Už by měli něco předvést, reagoval na kritiku nástupců bývalý náměstek primátora a volební lídr ODS Alexandr Krejčíř.

Už by měli něco předvést, reagoval na kritiku nástupců bývalý náměstek primátora a volební lídr ODS Alexandr Krejčíř. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Za 16 lety vlády ODS v Pardubicích účtuje policie, vyšetřuje kauzy

  • 51
Šestnáct let v Pardubicích rozhodovala ODS, která zejména v posledním volebním období čelila kritice ze všech stran. V posledních týdnech se jednotlivými případy začíná zabývat i policie. Vyšetřuje hospodaření Dostihového spolku, prověřuje zakázku na modernizaci letiště a nově i hospodaření Městského rozvojového fondu.

Vedle toho se stále víc prodražuje stavba akvaparku, prý kvůli tomu, že projekt byl špatně připraven. Start opravy Tyršových sadů, kterou ODS měla na stole od roku 2002, povážlivě drhne a není jisté, jestli vůbec začne. Podobné to je s přípravou přestavby třídy Míru.

MF DNES se pokusila zmapovat, jak tyto problémy vznikly. Bylo to ale jednoduché. Všechny potíže, s nimiž současní radní bojují, mají jedno společné. Jsou dědictvím po předchozím vedení města, tedy koalici ODS a Sdružení pro Pardubice.

Tím se nakonec už rok hájí nové vedení města, tvořené koalicí ČSSD, Sdružení pro Pardubice, TOP 09 a Pardubáků. ODS tvrdí, že jde jen o výmluvy.

Radní tvrdí: Kolegové nám nechali spálenou zem

"Nebudu příliš přehánět, když řeknu, že nám tady kolegové z ODS nechali spálenou zemi. Skutečně není lehké po nich něco dokončit, nebo v tom aspoň pokračovat," říká první náměstek primátorky Jindřich Tauber z ČSSD.

"Našim nástupcům se příliš nedaří. Výsledky nemají žádné nebo tristní. Proto se neustále ohlížejí dozadu a kritizují. Čas jim přitom hodně rychle běží, myslím, že by už něco měli předvést," reagoval bývalý náměstek primátora a volební lídr ODS Alexandr Krejčíř.

Takto vypadal padesátimetrový bazén před instalací nerezové vany.
Tyršovy sady v Pardubicích
Třída Míru v centru Pardubic

Předražený projekt přestavby bazénu, neopravené Tyršovy sady i třída Míru. To všechno zbylo po 16 letech vlády ODS na radnici v Pardubicích.

Vzájemné hašteření se dá pochopit. Poprvé v novodobé historii města totiž vládu nad městem převzala z velké části bývalá opozice. To vždy dává prostor k tvrdé kritice předchůdců.

"Je pravda, že my jsme to měli jiné. Šli jsme na úřad po svých kolezích," říká Krejčíř.

Z tohoto pohledu se dostala do zvláštní situace primátorka Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice. Ta totiž tři roky seděla i v bývalém vedení města. Některé kauzy tak mohla sledovat pořádně zblízka.

"Pan primátor Deml například navrhoval odvolání Milana Tichého z pozice šéfa představenstva rozvojového fondu. Jenže toho podrželi kolegové z ODS," říká Fraňková. Problémů bývalého vedení města se však objevilo mnohem více. Protikorupční policie vyšetřuje zakázku na modernizaci letiště. Kritika politiků a průzkum ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže doprovázel i výběr stavitele akvaparku.

"Stojím si zatím, že obě soutěže byly v pořádku a nebyly nijak ovlivněné," říká Krejčíř.

Otevřenost soutěží byla omezená

Hlavně politikům z ČSSD se ale nelíbilo, že při obou zakázkách se omezovala otevřenost soutěže. U bazénu musela mít vítězná firma 600 zaměstnanců, na letišti se zase losováním zužoval počet zájemců ze šestnácti na pět.

"Takové možnosti nám dával zákon, takže jsme nic špatného neudělali. Jistěže se objevily případy, kdy soutěž někdo ovlivnil, ale stojím si za tím, že to nebylo ani u letiště ani u bazénu," uvedl Krejčíř.

Největší hříchy bývalého vedení Pardubic

Pasáž

Opravu památky na třídě Míru měl na starosti Městský rozvojový fond. Už těsně po skončení výběrové soutěže se ukázalo, že se v zadání objevila cena o 30 milionů vyšší.

