Za českými granáty ke Středohoří

Praha - Jarní počasí zničehonic láme letité rekordy, takže přišel čas podniknout výlet o něco delší než obvykle, zejména když je před námi nejen víkend, ale i další státní svátek a s ním i pracovní volno. Dnešní tip nebude příliš náročný na počet ušlých kilometrů, zato zážitků bude habaděj. Vydáme se totiž do míst sopečných vyvřelin, dalekých výhledů, romantických hradů, vzácných nerostů i rozkvetlé jarní vegetace. České středohoří, které je na dohled z hlavního města, je skutečným turistickým rájem, vzdáleným odtud jen několik desítek kilometrů.

SPOJENÍ: Tam - vlakem, odjezd z Masarykova nádraží v 7.36, příjezd do Lovosic v 8.52, po přestupu odjezd v 9.00, příjezd do stanice Libochovice město v 9.32 hodin. Zpět - vlakem, odjezd ze zastávky Třebenice město v 16.12 nebo 19.49, příjezd do Lovosic v 16.31 nebo ve 20.09, po přestupu odjezd v 17.00 nebo ve 20.12, příjezd do Prahy na hlavní nádraží v 18.16 nebo ve 21.32 hodin.
KILOMETRY: Libochovice zastávka 0, zámek 0,5, Házmburk 4,5, Třebenice 7, celkem 12 km, případně Košťálov a zpět 4, celkem 16 km.
MAPA: České středohoří - západ (edice KČT číslo 10, měřítko 1:50 000)
OBČERSTVENÍ: Libochovice bufet a restaurace na náměstí, Třebenice - restaurace.
Z Masarykova nádraží nás spěšný vlak na trati Praha-Děčín dopraví přibližně za hodinu a čtvrt do Lovosic. Tam přestoupíme na osobní vlak a pojedeme půlhodinu do Libochovic. Lépe je vystoupit až na zastávce Libochovice město, kde má tento spoj konečnou stanici. Odtud je to jen několik set metrů do středu města.

Libochovický renezanční zámek rozhodně stojí za prohlídku. Z vnitřního vybavení je nejcennější Saturnův sál z 18. století. Salla terena - síň otevřená do zahrady - je zdobena reliéfy mořských oblud. K zámku, v němž se narodil slavný český přírodovědec Jan Evangelista Purkyně, přiléhá francouzská zahrada a anglický park, kde je možné obdivovat pávy.

U rozcestníku turistických značek si po prohlídce zámku vybereme dálkovou červenou. Povede nás k neodmyslitelné dominantě celého kraje, téměř magické zřícenině hradu Házmburka, který odjakživa láká turisty, malíře i fotografy. K prohlídce hradu, který byl před třemi lety po dlouhé přestávce opět zpřístupněn, musíme ovšem zdolat stoupání po odbočující modré značce. Rozhled na okolní krajinu je úchvatný. Už věhlasný německý cestovatel Alexander von Humboldt o ní prohlásil, že patří mezi nejkrásnější a nejúchvatnější kouty světa.

Chráněná oblast České středohoří se rozkládá na území téměř šestnácti set čtverečních kilometrů. Bizarním sopečným kupám a kuželům vévodí Milešovka se svými 838 metry nad mořem. Mezi unikátní geologické jevy tohoto pohoří patří ledové jámy, kamenná slunce, hranolovitý rozpad čediče a obnažené sopouchy. Mnohé z těchto jevů nechybějí v žádné světové učebnici geologie.

Zůstaňme však ještě chvíli na tajemném Házmburku. Hrad, postavený kolem roku 1300 a zpustlý v 17. století, má dvě typické věže. Bílá je čtyřhranná a má pískovcové obložení, zatímco Černá, pětadvacet metrů vysoká, je postavená z čedičových kamenů. Svah pod hradem se stal v minulosti třikrát osudný pro ves Klapý, protože následkem silných dešťů se po jílovém podloží sesunul svah a zavalil několik domů. Fotografické dokumenty o katastrofě jsou vystaveny v místní hospodě.

Vrátíme se pod hrad na červeně značenou stezku, která nás po sestupu do údolí povede půvabnými sady a polními cestami přes Sedlec do Třebenic, klidného městečka s tradicí ovocnářství a těžbou granátů. Rozhodně bychom neměli vynechat prohlídku Muzea českého granátu, umístěného na severozápadním okraji města v bývalém evangelickém kostele. Před více než sto dvaceti lety ho založil místní starosta a lékař Václav Pařík. České granáty, odborně pyropy, jsou po vybroušení, kdy získají tvar šperkových kamenů, už po staletí vyhledávanou ozdobou. Z chemického hlediska jsou tyto krychlové nerosty v podstatě podvojné křemičitany dvojmocných a trojmocných kovů. U nás se těží nejen ve Středohoří, ale i v Podkrkonoší. Kromě exponátů dokládajících těžbu a zpracování granátů jsou v muzeu vystaveny klenoty a také nábytek Ulriky von Levetzow, poslední milenky německého básníka Johanna Wolfganga Goetha.

Záleží na tom, do jaké míry budeme unaveni a kdy se chceme vrátit domů - podle toho zvolíme vlak dřívější nebo pozdější. Za příznivého počasí můžeme ještě absolvovat poněkud náročný výstup na hrad Košťálov, odkud je jedinečný rozhled. Směřuje tam zelená značka, které se svěříme i při návratu, protože vede k železniční zastávce Třebenice město. Vlak tam zastavuje na znamení a jízdenky si musíme koupit u průvodčího. Motorákem jedoucím z Mostu se svezeme do Lovosic, kde přestoupíme na přímý spěšný vlak do Prahy.

PŘÍŠTĚ PŘINESEME:  Na buližníkovou Vraní skálu

Libochovický zámek byl postaven v renezančním slohu. (4. května 2001)

Hrad Házmburk je dominantou celého okolí. (4. května 2001)

Muzeum českého granátu v Třebenicích je v bývalém kostele. (4. května 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video