Za čekání u lékaře stovku, nabízí pojišťovna

  • 9
Promarněné hodiny v čekárnách lékařů se mohou brzy stát minulostí. Zatím však jen na Ostravsku a pouze pro pár tisíc lidí. Hutnická zaměstnanecká pojišťovna tam totiž spustila experimentální program, který pacientům nabízí řadu výhod. U lékaře by například neměli čekat déle než 15 minut.

Program Hutnické zaměstnanecké pojišťovny se jmenuje Medipartner. Pojišťovna od něj čeká nejen kvalitnější a svižnější péči zejména o objednané pacienty, ale pro sebe také nižší náklady na platby lékařům.

"Pojištěncům, kteří do programu vstoupí, garantujeme, že v čekárnách před ordinacemi lékařů v našich partnerských zařízeních budou čekat maximálně patnáct minut," řekl na tiskové konferenci v Ostravě ředitel Hutnické pojišťovny Zdeněk Vrožina.

Čas navíc chce pojišťovna pacientům automaticky hradit. "Pokud by se čekací doba prodloužila, budou za to odškodněni formou speciální stokorunové poukázky," dodává Vrožina.

Zástupci pojišťovny tvrdí, že lékaři mohou 15minutovou lhůtu na jednoho pacienta bez problémů zvládnout. "Ve vybraných zařízeních jsme to testovali a stihnout se to dá," říkají.

Pojišťovna chce programem uspořit
Zdravotní pojišťovna netají, že cílem programu je také docílit finančních úspor. Ušetřit chce jak na "rozumném chování" pacientů, tak na platbách nemocnicím a lékařům.

"Každý pacient bude mít svůj osobní účet. Když se bude chovat podle daných pravidel, odměníme ho poukázkami, které může využít k platbě za služby lékařů, ale také například k zaplacení vstupného do bazénu nebo fitcentra," vysvětluje Vrožina.

"Ekonomicky se budou muset chovat i lékaři a zdravotnická zařízení, která s námi podepíšou smlouvu," dodal.

Program platí jen v části Ostravska
Háček je v tom, že celý experiment se rozbíhá pouze v omezené síti ostravských zdravotnických zařízení.

Medipartner zatím zahrnuje jen 46 praktických lékařů pro děti i dospělé, Vítkovickou nemocnici blahoslavené Marie Antoníny, Nemocnici Ostrava-Jih a Hornickou polikliniku.

Nezahrnuje však dvě největší ostravské nemocnice - fakultní a městskou. "Plán řízené péče je otevřený všem. Počítáme s tím, že postupně zahájíme jednání i s dalšími nemocnicemi," uvedl Vrožina.

"V případě fakultní nemocnice čekáme na souhlasné stanovisko ministerstva zdravotnictví, které by snad mělo přijít každým dnem," uzavřel šéf pojišťovny.

Myšlenka řízené péče není nová
S myšlenkou řízené péče, která by přiměla k ekonomickému chování českého pacienta, pojišťovnu i lékaře, přišel už ve druhé polovině devadesátých let Tomáš Macháček, jednatel firmy Klient Pro, která obstarává agendu ostravského projektu.

Stejná firma se podílela na koordinaci tohoto programu už v roce 1997, kdy se na něm dohodly Česká národní pojišťovna s pražskou nemocnicí Na Homolce.

"Do programu se tehdy zapojilo několik stovek lidí. Celá akce však skončila dřív, než se pořádně rozběhla, za necelé dva roky. Dál už se pojišťovna s nemocnicí nedomluvily," uvedl Macháček.

Mnohem déle se projekt udržel v Oborové zdravotní pojišťovně, která uzavřela smlouvu s Ústřední vojenskou nemocnicí v Praze-Střešovicích.

Tam fungoval od 1. 7. 1998 do konce loňského roku. "Nabízených výhod využívalo asi pět tisíc klientů. Pak se ale správní rada pojišťovny rozhodla experiment ukončit," uvedl Macháček, který je přesvědčen, že v Ostravě má jeho myšlenka větší šanci na úspěch.

"Například ve Španělsku dělají podobný projekt společně hned tři zdravotní pojišťovny," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video