Za Český dům chce policie stíhat tajemníka

Policejní protikorupční služba se rozhodla zasáhnout v kauze Český dům, spojené s ministrem zahraničí Janem Kavanem. Po půlročním vyšetřování policie potvrdila původní informaci MF DNES, že smlouva ministerstva o pronájmu hotelového komplexu v centru Moskvy je pro stát nevýhodná. Navrhla trestní stíhání dvou osob, které ji připravily: bývalého Kavanova tajemníka Karla Srbu a šéfa firmy Hotel Český dům Stanislava Breie.

Jsou podezřelí z porušení povinností při správě cizího majetku, za což může soud uložit až osmileté vězení. "Čekalo se na znalecké posudky, jež měly určit optimální cenu pronájmu. Nyní je policie dostala a přiklonila se k posudku, podle něhož stát může na pronájmu Českého domu získat kolem 55 milionů korun ročně. Podle smlouvy, kterou ministerstvo uzavřelo, však stát dostává jen 28 milionů," uvedl policejní zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Kavan se včera na zasedání senátního zahraničního výboru, kam byl předvolán, ohradil proti výrokům o nevýhodné smlouvě. "Zoufale se snažíte najít na této smlouvě něco špatného," řekl například senátoru Michaelu Žantovskému (ODA).

Český dům? Všechno pod jednou střechou

Český dům, obrovský komplex s více než sto padesáti byty, desítkami kanceláří, hotelem a garážemi, stojí v centru Moskvy od začátku osmdesátých let.

Služeb hotelu využívají hlavně přespolní Češi, podnikatelé, novináři, vědci či sportovci, umělci a méně významní členové různých delegací.

Byty si zde pro své zaměstnance pronajímají české firmy a instituce, včetně České televize či tiskové agentury.

Ceny bytů jsou na moskevské poměry slušné: vybavená garsonka s telefonem o výměře přes čtyřicet metrů čtverečních přijde zhruba na 22 tisíc korun za měsíc.

Největší příjmy Českému domu plynou z pronájmu kanceláří. V areálu je kromě toho i zdravotní středisko, sauna, solárium, fitnesscentrum, tělocvična, kadeřnictví, myčka aut.

Roční příjmy z tak rozsáhlého podnikání jsou sto milionů korun. Ještě před převedením do rukou firmy Hotel Český dům od 1. ledna 2001 prošel komplex nákladnými opravami asi za sto milionů korun.
(usj)

O trestním stíhání dvou klíčových osob případu Český dům rozhodne v nejbližších dnech vyšetřovatel. "Vyšetřování jsme už ukončili a předali úřadu vyšetřování," řekl včera ředitel protikorupční služby (SPOK) Jaroslav Macháně.

Karel Srba i Stanislav Brei nemohli včera návrh na stíhání komentovat, neboť nebyli k zastižení. K policejnímu šetření se nicméně odmítali vyjádřit už dříve.

Srba, který kvůli případu rezignoval koncem března na post generálního sekretáře, v létě uvedl: "Už nejsem zaměstnanec ministerstva, nezajímá mě to."

Zatímco policie pátrání ukončila, ministerstvo zahraničí nebylo schopno za devět měsíců rozhodnout, jak vadnou nájemní smlouvu napraví.

Začátkem září sice nový generální sekretář Pavel Jaroš (přítel odstoupivšího Karla Srby) podepsal s Breiem takzvaný dodatek o narovnání, který původně pětiletou smlouvu ukončil k letošnímu 31. prosinci.

Co bude dál, zatím nevymyslel. Jak včera v Senátu uvedl ministr Kavan, vypadá to, že chybná smlouva bude platit déle, než ministerstvo slibovalo.

"Uložil jsem svému generálnímu sekretáři, aby zajistil nějaké řešení od 1. ledna 2002. Zatím na stole žádné nemám," potvrdil včera ministr Kavan.

Sekretář Pavel Jaroš podle Kavana doporučuje vypsat výběrové řízení na nového nájemníka, zatím však nepodnikl žádné kroky k tomu, aby vítěz této soutěže mohl Český dům od Nového roku převzít. "Není vyloučeno, že budeme muset tu současnou smlouvu prodloužit do konce března," oznámil Kavan v zahraničním výboru Senátu.

Zároveň naznačil, že do případného výběrového řízení se stejně nikdo nemusí přihlásit. "Dělali jsme si průzkum a velký zájem není," řekl bez bližšího vysvětlení ministr. Svým vyjádřením však některé senátory popudil. "Jak je možné, že ministerstvo neví, jak bude dál postupovat?" ptal se předseda výboru Michael Žantovský (ODA).

Na to už Kavan neodpověděl. "Když dovolíte, já se teď vzdálím a nechám odpovědi na svých spolupracovnících," řekl a ukázal na přítomného poradce Martina Housku a ředitele finančního odboru ministerstva Aleše Šatánka. "Reagujte slušně," řekl ještě svým kolegům a odešel.

Šatánek na otázku, proč ministerstvo ještě nevypsalo výběrové řízení, jen pokrčil rameny: "Ty věci prostě mají své tempo. Byrokracii nelze akcelerovat." Tím vyvolal smích v sále. Senátoři se usmívali i předtím, když Kavan tvrdil, že dosud žádné úředníky za vadnou smlouvu nepotrestal.

"Závěry učiníme až po ukončení šetření Služby pro odhalování korupce," uvedl Kavan. Generální sekretář Karel Srba, který nájemní smlouvu s Hotelem Český dům připravil Kavanovi k podpisu a letos v březnu sám rezignoval, se prozatím dočkal od Kavana jen slov uznání: "Nastavil laťku českého úředníka hodně vysoko," prohlásil Kavan v březnu.

Kavan se včera pokusil zakrýt podíl své náměstkyně Heleny Opolecké na celé kauze. Když se senátoři domáhali odpovědi, kdo ministrovi zprostředkoval právní posudek od advokáta Jiřího Teryngla, který zároveň pracoval pro firmu Hotel Český dům, Kavan řekl, že to nelze zjistit.

MF DNES má přitom k dispozici Terynglův dopis z 21. listopadu 2000, kterým Opolecké sděluje: "Vážená paní náměstkyně, na základě naší předchozí telefonické dohody přikládám právní názor na připravenou smlouvu: podle našeho názoru není pro podpis smlouvy žádných překážek." 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video