Poslanec Schwippel je příznivcem prezidenta Klause. Věří, že pod jeho vedením vliv komunistů na vládu nehrozí.

Poslanec Schwippel je příznivcem prezidenta Klause. Věří, že pod jeho vedením vliv komunistů na vládu nehrozí. | foto: PSP ČR

Za darebáka se nepovažuji, napsal čtenářům poslanec Schwippel

  • 86
Jste přeběhlík, nebo konstruktivní poslanec? Kolik vám zaplatili? Ale také: Máte můj obdiv. Takové reakce čtenářů se objevily v chatu s poslancem ODS Janem Schwippelem, který se v úterý zasloužil spolu s opozicí o vyslovení nedůvěry vládě. "Za darebáka se nepovažuji," napsal mimo jiné.

Schwippel se včera spolu s kolegou Vlastimilem Tlustým a bývalými zelenými poslankyněmi Olgou Zubovou a Věrou Jakubkovou vyslovil pro nedůvěru koaliční vládě Mirka Topolánka.

odpovědi poslance Schwippela najdete zde

"I když jste darebáci, tak jsem vám chtěl vlastně poděkovat. Díky vám čtyřem snad stoupnou ODS preference a nedovolí komunistům v čele s Paroubkem nástup k moci," vzkázal odbojnému poslanci jeden ze čtenářů.

"Možná máte pravdu. Rozhodně nějakou katarzi to chtělo. Takto to nemohlo jít dál. Za darebáka se ale rozhodně nepovažuji. Své důvody jsem jasně a transparentně popsal a žádné jiné v tom nejsou," opáčil Schwippel.

Hodně otázek také naznačovalo podezření z korupce a ztráty vlastního názoru. Lidé se ptali, kolik poslanci za zradu dostali a proč se Tlustý a Schwippel nechávají tolik ovlivňovat prezidentem Václavem Klausem.

"Nikdo mi nic neslíbil. Nic jsem ani nepožadoval. Nyní má vše v rukou pan prezident, kterému plně důvěřuji," odpověděl na jeden z dotazů poslanec.

Všechny články o Topolánkově pádu a hledání nové vlády

Schwippel ve Sněmovně poprvé zasedl v červenci 2004, když nahradil jednoho z poslanců ODS, kteří byli zvoleni do Evropského parlamentu.

Loni 17. září opustil poslanecký klub ODS, a to kvůli přístupu kolegů k aféře poslance Jana Moravy, který údajně sbíral kompromitující materiály na některé zákonodárce, a "špatné atmosféře v klubu". Přidal se k neformálnímu křídlu poslance Vlastimila Tlustého, který kritizoval zejména ekonomické kroky vlády a staví se na stranu prezidenta Václava Klause.

"Věřím, že sestavení mnohem lepší protikrizové vlády bude moderovat pan prezident. Prezident Václav Klaus a jeho oddanost transparentním a demokratickým postupům je pak pro mne tou největší zárukou, že žádné řešení, které by komunistům nahrálo, nemůže určitě nastat," řekl Schwippel ve Sněmovně.

Klausovi k druhému zvolení pomohla nejvíc právě ODS, někteří její představitelé v čele s Topolánkem ale vedou s hlavou státu dlouholetý boj.

"V neposlední řadě mě rozhořčil nevídaný útok na legitimitu prezidenta republiky. Chce ODS tvrdit, že to jediné, co se jí skutečně podařilo, totiž znovuzvolení Václava Klause, se stalo nelegitimně?" položil Schwippel před hlasováním o vládě řečnickou otázku.

O vlivu prezidenta na osud vlády se mluvilo už před osudovým hlasováním. - čtěte také Klaus může ovlivnit osud kabinetu, rebelové ODS čekají na jeho slovo


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video