„Od paní Němcové je to faul. Já jsem řekl, že se snažím z každé situaci vzít si ponaučení,“ řekl Hamáček. Vyžádal si dokonce záznam z uzavřeného jednání organizačního výboru Sněmovny a poskytl ho iDNES.cz.

Podle přepisu Hamáčkova vystoupení nemluvil předseda Sněmovny o chybě, ale že se „z každé situace snaží poučit“. Věc má ale jeden háček. Pro novináře není jednání výboru přístupné a záznam jednání není běžně veřejnosti, tedy ani médiím, k dispozici. Jde tedy o přepis vystoupení, který poskytl pouze sám předseda Sněmovny, jehož se aféra přímo týká.

Filip jednal s člověkem ze seznamu sankcí Evropské unie

Komunista Filip nevidí na své cestě do Moskvy nic špatného. „Jel jsem zjistit, jestli ruská Duma nepřestane financovat v regionech projekty, na kterých se podílejí české firmy,“ hájil svou cestu do Moskvy po návratu šéf komunistické strany a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. (více zde)

„Svůj úkol jsem splnil, jednání bylo úspěšné,“ tvrdí Filip. Byl prý ujištěn, že peníze na projekty v ruských městech Samara a Volgograd nebudou kráceny a české firmy to negativně nepostihne.

Poslanecká sněmovna se od Filipovy cesty distancovala, ale už v době, kdy byl na cestě, takže jí nemohla zabránit. (více zde) Filip se v Moskvě sešel s místopředsedou ruské Dumy Sergejem Železňakem, jehož jméno je na seznamu sankcí Evropské unie.

Cesta bude uhrazena z rozpočtu Sněmovny, řekl Hamáček

„Jsem přesvědčen, že jsem nepřestoupil kompetence, které mám, a že ten podpis byl v souladu s nimi,“ řekl Hamáček. Projednávání tohoto bodu bylo podle něj ukončeno a nikdo to nezpochybnil. „Cesta bude uhrazena z rozpočtu Poslanecké sněmovny,“ prohlásil předseda Sněmovny.

„Mluvili jsme o tom velmi obšírně. Pan předseda opakoval argumenty, že to nebyla delegace, tudíž že nás nepodvedl, že to byla individuální cesta a to na žádost velvyslance,“ popisovala Němcová, jak probíhalo novinářům uzavřené jednání organizačního výboru.

„Pokud jde o financování té cesty, požádala jsem pana předsedu, aby si nechal udělat právní stanovisko, které pokud by odporovalo jeho přesvědčení, že to má zaplatit Sněmovna, tak aby nás s tím na příštím organizačním výboru seznámil,“ uvedla Němcová.

Takhle hájil svou cestu začátkem listopadu sám Filip:

1. října 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video