Neplatiči alimentů mohou mít oplétačky s dopravní policií, nově jim bude možné zabavit řidičský průkaz. Ilustrační foto

Neplatiči alimentů mohou mít oplétačky s dopravní policií, nově jim bude možné zabavit řidičský průkaz. Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Sněmovna stvrdila možnost brát za neplacení alimentů řidičáky

  • 26
Poslanci přehlasovali prezidentské veto k novele trestního zákoníku. Ta má snížit počty vězňů například tím, že neplatiče alimentů soudy už nebudou muset posílat za mříže, ale potrestají je zabavením řidičského průkazu.

Proti prezidentskému vetu hlasovalo 103 poslanců z ODS, TOP 09, LIDEM a nezařazení Milan Šťovíček, Jaroslav Škárka a Michal Doktor.

Paradoxní je, že prezident vetoval zákon v polovině září, v jiném zákoně však změnu s řidičáky podpořil (více o podepsání toho, co Klaus dříve odmítl, čtěte zde).

Novela předpokládá, že doma by si po uplynutí poloviny trestu v obvyklém vězení mohli zbytek trestu z rozhodnutí soudu odpykávat lidé, kteří byli odsouzeni za přečiny. Domácí vězení nebo veřejně prospěšné práce by hrozily v případě, že pachatel neuhradí uložený peněžitý trest.

Vězňům se podle novely rovněž zkrátí lhůta, po jejímž uplynutí mohou znovu žádat o podmíněné propuštění. Nyní je roční, nově bude poloviční. Lidé, kteří by nebyli odsouzeni za zvlášť závažné zločiny, by mohli být propuštěni už po odpykání třetiny trestu.

O propuštění vězně bude moci nově požádat také ředitel věznice. Takovému návrhu by soud podle novely nevyhověl jen v případě, pokud by bylo zjevné, že by vězeň po propuštění na svobodu nevedl řádný život.

Tvrději proti agresorům při sportovních utkáních

Zákon počítá také s tím, že pokud někdo neplatí výživné, místo vězení by mohl přijít o řidičský průkaz. Konkrétně je v něm tento paragraf: "Pachateli trestného činu zanedbání povinné výživy může soud uložit jako přiměřené omezení (...), aby se zdržel řízení motorových vozidel. Toto přiměřené omezení soud uloží zejména tehdy, je-li důvodná obava, že povinnost uhradit dlužné výživné bude mařena nebo ztěžována."

Součástí stvrzené novely, již ve středu schválili poslanci, je i paragraf, který má výrazně pomoci proti výtržníkům na fotbale či při jiných sportovních utkáních.

Pokuta do deseti tisíc korun bude hrozit tomu, kdo bude mít jako návštěvník před zahájením organizovaného sportovního utkání, v jeho průběhu nebo při jeho zakončení obličej zakrytý způsobem ztěžujícím nebo znemožňujícím jeho identifikaci. Až dva roky vězení pak budou hrozit pachateli, kteří ruší přípravu, průběh nebo zakončení organizovaného sportovního utkání, shromáždění nebo obřadu lidí.

Za schválení zákona se přimlouval jeden z předkladatelů Pavel Staněk (ODS). "Myslím, že je na místě, je v tuto chvílí žádán i veřejností," uvedl. Podle Jana Chvojky (ČSSD) je však předloha v rozporu s ústavním pořádkem. Na svobodu se dostanou zločinci odsouzení za závažné činy, řekl. Podle Staňka však jde jen o strašení lidí. Také exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) označil argumenty kritiků za nepravdivé. Zastánci předlohy poukazovali i na to, že věznění lidé po propuštění mohou snáze nahradit poškozenému škodu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video