Z vesmíru v říjnu zazní čínština

  • 13
I když komunistické úřady přesvědčují Číňany, že jsou v mnohém první na světě, jeden primát už neobhájí. Přesto by se ale zdejším technikům mohlo ještě letos podařit to, co zatím dokázaly jen Spojené státy a Rusko. Nejlidnatější stát světa totiž plánuje, že v říjnu vyšle svého člověka do kosmu.

Lidská posádka by mohla na palubě kosmické lodi vyrazit do vesmíru ve druhé polovině roku, spekulovala od počátku roku místní média. Dnes to potvrdily i úřady.

"Plánujeme, že kosmickou loď Šen-čou V vypustíme letos v říjnu," řekl agentuře AFP činitel společnosti China Aerospace. Dodal, že přesné datum ještě nebylo stanoveno.

"Zatím je už jisté, že raketa s lidskou posádkou bude vypuštěna do konce letošního roku, pravděpodobně v říjnu," potvrzuje představitel čínského kosmického programu.

Podle jednoho z konstruktérů vesmírné lodi Šen-čou Čchi Fa-žena by měla raketa zůstat ve vesmíru nejméně den. Na její palubě by mohli být až tři kosmonauti.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Přípravy na první pilotovaný let vstoupily do kompletovací a testovací fáze, uvedla počátkem ledna čínská média s odvoláním na ředitele Šanghajského kosmického střediska Jüana Ťie. Kolik členů by měla posádka mít, zatím není známo.

Následující vesmírná mise Šen-čou V bude zahrnovat minimálně jednoho kosmonauta, oznámila později vládní agentura China News Service.

Šen-čou IV odstartovala v prosinci
Těsně před koncem loňského roku Čína vyslala na oběžnou dráhu čtvrtou kosmickou loď bez posádky.

Raketa Dlouhý pochod II F, která vynesla kosmickou loď Šen-čou IV, byla odpálena 30. prosince 2002 ze střediska Ťiou-čchüan v severozápadní provincii Kan-su. Po několika dnech se kosmický koráb vrátil zpět na Zemi.

Loď měla veškeré vybavení potřebné pro let s posádkou. Ve vesmíru prováděla testy.

Loni v lednu Čína na palubě druhé kosmické lodě Šen-čou vyslala do vesmíru opici, psa, králíka a hady.

První kosmická loď Šen-čou byla vypuštěna v listopadu 1999 a po jednodenním letu přistála v oblasti Vnitřní Mongolsko.

Peking se nepodílí na výstavě Mezinárodní vesmírné stanice ISS, společném projektu šestnácti zemí. Cílem jejího programu pilotovaných letů je totiž výstavba vlastní stanice na oběžné dráze.

Pekingu pomáhá Rusko
Čínský vesmírný program se uskutečňuje za významné podpory Ruska, které s Pekingem loni podepsalo pětiletou dohodu o spolupráci v oblasti kosmického vývoje.

Moskva mimo jiné dohlíží na výcvik čtrnácti čínských kosmonautů, kteří byli podle úřadů vybráni z řad bojových pilotů. Rusko rovněž dodává Číně technologie potřebné pro let s posádkou.

Čínský vesmírný program podléhá přísnému utajení a ani starty kosmických lodí, včetně toho pondělního, nebývají hlášeny předem.

Peking by chtěl poté, co se mu podaří dostat do kosmu lidskou posádku, poslat člověka i na Měsíc.

Čína vyslala na oběžnou dráhu čtvrtou kosmickou loď bez posádky. Raketa Dlouhý pochod II F vynesla kosmickou loď Šen-čou IV. (30. prosince 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue