Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za dovolenou utratím asi méně než vy, řekl Tachecí primátor Bém

  10:30aktualizováno  10:30
Pavel Bém téměř jistě letos opustí post pražského primátora a usedne ve Sněmovně. V závěru osmi let v čele metropole musí odrážet podezření z korupce a neochotně vysvětluje, z čeho a kolik utrácí za horolezecké dovolené. "Utrácím asi méně než vy, troufl bych si tvrdit," odvětil Barboře Tachecí.

Žádný konflikt mezi námi nebyl, to udělala média - říkali jste s Mirkem Topolánkem jako jeden hlas. To jste mysleli vážně?
Do jídelníčku předvolebního času konflikty nepatří. Upřímně řečeno: osmdesát až devadesát procent takzvaného konfliktu Topolánek - Bém vzniklo posunutím nějakého výroku v médiích.

Podle zveřejněných SMS to vypadalo, že se rádi nemáte. Nechápu, proč to popíráte. Sám fakt, že se dva politici nemusí, je běžný. Připadá mi zbytečné házet to na média a lhát v takových maličkostech. Rozumíte mi?
Nerozumím. Buď nás odposloucháváte a čtete naše esemesky a ještě je posouváte v pravdivostní hodnotě, nebo si vymýšlíte.

Takže média si vymyslela, že jste jim například poslal esemesku s textem: "Doufám, že výroky Mirka Topolánka nejsou motivovány ukřivděností za to, že jeho partnerka si nemůže prodloužit luxusní mateřskou dovolenou?"
Myslíte, že ta esemeska ukazuje nějaký dramatický antagonismus?

Ano, myslím si, že dva vrcholní politici z téže strany o sobě takové esemesky do médií běžně neposílají.
Pro mne je to ukončený příběh. Trvám na tom, že osmdesát procent našich takzvaných sporů vyrobila média.

Když i kolegové z ODS na vašich webových stránkách hovořili o tom, že spory se musí utišit, a vy pak předstoupíte před novináře a řeknete, že žádné spory nikdy nebyly, tak jak vám mohou lidé věřit?
I ti spolustraníci vycházejí ze sdělovacích prostředků, které píší to, co se jim hodí do krámu.

Proč si myslíte, že pražská radnice pod vaším vedením získala pověst zkorumpovaného úřadu?
Určitě proto, že to napsal na svůj billboard Cyril Svoboda, možná také proto, že jste nás obvinili ze všech možných kauz, které z hlediska ekonomické nákladnosti zase takovými kauzami nejsou. Možná také proto, že se to někomu hodí do krámu. A taky jsme udělali pár chyb.

Myslíte, že taková pověst může vzniknout v momentě, kdy vše probíhá krystalicky čistě a všichni na magistrátu jsou bezúhonní?
Vždycky se v tak obrovském úřadě mezi dvaceti tisíci lidmi najde někdo, kdo něco neudělá dobře. Nevědomě, nebo vědomě. Ale je důležité vidět taky objektivně, co se povedlo. A říkám odpovědně: o jakém tunelu u Opencard píše Cyril Svoboda na plakátech?

To se asi budete muset zeptat Cyrila Svobody. Ale víme, co řekl Mirek Topolánek na téma Opencard. "Opencard je typický double jan, Janoušek - Jansta. Takhle prostě fungují některé zakázky v Praze," podotkl Topolánek. Lhal? Spletl se?
Nebudu komentovat žádný z výroků Mirka Topolánka.

Pavel Bém při rozhovoru s Barborou Tachecí.

Ale volič ODS je nutně zmaten: má věřit vám, nebo Mirku Topolánkovi?
O Opencard historicky rozhodovaly především kolektivní orgány města. Dneska je to ten nejtransparentnější projekt ve veřejné správě v České republice.

V tom případě se ptám...
Vy o tom víte úplně všechno. Včetně Mirka Topolánka. Takže samozřejmě je absurdní, že by o kartě Pražana mohl rozhodovat pan Jansta, pan Kostka nebo pan "trojúhelníček".

Mě jen mate, co to ujelo panu Topolánkovi v televizi. Komu mám věřit? Nebo možná to Topolánek nikdy neřekl a média si to vymyslela?
Nevím. Nevím, jak k tomu výroku Mirek Topolánek přišel. Určitě to nebyl šťastný výrok.

Kolik dává ročně Praha na veřejné zakázky?
Šestnáct miliard jsou investiční náklady, které podléhají zákonu o zadávání veřejných zakázek. Část z jednatřiceti miliard mandatorních výdajů taky.