Tehdejší šéf představenstva fondu Milan Tichý to označil za drobnou chybu. Ovšem i kvůli zakázce na Pasáž primátorka nechala hospodaření fondu prověřit policií.

Letiště

Policie momentálně prošetřuje i zakázku na opravu pardubického letiště za 250 milionů. Kvůli tomu hrozí, že na stavbu nepošle dotaci Unie. Ještě za bývalého vedení města se rozhodlo, že o lukrativní zakázku bude bojovat jen pět ze šestnácti uchazečů. Výběr byl udělán losem, což hlavně zástupci ČSSD velmi intenzivně kritizovali.

Tyršovy sady

O nutnosti opravit park v centru města se mluví minimálně dvacet let. Od roku 2002 měli projekt bývalí radní na stole. Ovšem stavba se neustále odkládala s tím, že se zaplatí z dotací Unie. Ovšem noví šéfové radnice zjistili, že projekt byl špatně připraven. Hlavně neseděla cena, za kterou se měl stavět.

Třída Míru

Podle usnesení zastupitelstva ze září 2006 měli šéfové radnice rychle připravovat přestavbu třídy Míru na pěší zónu. Dodnes se nic nestaví a ani neni jisté, kdy a jestli práce začnou. Nechuť bývalého primátora Jaroslava Demla k zóně však byla tak zjevná, že nikoho ani nepřekvapí, že projekt spal.

Akvapark

Jen pár dnů předtím, než bývalí radní skončili, začala přestavba plaveckého areálu. Tehdejší opozice hlásila, že akvapark je zbytečně velkolepý a drahý. Navíc se jí nelíbilo, že zmizí skokanská věž. Když však předchůdce vystřídali, stavba už jela naplno a projekt nešlo měnit. Navíc v něm chyběla řada nezbytných věcí.

V posledních týdnech se noví radní pustili i do bývalého vedení Městského rozvojového fondu. Jednak rozprášili jeho zbytky a navíc dali policii podnět, aby se zaobírala vypisováním veřejných zakázek ze strany rozvojového fondu.

"Audit ukázal tak velké chyby, že bylo mojí povinností dát podnět státnímu zastupitelství. Policie musí potvrdit, zda opravdu došlo k porušení zákona," řekla Štěpánka Fraňková.

Ovšem i tady si Krejčíř myslí, že jeho nástupci zbytečně přehánějí. "Když mají nějaké podezření, tak mají povinnost podat trestní oznámení, to je pravda. Na druhou stranu bylo minulé vedení fondu kvůli napjatému vztahu mezi Milanem Tichým a primátorem hodně sledované a musím říct, že jsme žádné závažné chyby, které by se musely vyšetřovat, nenašli," uvedl.

Oprava Tyršových sadů se řeší už skoro deset let

Jeho kolega z ODS Jiří Lejhanec na zastupitelstvu nedávno kritizoval náměstka Františka Brendla za to, že špatně připravil opravu Tyršových sadů. Ten v tu chvíli skoro vyletěl z kůže. Modří politici totiž rekonstrukci připravovali od roku 2002, ale prý mu projekt předali v zuboženém stavu.

"Nevím, jestli se tomu mám smát, nebo spíše brečet. Ze strany pánů z ODS to považuji za nehoráznost," řekl Brendl, který nechápe, jak jeho předchůdci přišli na to, že park se dá opravit za 70 milionů korun. "Nevím, jak moji předchůdci přišli na 70 milionů, které na stavbu dali. Zřejmě koukli z okna a řekli, že to bude stačit. Jenže vítězný projekt byl třikrát dražší," dodal Brendl.

"Myslím, že pan Brendl měl už rok na to, se v celé věci zorientovat a posunout to dál. Pokud to nedokázal, musím jen říct, že to nesvědčí o jeho velké kompetentnosti. K tomu jen dodám, že kdybychom vládli my, park by se už opravoval," prohlásil Krejčíř.

O jeho slovech však lze s úspěchem pochybovat. O opravě parku se mluví desetiletí. Ovšem ODS to za svou šestnáctiletou kariéru na magistrátu nestihla.

Podobně "úspěšná" byla i s opravou třídy Míru. Ani ta stále není připravená a to ani přesto, že Deml, Krejčíř a spol. nastupovali do funkcí jen pár týdnů poté, co zastupitelé v září 2006 odhlasovali, že rozbitá ulice se má proměnit v pěší zónu. "Je až neuvěřitelné, jak ten projekt je zanedbaný. Dá se říct, že se na něm neudělalo téměř vůbec nic," dodal náměstek Tauber.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video