Do vedení ČSSD byla zvolena nově první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

Do vedení ČSSD byla zvolena nově první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. | foto: MAFRA

Do vedení ČSSD se dostala Gajdůšková. Zákaz vlády s komunisty vydržel

  • 55
Vedení ČSSD je kompletní. Po Jiřím Dienstbierovi, který z něj vypadl už v pátek, neuspěla ani Marie Benešová, kterou na postu místopředsedkyně nahradila senátorka Alena Gajdůšková. Druhým nováčkem ve vedení je plzeňský hejtman Milan Chovanec. Bohumínské snesení zakazující sociální demokracii koalici s komunistickou stranou nakonec zrušeno nebylo.

"Věřím, že budu dobrou ženskou tváří sociální demokracie. Děkuji a jsem vaše," řekla po zvolení Gajdušková.

Pro šéfa strany Bohuslava Sobotku je obsazení poslední volné pozice ve vedení alespoň malou kompenzací poté, co neuspěl Dienstbier, kterého si přál v čele strany on, ale nikoli první místopředseda Michal Hašek. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Benešová patří do Haškova tábora na rozdíl od Gajdůškové.

Dienstbierovo nezvolení považuje Sobotka za osobní prohru. (rozhovor se Sobotkou najdete zde) Gajdůšková porazila v sobotu Benešovou až na třetí pokus.

Dostala v tajné volbě 292 hlasů a byla zvolena o jeden hlas. Její soupeřka Benešová dostala 256 hlasů. Sociální demokracie má své svém vedení vyhrazeno jedno místo pro ženu. Ještě před svým zvolením Gajdůšková řekla, že celý život bojovala za hodnoty jako svoboda, solidarita a spravedlnost.

Už v pátek pozici předsedy obhájil Sobotka, prvním místopředsedou zůstal Hašek a pozice řadových místopředsedů si udrželi Zdeněk Škromach, Lubomír Zaorálek a Martin Starec. Nově byl zvolen Chovanec, na jehož zvolení se soustředili Dienstbierovi odpůrci. Těsně před volbou se vzdal kandidatury jihočeský hejtman Jiří Zimola a vybídl delegáty k podpoře Chovance.

Bohumínské usnesení zakazující koalici s KSČM vydrželo

Na sjezdu vydrželo stranické usnesení zakazující sociální demokracii koalici s komunistickou stranou. Jen devět delegátů sjezdu ČSSD hlasovalo pro návrh, aby bylo zrušeno tzv. Bohumínské usnesení, jímž si strana vládu za účasti komunistických ministrů před lety zakázala. Stovka delegátů se zdržela.

OBRAZEM: Dárek pro Zemana, zima v plynojemu a objímání na sjezdu ČSSD

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka chtěl, aby se o návrhu vůbec nehlasovalo. Vedení ČSSD ale už připouští jednobarevnou menšinovou vládu, kterou by mohli komunisté tolerovat. Tomu Bohumínské usnesení nijak nebrání. Další variantou je pro Sobotku koalice se středovými stranami, s lidovci a se zelenými, pokud by se jim podařil návrat do Sněmovny.

Prošla naopak změna stanov. Vedení ČSSD bude napříště moci zasahovat do podoby kandidátních listin před volbami. Lídry kandidátek bude schvalovat a bude mít možnost kandidáty z listiny vyškrtnout. Prošlo i opatření proti masovému náboru nových členů, který někdy bývá zneužíván k zesílení vlivu některých stranických křídel, zejména v regionech.

Straníci změny nejprve v prvním hlasování odmítli. Sobotka ale nebyl v sále, ale se slovenským premiérem Robertem Ficem. Sobotka po poradě s šéfy krajských organizací požádal o nové hlasování. A kolegové mu vyhověli. Ze stanov byly vyřazeny některé sporné body, například omezení pro přestupy mezi stranickými organizacemi, proti čemuž se stavěli zejména pražští delegáti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video