Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za 11. září chtějí žalobci patnáct let vězení

  14:55
Patnáct let vězení hrozí Muniru Motasadekovi. V Německu stojí před soudem kvůli atentátům z 11. září 2001. Podle obžaloby byl Maročan členem Al-Kajdy a pomáhal její hamburské pobočce. Motasedek to odmítá, stejně jako podíl na smrti tisíců lidí, kteří po útocích zahynuli. Jde o vůbec první podobný proces na světě.

Osmadvacetiletý Motasadek v Hamburku podporoval podle obžaloby nejpozději od léta 1999 skupinu kolem Mohammada Atty, který v září 2001 vedl útočníky a pilotoval jedno z letadel proti Světovému obchodnímu středisku v New Yorku.

"Byl místodržícím hamburské teroristické skupiny kolem Atty. Podílel se na plánech atentátníků a staral se o dostatečné finanční krytí skupiny," uvedl v obžalobě zástupce generální prokuratury Walter Hemberger.

Maročan popírá jakokoli svou spojitost s Al-Kajdou a teroristickými útoky z 11. září. Policii po svém zatčení tvrdil, že v Afghánistánu nebyl. Jeho právníci Hartmut Jacobi a Hans Leistritz však připustili, že tam v roce 2000 dokonce prošel výcvikovým táborem.

"Nic to však neznamená. Podobnými tábory prošly tisíce lidí, aniž by se později nutně zapojily do teroristických akcí," uvedli právníci v prohlášení. Reagovali tak na svědectví, podle něhož byl Motasadek spatřen v jednom z afghánských táborů Al-Kajdy, což může zmařit šance obhajoby na zproštění obvinění.

Samotný Motasadek přišel k soudu v dobré náladě. Soudu vylíčil studia v Německu i seznámení s Attou, s nímž se potkával v mešitě a často s ním debatoval. Často spolu hovořili o politice včetně Blízkého východu či situaci v Čečensku.

"O násilí nebo teroru jsme nehovořili. Podle mého názoru násilí nemůže nic změnit. Atta byl respektován, ale nevěřím, že by se dopustil zářijových útoků," řekl soudu vstřícně a plynulou němčinou Motasadek.

Předstoupily desítky svědků
Obžalovací spis německé generální prokuratury čítá 89 stránek. Experti však považují žalobu za riskantní a důkazy označují jako slabé. Začátek jednání provázela přísná bezpečnostní opatření. Policie uzavřela některé bloky ulic kolem soudní budovy.

Před pětici soudců se chystalo předstoupit na 160 svědků. Soud chtěl vyslechnout i Ramzího bin Šibha, který dříve také pobýval v Německu a je považován za jednoho z iniciátorů útoků. Terorista byl v roce 2002 zadržen v Pákistánu a předán USA.

Německé úřady navíc zadržely dalšího Maročana Abdalgháního Mzúdího, také podezřelého z účasti na útocích z 11. září.

WTC bylo terčem od jara 2000
Teroristé chystali útok na Světové obchodní centrum v New Yorku rok a půl před 11. zářím 2001. Jeden z únosců, kteří nakonec se dvěma letadly do WTC vrazili, se na jaře 2000 vychloubal, že jeho akce zabijí tisíce lidí. Důkazy získali němečtí vyšetřovatelé během Motasadekových výslechů.

Nová zjištění oznámil na konci srpna 2002 německý generální prokurátor Kay Nehm v rámci procesu, který začal v Karlsruhe. Munir Motasadek je jediným muslimským fundamentalistou uvězněným v Německu pro podezření z účasti na teroristických útocích.

Maročan znal teroristy Muhammada Attu, Marvána Šihhího a Zijáda Džarráha. Právě Šihhí útok prozradil. "Budou tisíce mrtvých, všichni na mě budete vzpomínat," dozvěděl se od něho Motasadek, který měl v Hamburku arabské knihkupectví, místo častých schůzek teroristů.

