Jhon Jairo Velasquez na snímku z roku 2006, kde v ruce drží knihu o Pablu...

Jhon Jairo Velasquez na snímku z roku 2006, kde v ruce drží knihu o Pablu Escobarovi, pro něhož kdysi osobně zabil na tři sta lidí. | foto: AP

Z vězení vyšel zabiják přezdívaný Pepek, který topil Kolumbii v krvi

  • 44
Po 22 letech strávených za mřížemi byl podmínečně propuštěn obávaný nájemný vrah Jhon Jairo Velásquez, známý jako „Pepek“. Coby člen medellínského kartelu a pobočník nejmocnějšího narkobarona všech dob, Pabla Escobara, má na svědomí tisíce vražd. Osobně přiznal podíl na třech tisícovkách.

Brány přísně střežené věznice v kolumbijském městě Tunja opustil Velásquez za početného policejního doprovodu v úterý večer. I po víc než dvou dekádách za mřížemi existuje jistě celá řada lidí, kteří by jej raději než na svobodě viděli pod drnem.

Za přezdívkou kreslené postavičky Pepka Námořníka se skrývá jeden z nejkrutějších nájemných vrahů všech dob, který za sebou v 80. letech nechal na tři tisíce obětí. Přesně o tolika vraždách v loňském rozhovoru pro týdeník Semana prohlásil, že se na nich podílel. Na 300 lidí pak podle svých slov připravil o život osobně.

Zabil vlastní partnerku i prezidentského kandidáta

Děsivá bilance. Zvlášť, když je jednou z obětí také jeho někdejší partnerka a zhrzená milenka jeho šéfa, nejmocnějšího drogového bose všech dob Pabla Escobara. Žena se vrhla do náruče amerických agentů v touze pomstít se bossovi medellínského kartelu za to, že ji donutil k potratu.

To byla ale osudová chyba. Žádné tajné informace o dodávkách kokainu do Spojených států nikdy nedoručila. Escobar, jehož prsty sahaly až do nejvyšších pater politiky, se o jejích úmyslech dozvěděl a vydal příkaz k její likvidaci. A Velásquez poslechl.

Pablo Escobar

Narkobaron, který pro sebe postavil vlastní vězení

A poslechl ještě mnohokrát. Ruku k dílu přiložil třeba v případě atentátu na nepohodlného prezidentského kandidáta Luise Carlose Galána, který vytáhl do boje proti hrůzovládě medellínského kartelu a prosazoval dohodu s USA o vydávání zločinců. Galán by podle všeho volby vyhrál a dost možná i dotáhl svůj plán do konce, kdyby ho těsně před projevem na předvolebním mítinku v létě roku 1989 nezastřelil nájemný vrah.

Velásquez Escobarových příkazů uposlechl i o rok později v případě bombového útoku na letoun společnosti Avianca. I tehdy byl cílem nepohodlný prezidentský kandidát, tentokrát jménem César Gaviria Trujilla - politik, který hodlal pokračovat v Galánově odkazu a boji proti kolumbijskému drogovému podsvětí. Osudného dne ovšem na palubu stroje nenastoupil. Místo něj zahynulo 110 nevinných lidí.

Na svobodu se dostal za dobré chování

Na svobodu se dnes dvaapadesátiletý Jhon Jairo Velásquez dostal předčasně poté, co si odpykal za mřížemi tři pětiny trestu, přesně 22 let. Čtyřleté probační období si vysloužil za dobré chování, uvedla agentura Reuters.

Není to nejspíš náhodou. Předčasné propuštění si Velásquez „zasloužil“ kromě vzorného dodržování vězeňského řádu nepochybně také tím, že po 17 letech změnil svou původní výpověď v otázce atentátu na prezidentského kandidáta Galána.

Prstem ukázal na někdejšího kolumbijského ministra spravedlnosti Alberta Santofimia, blízkého Escobarova spojence. Právě Santofimio - coby Galánův protikandidát ve volbách - byl totiž tím, kdo si jeho smrt objednal. Dnes si za jeho vraždu někdejší ministr odpykává čtyřiadvacetiletý trest.

Na propuštění Velásqueze kromě stovek pozůstalých jeho obětí zřejmě čekají i bývalí druzi v zločinu, kteří mu výpověď proti bývalému ministrovi neodpustili. Brzy se uvidí, jestli ho spasí dlouhý seznam podnikatelů a politiků, jejichž ochranou se kdysi holedbal.

Kolumbijské podsvětí nezná slitování a všem měří stejnou měrou. Vyprávět by mohla „kokainová královna“ Griselda Blanco - tedy pokud by byla ještě mezi živými... (jak si ji „spravedlnost“ našla po letech, když šla od řezníka, se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Pablo Escobar

Video