Za Belgičana Roma Houbema komunikovali zřejmě jiní | foto: AP

Za Belgičana v kómatu „mluvili“ jiní, ale při vědomí být může

  • 4
Belgický pacient Rom Houben strávil ve vegetativním kómatu přes dvacet let. Jenže prý nekomunikuje tak, jak se to světu snažili jeho pečovatelé nedávno namluvit. Dokonce s tím, že napíše i knihu. Jeho neurolog zjistil, že věty o pocitech v kómatu za pacienta nejspíše psali jiní.

Výsledek série testů s pacientem prezentoval neurolog Steven Laureys na lékařském kongresu v Londýně minulý týden. Včera o tom informoval vlámský deník Het Laatste Nieuws.

Lékař přesto míní, že Belgičan v kómatu může být při vědomí, a kdyby mohl, mluvil by. Avšak zpochybnil, že pacient tak snadno komunikoval přes klávesnici zvláštního počítače, kdy mu ruku vede asistentka a on má prst v citlivém ukazovátku.

Doktor Laureys nechal pečovatelku šestačtyřicetiletého pacienta čekat ve vedlejší místnosti a ukázal mu nějaký předmět. Pak požádal asistentku, ať se vrátí, a pacienta, ať s ní napíše, co viděl. Zkoušek bylo patnáct, odpověď však vždy chybná. "Musíme najít jiný druh komunikace, protože je skutečně při vědomí," říká jinak neurolog.

Belgičtí novináři stanice RTL včera dostihli matku pacienta. Ta trvá na pravosti některých vzkazů, které přes počítač dostala. "Dávala jsem pozor. Časem jsem dostala důkazy. Stejné věci nám říkal, ať je vyťukávala do klávesnice logopedka nebo další dvě sestry, byly to soukromé věci, nemohly je znát," říká.

"Nejsem zklamaná, pro mě je to odrazový můstek," podotýká. Podle ní se tím i daří lépe starat o syna. "Může říci, jestli ho něco bolí. To je moc důležité. A když říkal, že ho bolí v krku, skutečně tam měl problém," dodává.

REPORTÁŽ O LIDECH V KÓMATU

Pacienti nosí brýle a ochutnávají čokoládu

Lékař Laureys podle jiných médií své zkoušky provedl se třemi pacienty, kteří používají podobný počítač. A nevyšly u dvou, u třetího ano. On však zkoumal jen pravost zkoušek, jinak se pacientům v kómatu nevěnuje a sám říká, že neví, do jaké míry se může vyvinout vztah mezi pečovatelem a pacientem a zda i to nenapomáhalo komunikaci.

"Nebudu dávat příkré soudy. Je to pacient, který nám může říct důležité věci o svém životě. Bylo by příliš snadné říci ne, nefunguje to, díky a na shledanou. Musíme najít způsoby komunikace bez prostředníka," řekl v rozhovoru pro RTL.

"Nedávno nám tuto službu prokázaly skenery, ale to není řešení. Jakmile pacient opustí skener, zas nic nevíte. Nyní se rozvíjí projekt na vývoj technologie, která změří aktivitu mozku. To je přenosná technika, pacient by se mohl vrátit domů s komunikačním prostředkem," dodal.

ROZBITÉ JEN TĚLO?

Slova belgického pacienta v kómatu Roma Houbena proletěla tiskem na konci listopadu, když na klávesnici vyťukal své pocity z dvaceti let bezmoci, jak to zabraly i televizní kamery. "Křičel jsem, ale nevyšla ze mě ani hláska... Celou dobu jsem snil o lepším životě... Byla to bezmoc, úplná bezmoc." Podle testů jednoho lékaře byla autorem vět asi jeho asistentka. Houben je však i podle něj při vědomí, jen nemá jak komunikovat. (viz předchozí článek)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video