"Padla i slova World Trade Center," podotkl pro agenturu Reuters prokurátor Nehm, podle něhož teroristé připravovali útok nejpozději od října 1999. Pro Světové obchodní centrum jako terč se rozhodli o půl roku později.

Motasadek se staral o peníze
Motasadek a Šihhí byli členy skupiny sedmi islámských radikálů, kteří se v devadesátých letech usídlili v severním Hamburku. Právě zde byl Motasadek
28. listopadu 2001 zatčen kvůli svému napojení na teroristy.

"Obvinění vycházejí z podezření z členství v teroristické skupině, napomáhání a navádění k vraždě ve více než 3 000 případech," řekl prokurátor.

Během výslechů vyšetřovatelé také odhalili, že se Motasadek staral o Šihhího hamburské bankovní konto, na které přicházely větší částky, které sloužily právě teroristům operujícím v Hamburku.

"Od května do listopadu 2000 se na účetu objevily velké sumy. Podle našich zjištění sloužily tyto fondy teroristům," zdůvodnili vyšetřovatelé Maročanovo zatčení.

Motasadek navštěvoval stejně jako Atta, který řídil první letadlo mířící na WTC, hamburskou technickou univerzitu, stejně jako piloti dalších dvou letadel Marván Šihhí a Zijád Džarráh. Všichni od roku 1995 studovali elektrotechniku.

Další podezřelí stále unikají
V Německu skončilo za mřížemi kvůli útokům na USA několik lidí. Většina z nich se však dostala na svobodu, protože byli drženi bezdůvodně. Na další podezřelé jsou však vydány mezinárodní zatykače, včetně dalších členů hamburské teroristické buňky.

Policie stále hledá Němce Sájda Bahádžího a Jemence Ramziho Binálšíba, který se pokusil dostat do USA a o němž se předpokládá, že se podílel na únosech letadel.

Oba byli spolubydlícími Muhammada Atty, stejně jaké třetí hledaný Maročan Zakaríja Essabar, který také nedostal americké vízum.

"Agresivní odmítání západní společnosti a jejích hodnot a obrana muslimského světa proti ostatním včetně teroristických činů, to byly základy činnosti této skupiny," uvedl prokurátor Nehm.

Kresby ukazují Maročana Munira Motasadeka při zahájení soudu v Hamburku, kde se zodpovídá z účasti na teroristických útocích z 11. září. (22. října 2002)

Kresba přibližuje proces s Maročanem Munirem Motasadekem v Hamburku, kde se zodpovídá z účasti na teroristických útocích z 11. září. (22. října 2002)

Hartmut Jacobi (vlevo) a Hans Leistritz, obhájci Maročana Munira Motasadeka, který se zodpovídá z účasti na atentátech v USA z 11. září, se radí u hamburského soudu. (22. října 2002)

Německý prokurátor Kay Nehm viní Marokánce Munira Motasadeka z účasti na organizaci teroristických útoků 11. září. (29. srpna 2002)

Proces s Maročanem Munirem Motasadekem, jenž se u hamburského soudu zodpovídá z atentátů v USA z 11. září, provázejí přísná bezpečnostní opatření. (22. října 2002)

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Pořadatelka nahé párty dostala v Rusku pokutu, provinila se kritikou války

25. dubna 2024  15:14

Moskevský soud ve čtvrtek uložil pokutu 50 tisíc rublů (asi 12 750 korun) televizní moderátorce a...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno 

V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

POLITICKÝ DIÁŘ: Pověstná „střídačka“ ODS a Kupkův úspěch na kongresu

25. dubna 2024

Premium Byť se před čtrnácti dny na kongresu ODS v Ostravě téměř nic nestalo (natož aby šlo o něco...

Odvrátili jsme dronový útok na Minsk z území Litvy, tvrdí Bělorusko

25. dubna 2024  13:11,  aktualizováno  14:56

Šéf běloruské tajné služby (KGB) Ivan Tertel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo zmařit dronový útok...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...