Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Z výložek vojáků mizí stříbrné hvězdy. Podívejte se na nové „frčky“

  • 242
S novým rokem čeká vojáky nový systém hodností. Tři úplně zmizí, u řady ostatních se změní výložky. Stříbrné hvězdy budou na ramenou nosit jen štábní praporčíci, dosud je mělo osm šarží. Hodnostní systém se přiblíží armádám ostatních zemí NATO. Některým vojákům se tak změní i plat.

Stačil náhodný odlesk světla, v němž nebylo poznat, zda je hvězda zlatá či stříbrná, a nebylo poznat, zda přichází rotmistr, nebo poručík. Nebo, a to mohlo mít vážnější důsledky, si nepozorné oko mohlo splést nadpraporčíka s plukovníkem.

Konec tomu učiní novela zákona o vojácích z povolání, která vstupuje v platnost s příchodem roku 2011. České vojáky kvůli ní čeká výměna "frček", přičemž novoty se dotknou hlavně nižších hodností.

ZMĚNY NA VÝLOŽKÁCH

- zmizí hodnosti štábní rotmistr, podpraporčík a podporučík

- rotný bude mít místo trojcípé stříbrné hvězdy čtyři "pecky"

- od rotmistra po nadpraporčíka budou mít vojáci místo hvězd "rakvičky" (viz obrázky)

Změnu v legislativě nicméně nepodnítily nepozorné oči. Cílem bylo sladit vzhled výložek s odpovídajícími hodnostmi vojáků jiných zemí NATO.

"V roce 1999 byl v české armádě, až na vojáky v základní službě a v záloze, sbor poddůstojníků nahrazen rotmistry. Tím logicky chyběl. Byli jsme doslova armádou šarží, anomálií v NATO. Když se v Afghánistánu setkal dvacetiletý český podpraporčík s pětatřicetiletým americkým seržantem, skutečně to vypadalo dost podivně," říká Robert Speychal z Vojenského historického ústavu.

Oproti znění zákona o vojácích z povolání z roku 1999 se tak nyní začnou znovu udělovat hodnosti vojín, svobodník, desátník a četař i vojákům z povolání. Dosud náležely jen vojákům v (aktivní) záloze.

Nejvýraznější optická změna čeká hodnostní sbor praporčíků. Ti dosud na ramenou nosili hvězdy. "Měli jsme na výběr pouze dvě možnosti – zůstat u trojcípých stříbrných hvězd, nebo zavést prvorepublikové hodnostní pásky. Nakonec vyhrály takzvané 'rakvičky' – především kvůli tomu, že jsou i na dálku vizuálně snadno rozeznatelné od ostatních hodností," vysvětlil Speychal.

Trojcípé hvězdy tak zůstanou na výložkách poručíků (dvě), nadporučíků (tři) a kapitánů (čtyři), a to ve zlaté podobě.

KOMU SE ZMĚNÍ HODNOST

Změna hodností se dotkne asi dvou třetin vojáků. Většině hodnost klesne.

Z rotných budou svobodníci, z rotmistrů desátníci, z nadrotmistrů četaři, ze štábních rotmistrů rotní, z podpraporčíků rotmistři, z praporčíků nadrotmistři, z nadpraporčíků praporčíci a ze štábních praporčíků nadpraporčíci.

Povýší podporučíci (nově budou poručíky).

Poprvé od roku 1919 bude zrušena šarže podporučík. Ten nosil jednu zlatou trojcípou hvězdu. Podle Speychala při obdobné změně na Slovensku poručíci šli o jednu zlatou hvězdu dolů, na což si lidé těžko zvykají, takže v Česku zůstane počet hvězd na ramenou nižších důstojníků zachován. U vyšších důstojníků a generálů se nic nezmění.

Spolu se změnami některým vojákům z povolání hodnost klesne. Ministr obrany Alexandr Vondra před časem řekl, že to není degradace, ale pouze náprava chyby vzniklé po zahájení profesionalizace české armády, která vedla "ke vzniku armády bez mužstva", připomněla ČTK.

Někteří vojáci se obávají, že přijdou i o peníze. Ministerstvo obrany sice uklidňuje, že se příslušně změní i hodnostní příplatky. Úplně všichni ale po Novém roce "na svém" nebudou.

"Dosud jsem byl nadrotmistr, nově budu četař. U každé hodnosti mám příplatek asi 1 400, takže mě se dotkne jen těch 10 % (z tarifní mzdy státních zaměstnanců - pozn. red.), ale některým to dolů, případně nahoru šlo. Podle toho, co vykonávají za funkci," řekl iDNES. jeden z vojáků.

NOVÉ HODNOSTI PŘEHLEDNĚ

Hodnostní sbor mužstvo: vojín, svobodník

Vojín (OR-1)Svobodník (OR-1)

Hodnostní sbor poddůstojníci: desátník, četař, rotný

Desátník (OR-2)Četař (OR-3)Rotný (OR-4)

Hodnostní sbor praporčíci: rotmistr, nadrotmistr, praporčík, nadpraporčík, štábní praporčík

Rotmistr (OR-5)Nadrotmistr (OR-6)Praporčík (OR-7)Nadpraporčík (OR-8)Štábní praporčík (OR-9)

Hodnostní sbor nižší důstojníci: poručík - nadporučík - kapitán

Poručík (OF-1)Nadporučík (OF-1)Kapitán (OF-2)

Hodnostní sbor vyšší důstojníci: major - podplukovník - plukovník

Major (OF-3)Podplukovník (OF-4)Plukovník (OF-5)

Hodnostní sbor generálové:
brigádní generál - generálmajor - generálporučík - armádní generál

Brigádní generál (OF-6)Generálmajor (OF-7)Generálporučík (OF-8)Armádní generál (OF-9)

Zdroj: Ministerstvo obrany (staré výložky zde a zde)

Kvůli změnám v hodnostech vypracovalo ministerstvo obrany návrh, který stanovuje, jaké činnosti může voják vykonávat v souvislosti s dosaženým postavením v armádě.

Nejnižší hodnost vojín je podle ČTK vyhrazena pro vojáky v přípravné službě. Svobodníci mohou kupříkladu obsluhovat a udržovat zbraňové systémy. Pilotování letounu nebo vrtulníku je vyhrazeno pro kapitány. Letecká přeprava ústavních činitelů a představitelů rezortu může být svěřena vojákům od hodnosti majora výše. Velet silám podpory nebo vojenské policii mohou brigádní generálové.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video