Později se ukázalo, že na pálce jsou i další nápisy, například „na skiny“. Ilustrační foto

Později se ukázalo, že na pálce jsou i další nápisy, například „na skiny“. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Za baseballovou pálku s nápisem „na Cikány“ Rom omluvu nevysoudil

  • 82
Baseballová pálka s nápisem "na Cikány", umístěná na veřejném místě, není případem diskriminace a nesnižuje lidskou důstojnost. Nejvyšší soud tak napodruhé potvrdil rozhodnutí, podle něhož Romovi, který se cítil nápisem dotčen, nepřísluší odškodné ani omluva.

Podle soudů byly na pálce, která "zdobila" jednu hospodu v Pošumaví, ještě další nápisy a představovala spíše recesi než rasistický výpad.

Různé soudy se případem zabývají už od roku 2001. Tehdy pracovníci neziskové organizace spolu s romským dobrovolníkem podali trestní oznámení na restauraci, v níž stála socha antického boha s baseballovou pálkou a sporným nápisem.

"Přivolaní policisté dávali najevo, že celou věc považují za zbytečné zdržování. O pálce vědí již několik let a nikomu to dosud nevadilo," popsali tehdy aktivisté případ, o kterém se před časem zmiňovala zpráva neziskovek o diskriminaci určená Evropskému monitorovacímu centru pro rasismus a xenofobii.

Romský dobrovolník pak na firmu podal žalobu na ochranu osobnosti. Městský soud v Praze v březnu 2002 uvedl, že nápis nebyl namířen proti konkrétnímu člověku. Roma se prý tedy nemohl dotknout, což potvrdil i odvolací vrchní soud.

Nejvyšší soud ale v roce 2005 nařídil nové, pečlivější a podrobnější projednání věci. Městský soud v Praze doplnil dokazování o výslechy dalších svědků a videozáznam. Vyšlo najevo, že na pálce jsou i další nápisy, například "na skiny".

Proto soudy žalobu opět zamítly. Vrchní soud například konstatoval, že to byl jistý druh recese, a tak to také chápali návštěvníci restaurace.

U soudů končí zlomek případů údajné diskriminace

Právníci v dovolání poukazovali na to, že to mohl být případ takzvaného obtěžování, který se projevuje zásahem do subjektivních pocitů. Nejvyšší soud ale tentokrát už rozhodnutí potvrdil. Podle senátu s předsedou Pavlem Pavlíkem soudy dostatečně zohlednily původní námitky.

Diskriminace Romů je v Česku podle aktivistů z oblasti lidských práv dlouholetý problém. Nedávný projekt Znalostmi proti diskriminaci například ukázal, že sedm z deseti Romů z vybraných lokalit v Chomutově, Kadani na Chomutovsku, Teplicích a Duchcově na Teplicku v posledních dvou letech pocítilo nerovné zacházení, například při hledání zaměstnání nebo ve službách.

U soudů ale končí jen malá část případů údajné rasové diskriminace. Neziskové organizace ve zprávě pro monitorovací centrum v roce 2007 uvedly, že se české soudy od roku 1989 zabývaly jen hrstkou případů nerovného zacházení kvůli etnické příslušnosti.

Romové se u soudu obvykle domáhali ochrany podle občanského zákoníku či zákona o zaměstnanosti. ČR totiž nemá antidiskriminační zákon.

,

Video