Romové z Domu na půli cesty v Ostravě sledují pochod účastníků protiromské demonstrace. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Za ochranu před rasisty vydáme delikventy, slibují ostravští Romové

  • 477
Ostravští Romové slibují, že za větší pocit bezpečí sníží ve vlastních řadách počet delikventů. Pokud někdo výrazně poruší zákon, nejprve ho varují. A pokud nepřestane, vydají ho policii. Ohlasy jsou zatím opatrné.

Znělo to hodně odvážně. Romský aktivista Josef Stojka po jednání romských rodin s vedením Ostravy slíbil, že pokud se úřady přičiní za to, aby se Romové cítili v moravskoslezských městech bezpečněji, například se neobávali útoků radikálů, začnou spolupracovat s policií.

Nejprve však zdůraznil, jak špatná nyní vládne atmosféra. "Situace je katastrofální. Romské ženy se bojí své děti posílat do škol. Mají strach, že budou napadeny," řekl například.

Demonstrace radikálů

Atmosféru v Moravskoslezském kraji zjitřily dvě demonstrace pořádané radikály. Nejprve v sobotu 3. srpna ve Vítkově prošlo ulicemi městečka na Opavsku několik stovek zejména radikálů. Akce však skončila jen menšími incidenty (podrobněji o akci zde).

Jen o tři týdny později však další protiromská demonstrace v Ostravě skončila pouličními střety s policií. Ještě na Prokešově nánměstí shromáždění probíhalo pokojně. Jenže pak se asi tisíc lidí vydalo na pochod směrem k romskému happeningu v obvodu Přívoz. Situaci postupně ovládli radikálové a začaly boje. Obviněni byli zatím tři demonstrující (více o demonstraci zde).

Stojka také varoval, že naštvanost Romů se zvyšuje. "Akce radikálů vyvolávají neklid. Romové se cítí ohroženi," konstatoval. Žádné romské protiakce se podle něj nechystají, ale policie musí lidem zaručit větší bezpečnost.

Komunita důležitější než zákon? Už opravdu ne!

 "Týká se to například obvodu Přívoz, kam nyní radikálové šli, nebo dalších míst, třeba v Zábřehu, kde se má na konci září konat další demonstrace," řekl.

Za to jsou Romové ochotni spolupracovat na snížení vysoké míry kriminality. A právě například v Přívozu. "V ulicích se tam distribuují drogy, dealeři jsou zřejmě i naši lidé. Nejprve je upozorníme, ať s tím přestanou. Pokud neuposlechnou, vydáme je policii sami," překvapivě prohlásil.

Pokud by se něco takového opravdu stalo, byla by to výrazná změna do dosud zažitého modelu, že vztahy v romské komunitě jsou důležitější než zákon.

Stojka upřesnil, že by Romové v problémových lokalitách případně vytvořili hlídky, které by policii pomáhaly. "Tito lidé by byli placeni a jistě by se podařilo kriminalitu v těchto oblastech snížit," uvedl. Jak a kým by měli být tito aktivisté placeni, nekonkretizoval.

Boje radikálů s policií po protiromské demonstraci v Ostravě

24. srpna 2013

Podle zákona musí každý, kdo se dozví o trestné činnosti, pachatele ohlásit. Pokud tak neučiní, vystavuje se hrozbě postihu. Výjimku tvoří jen nejbližší příbuzní.

Ostrava se nyní chystá posílit počet strážníků zhruba o dvacet, aby dohlédli právě na bezpečnost v problémových lokalitách. Také Policie ČR chce do ulic dostat více policistů (o plánu více zde).

Policie možnost, že by Romové upozorňovali na vlastní pachatele, nechce příliš komentovat. Ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková sdělila, že policisté jistě prověří každé oznámení trestného činu. "Záleží na individuálních okolnostech protiprávního jednání," poznamenala.

Její kolegyně z městské policie Vladimíra Zychová by každou upřímně míněnou pomoc uvítala. Upozornila, že pokud by v romské komunitě začali dělat pořádek sami Romové, bylo by to pravděpodobně účinné. "Žije mezi nimi řada autorit, které mají na ostatní silný vliv. Větší, než když se snaží něco ovlivnit člověk z majority," vysvětlila.

Vishwanathan: Romové už několikrát pomohli

Známý ostravský aktivista Kumar Vishwanathan je přesvědčen, že sliby o vydání nepolepšitelných pachatelů jsou ze strany Romů míněny zcela vážně. A hned dodává dva příklady.

"Asi před třemi roky romské ženy bydlící na Liščině pomohli zatknout romského dealera drog. A zhruba osm let zpátky se opět díky Romům podařilo odhalit síť lichvářů," vzpomenul. Podle něj je nutné, aby se jim podařilo překonat nedůvěru k úřadům, zvláště k policii.

Naopak lidé oslovení přímo v Přívozu zatím považují sliby za sci-fi. "To jste mě pobavil. Vždy spíše říkají, že nikoho neviděli, a když někoho obviníte, tak jste rasista," řekl muž nedaleko hlavního nádraží. Jméno uvést odmítl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video