Dokážete si tipnout, o kolik jsou předražené magistrátní veřejné zakázky? Ministr financí Janota mluví celostátně u stavebních veřejných zakázek o dvaceti procentech.
Ad A, každá veřejná stavba za veřejné peníze je a musí být soutěžena. Musí být vytvořena zadávací dokumentace, která je oceněna v jednotkových standardizovaných cenách. Děláme kontrolní rozpočet. Ad B, rozdíl mezi reálnou cenou a kontrolním rozpočtem je podle mého názoru hluboce pod dvaceti procenty.

Pavel Bém při rozhovoru s Barborou Tachecí.

Díky vašemu zásahu jste v průběhu několika dní po vypuknutí skandálu dokázal vyjednat dodatek ke smlouvě, který najednou zlevnil Opencard asi o 120 milionů...
Kladete otázku, na kterou neumím...

Ještě jsem žádnou nepoložila. Teď přijde: Když jste to dokázal u smlouvy na Opencard, tak kdybyste prošel ostatní magistrátní smlouvy, třeba byste to taky dokázal, co myslíte?
Kdybych to uměl, tak to určitě udělám. Ale platby partnerovi v případě Opencard jsme zastavili už v roce 2008 a už tehdy jsme jednali. Teprve po dvou letech se podařilo s firmou Haggues ten dodatek uzavřít, snížit náklady a udělat z Karty Pražana téměř nejlacinější kartu v Evropě. Podařilo se nám to pod pohrůžkou totálních rozvázání smluvních vztahů se společností Haggues.

A teď mě zajímá, jestli takové rezervy jsou v ostatních magistrátních smlouvách. Dokázal jste mi, že s magistrátem lze uzavřít smlouvu, která je podstatně předražená. A cenu shodit, když je malér.
Město neuzavírá licenční smlouvy každý den. Třeba u staveb, kde je uvedena standardizovaná cena a výkaz výměr, to možné není. A smlouva, jakou uzavřel nikoliv primátor, ale ředitel odboru informatiky s firmou Haggues, je taková jediná.

Vy jste ji nepodepsal?
Já nepodepisuji smlouvy tohoto typu.

Řekl jste, že vyvodíte pro sebe osobní důsledky, když bude vyhodnocen celý projekt Opencard pro Prahu jako neefektivní. Ale jaké důsledky, když v té době už s největší pravděpodobností budete poslancem?
Ale už teď je ta karta nejlevnější ze srovnatelných karet v Evropě, takže není možné, aby se tato karta ve finále stala neefektivní. Náklady jsou pro město mimořádně výhodné.

I když se karet do oběhu nedostane plánovaných šest set padesát tisíc?
Vzhledem k tomu, že smlouva garantuje jednotkovou cenu karty, emise zdarma do rozsahu šest set padesát tisíc, nad tento objem je jednotková cena karty, která pokrývá pouze výrobní náklady...

Čili v tuto chvíli, pokud jde o Opencard, máte splněno?
To, co jsem si kladl za cíl, tedy narovnat smluvní vztah s firmou Haggues, to jsem splnil.

Nikdy vás nikdo v čele pražské radnice nechtěl uplatit?
Naposledy mě chtěl jako čerstvého lékaře někdo uplatit lahví skotské. Bylo to v roce osmdesát sedm, tuším.

Obecně uznávanou cestou, jakou novináři ve vyspělých demokraciích zjišťují, zda politici neberou úplatky, je zkoumání jejich výdajů. Proč nechcete říct, na kolik vás vyjdou vaše dovolené? Proč to tajemství?
Já nedělám žádné tajemství.

Pavel Bém při rozhovoru s Barborou Tachecí.

Tak kolik utrácíte za dovolené?
Asi méně než vy, troufl bych si tvrdit.

Já ale nejsem politik.
Na tom vůbec nezáleží, vy jste taky představitel veřejného života jako novinářka. Jsem horolezec, mám rád kopce, kam jezdím se stanem, nejnákladnější část těchto výprav je cesta. Ty náklady si bohatě mohu dovolit. Jistou výjimkou z toho byla moje cesta do Himálaje v roce 2007, tam jsem náklady zveřejnil.

