Pokud dítě skončí v kojeneckém ústavu, rodiče by část jeho pobytu měli hradit, plánuje ministerstvo zdravotnictví. Ilustrační foto

Pokud dítě skončí v kojeneckém ústavu, rodiče by část jeho pobytu měli hradit, plánuje ministerstvo zdravotnictví. Ilustrační foto | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Za děti v kojeneckých ústavech budou rodiče platit až 150 korun denně

  • 777
Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku, která mění pravidla pro pobyt nejmenších dětí v kojeneckých ústavech a dětských domovech. Jejich rodiny by musely zařízením nově přispívat 45 až 150 korun denně. Poplatky mají rodiče motivovat k lepší spolupráci.

"Vyhláška bude stanovovat výši úhrady za konkrétní věkovou skupinu. Pohybuje se od 45 do 150 korun za den," řekla iDNES.cz Helena Sajdlová z odboru zdravotních služeb ministerstva zdravotnictví.

Dětské domovy

V roce 2010 bylo v České republice podle zdravotnické statistiky 34 kojeneckých ústavů a dětských domovů pro děti do tří let, jejichž kapacita byla 1 963 míst a bylo v nich ke konci roku umístěno 1 513 dětí. V průběhu roku bylo přijato 2 077 dětí, což je nejvíce od roku 1998. Nejčastěji byly děti do těchto zařízení umisťovány ze sociálních důvodů. Propuštěno bylo během roku 2 085 dětí, 54 procent do vlastní rodiny. Více než čtvrtina propuštěných dětí strávila v ústavu více než rok.

Zdroj: SÚKL

Peníze by na děti platili jejich rodiče nebo zákonní zástupci, kteří o ně pečují přímo v ústavních zařízeních. Platby budou určené kojeneckým ústavům nebo dětským domovům, které se starají o děti do tří let věku. Ty by je měly využít na jídlo nebo oblečení.

"Nevidím důvod, proč by se na tyto činnosti nemělo přispívat. Ve zdravotní péči existuje podobný systém, dětské domovy navíc poskytují i činnosti, které se zdravotní péčí nemají nic společného," míní o plánu Sajdlová.

Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková se domnívá, že vyhláška by dorovnala mezeru v zákoně.

"V klokáncích nebo diagnostických a výchovných ústavech rodiče platit nyní musí, v zařízeních ministerstva zdravotnictví ale je to jinak," popsala Vodičková. Podle ní navíc rodiče podobnou povinnost v kojeneckých ústavech už měli. "Před lety se tomu říkalo ošetřovné, pak ale z legislativy vypadlo," upozornila.

Kromě přilepšení přijde i starost s dlužníky

Legislativní novinka by podle Vodičkové měla respektovat sociální situaci rodiny. Podle současných norem vyživovací povinnost ke starším dětem v ústavní péči nemají rodiče, kteří pobírají dávky v hmotné nouzi. Podle Vodičkové by bylo také problematické, kdyby rodiče platili horní sazbu navrhované částky. Tedy 150 korun denně. "To by bylo 4 500 korun měsíčně, což se mi zdá nepřiměřené," dodala.

Vodičková je přesvědčena, že příspěvek by kojeneckým ústavům a dětským domovům pomohl. "My máme 500 dětí a za celý rok jsme získali 600 tisíc korun. To není málo, i když většina rodičů příspěvky neplatí," řekla.

Kvůli dlužníkům se ale zařízení bojí toho, že místo pomoci se dočkají další práce. "Je to dobrá myšlenka, ale nakonec nám může přinést více starostí než užitku. Většina lidí nebude platit nic, my to budeme muset vymáhat, a to i přesto, že víme, že si exekutor na nich nic nevezme," řekla ředitelka Dětského centra Brno Eva Pilátová Hospodářským novinám, které na vyhlášku upozornily.

V ústavech jsou totiž nejčastěji děti, o něž rodiče nejeví velký zájem - nechtěné, opuštěné nebo ty, které úřady z rodin odebraly například kvůli týrání. Vymoci z rodin peníze tak může být velmi obtížné.

Podle ministerstva k takovým situacím docházet může, kojenecké a dětské ústavy se s ní ale budou muset vyrovnat stejně jako například nemocnice s dlužníky regulačních poplatků. Tam už došlo i na exekuční vymáhání dluhů.

"Dětský domov bude ve stejné pozici jako zdravotnické zařízení. Bohužel, bude muset stejně jako každé zdravotní zařízení vymáhat i nezaplacené poplatky," míní Sajdlová.

Vyhláška je hotova zatím v hrubých obrysech a čeká ji připomínkové řízení. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ji plánuje vydat v souvislosti s novým zákonem o zdravotních službách. Ten schválila vláda a v úterý ho v prvním čtení projendali poslanci. Platit by měl příští rok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video