Očima B. Tachecí

Dala bych mu krycí jméno Vypravěč. Je to typ člověka, kterému se bojíte dát i jakýkoliv jednoduchý dotaz, protože vás čeká přednáška. Pro politika přináší schopnost přednášet plusové body, pro novináře je to tak trochu utrpení. Celý rozhovor totiž bojujete o čas. Není možné se ubránit podezření, že to je docela chytrá taktika, která novináře nakonec uondá. Za celý rozhovor mne Pavel Bém překvapil vlastně jen jednou věcí: myslí si, že má-li on zveřejnit, kolik utrácí za výlety do hor, měla bych tak činit i já, protože jsem také veřejná osoba. Nemůžu uvěřit tomu, že si Pavel Bém neuvědomuje ten podstatný rozdíl mezi námi: že totiž já (i vy) ho živíme. A žije-li z našich peněz, pak se k tomu vážou bezpochyby i určité povinnosti směrem k nám. Někdy člověk i po dvaceti letech žití v normální zemi žasne, co všechno ještě politici nepochopili. Ale sluší se Pavlu Bémovi poděkovat: nakonec přišel, i když ani to nebylo úplně jednoduché.

Kolik jste utratil za svoji letošní cestu?
O té se nebudu bavit s nikým, ani s vámi. Já své dovolené považuji za něco tak výsostně intimního a triviálního, že...

Politici v západní Evropě považují to, že zveřejní své náklady na dovolenou, taky za triviální věc.
Mohu se zeptat, kolika politiků vy jste se zeptala, kolik platí za dovolenou?

Ptala jsem se dvou nebo tří politiků před pár lety a od té doby jsem necítila potřebu. Až teď. Kombinace šéfování úřadu s korupční pověstí a neochota sdělit lidem, kolik utrácíte za dovolené - to je dost smrtící kombinace pro politika, nemyslíte?
Určitě ne. Jestli má magistrát korupční pověst, je to vaše virtuální distorze. Vy tu pověst vytváříte. Máte-li nějaký důkaz nebo nějaké indicie, ukažte ho.

Mám indicie u politika, že něco skrývá. Nechce totiž říci, kolik dává za dovolenou, přestože je to naprosto běžný údaj.
Na rozdíl od vás dávám na veřejný internet nejen své daňové přiznání a všechny dary, ale přiznávám všechny své výdaje. Včetně nákladů na dovolené. Ale to samozřejmě bude kumulativní částka, která vám jen ukáže, že primátor, který může mít příjmy v řádu jednoho a půl milionu ročně, tak si dovolenou za devadesát nebo také třicet či patnáct tisíc může strašně snadno dovolit.

Jste rád, že máte Milana Jančíka v pražském týmu ODS?
Své kolegy si v tomto případě nevybíráte. Na regionálním sněmu byl Milan Jančík zvolen vůbec největším počtem hlasů a já to respektuju.

Nevím, jak to bylo, ale co se ke mně doneslo z ODS, je, že jste se tak vy s panem Jančíkem dohodli. On a jeho lidi podpoří vás na šéfa pražské organizace, vy se svými lidmi podpoříte jeho jako místopředsedu.
A kdyby tohle platilo, jak je možné, že Milan Jančík měl téměř dvakrát tolik hlasů co já?

Vaši oponenti v pražské organizaci vás chtěli shodit: když vás Jančíkovi lidé zvolili, podpořili oni spolu s vašimi lidmi Jančíka, aby vám to ublížilo. Dotáhl ho tam Bém, Bém udělal dohodu s Jančíkem.
Myslíte, že takto funguje tajná volba?

Myslím, že ano.
Tento druh chování, které bych nazval sebezničující, sebemrskačské, kamikaze nebo rituální sebevraždou, tak to se na mě nezlobte, to zatím v ODS nepraktikujeme.

Znamená to, že jste se vy a Jančík na ničem před volbou nedohodli?
Před každou volbou jednáte s každým, s kým můžete jednat. I s panem Jančíkem jsem před volbou jednal. Ale že bychom se dohodli na nějakých "bartrových" obchodech, to je za vlasy přitažené.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek po jednání celostátního výboru KDU-ČSL (18....
Peníze, které necháme rodinám, nikdo nevytuneluje, říká Bělobrádek

Máme své návrhy na pomoc rodinám s dětmi spočítané na šedesát miliard, říká předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Tyto peníze zůstanou v rodinách, nikdo je...  celý článek

Inzerce TOP 09 na titulní straně pražského deníku Metro (17. října 2017)
TOP 09 varuje v závěru kampaně fiktivními zprávami o Klausovi i Babišovi

Přesvědčit voliče ještě na poslední chvíli fiktivními zprávami o soupeřích se rozhodla opoziční TOP 09. A tak si v Praze čtenáři deníku Metro mohli v úterý na...  celý článek

Otázka pro prezidenta, projekt iDNES.cz
Zájemci o Hrad prozradili, jaké by chtěli pravomoci. Ohodnoťte odpovědi

Má hlava státu v Česku adekvátní množství pravomocí? Měly by jí přibýt? A o čem by prezident rozhodovat neměl? V šestém kole projektu Otázka pro prezidenta se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.