Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Z války profitují postsovětské republiky

  9:00
Středoasijské státy - nová jména na mapě po rozpadu Sovětského svazu. Jen málokdo je dokáže vyjmenovat bez kradmého nahlížení do atlasu. Pět postsovětských středoasijských republik je ale mostem mezi Ruskem a Afghánistánem, místem pro zasílání zásob, vojenské techniky a humanitární pomoci do Afghánistánu během vojenské kampaně a oblastí intenzívní diplomatické aktivity. Najednou jsou důležité, píše agentura Reuters.

Střední Asii v uplynulých dnech navštívil americký ministr obrany Donald Rumsfeld a velitel amerických vojenských operací v Afghánistánu generál Tommy Franks.

O demokracii ve středoasijských státech se pochybuje
Jednala tam také delegace vrchních představitelů Evropské unie. S vůdci Uzbekistánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu, Kyrgyzstánu a Kazachstánu se dnes chce přátelit každý. O demokratické důvěryhodnosti těchto vlád ale existují pochybnosti.

Ve čtyřech zemích stále vládnou prezidenti, kteří převzali moc po získání nezávislosti na Sovětském svazu před deseti lety. Výjimkou je Tádžikistán, který prošel změnou po občanské válce v letech 1992-1997, během níž zahynuly tisíce osob.

Turkmenbaši: Možná uspořádám volby
Ostatní představitelé nedávají najevo, že by se chystali odejít do ústraní. Turkmenskému prezidentovi Saparmuradu Nijazovovi, známému jako Turkmenbaši, neboli vůdce všech Turkmenů, a nyní stále častěji jako Turkmenbaši Veliký, nabídl parlament v roce 1999 doživotní prezidentování.

Nijazov řekl, že v roce 2010 možná uspořádá volby a odstoupí. Pokud ano, udržel by se u moci úctyhodných 25 let od roku 1985, kdy se jí chopil jako vůdce komunistické strany.

Volby v Kyrgyztánu byly nespravedlivé, tvrdí OSN
Kyrgyzský prezident Askar Akajev byl dlouho považován za nejlepší naději demokracie v regionu. Jeho hvězda ale pohasla. Po znovuzvolení v roce 1995 prohlásil, že to bylo jeho první funkční období, a ne druhé, neboť mezitím byla přijata nová ústava.

Loni v říjnu byl opět zvolen ve volbách, z nichž byl vyloučen jeho hlavní oponent kvůli technickým nedostatkům a které Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) označila za nespravedlivé.

V srpnu dal Akajev najevo, že odstoupí v roce 2005, po patnácti letech v čele státu. Pak ale pokazil celý dojem, když prozradil, jak to plánuje udělat. Oficiálně prohlásil, že působí v úřadě naposledy a že chce strávit zbývající čtyři roky přípravou vhodného prezidenta, který by zaujal jeho místo.

Uzbekistán vede autoritářská vláda
Uzbecký prezident Islam Karimov vede jednu z nejvíce autoritářských vlád v bývalém SSSR. Nemilosrdně zakročil proti islámským skupinám, které podle něj plánují jeho svržení a nastolení muslimského státu v oblasti.

Neznámý počet muslimů byl zatčen v údolí Fergana na východě země, v centru islámské renesance po desetiletích ateistické sovětské vlády.

Letos v červnu vyjádřilo americké ministerstvo zahraničí znepokojení kvůli úmrtí opozičního činitele Šavruka Rozimuradova ve vězení uzbecké policie. Není první, kdo zemřel v Uzbekistánu za nejasných okolností. Karimov má jistě pravdu v tom, že islámský extremismus představuje hrozbu regionu.

Bush přirovnal islamisty Uzbekistánu k Al Kajdě
V Tádžikistánu vedly občanskou válku muslimští separatisté a proruská vláda. V letech 1999 a 2000 vstoupili na území Uzbekistánu a Kyrgyzstánu z odlehlých tádžických oblastí ozbrojení rebelové z Islámského hnutí Uzbekistánu (IDU) a v prudkých srážkách zabili desítky tamních
vojáků.

Podle Karimova podporoval ozbrojence Afghánistán, což afghánské vládní hnutí Taliban popřelo. IDU usiluje o vytvoření nezávislého islámského státu v oblasti. Americký prezident George Bush ho k radosti Karimova přirovnal k teroristické síti Al Kajda se základnami v Afghánistánu.

Odchod Rusů přinesl do regionu bídu
Nejistota po získání nezávislosti přiměla mnoho Rusů hledat relativní bezpečí doma, což ohrozilo hospodářství středoasijských zemí, které opustili. Z Kazachstánu odešel asi milion Rusů a počet obyvatel tak za posledních deset let poklesl ze 17 na současných 15 milionů.

V Tádžikistánu žije jen 30 tisíc Rusů ve srovnání s 500 tisíci před osamostatněním. Odchod Rusů a dalších menšin (Kazachstán opustilo od roku 1991 asi 800 tisíc Němců) přispívá k ekonomickým problémům regionu, které následně podporují rozmáhání islámu, což využívají vlády k ospravedlnění autoritářské politiky.

Průměrná měsíční mzda v Tádžikistánu je devět dolarů. Bývalý zaměstnanec uzbecké státní banky si prý jako vedoucí oddělení s 25 pracovníky, jež mělo na starost 800 klientů, vydělal 25 dolarů měsíčně.

Podle Nijazova je mzda průměrného Turkmena 4500 dolarů ročně, ale obyvatelé hlavního města tvrdí, že 30 nebo 40 dolarů je pravděpodobnější.

Daří se jen Kazachstánu
Velkou výjimkou je Kazachstán, obrovská země o rozloze západní Evropy, která stejně jako Kyrgyzstán nesousedí s Afghánistánem.

Kromě zásob ropy a zemního plynu přilákal Kazachstán zahraniční investory, z velké části liberalizoval ekonomiku a letos očekává růst hrubého domácího produktu ve výši 11-12 procent. Loni byl růst 9,8 procenta.

V kazašském největším městě Almaty je život stále snadnější, v novém hlavním městě Astana pokračuje výstavba a průmyslová metropole Atyrau vzkvétá. Ekonomický růst je patrný po celé zemi, zatímco citelný nedostatek panuje v ostatních středoasijských republikách.

USA hledají spojence u vlád pevné ruky
USA hledají spojence ve válce proti terorismu mezi vůdci, kteří v některých případech velice připomínají své předchůdce - všemocné středověké chány vládnoucí chudému lidu tvrdou rukou.

Pokud Američané vyženou teror a extremismus z Afghánistánu, dočkají se od střeodasijských států velkého vděku. V současné chvíli se však Spojené státy při hledání spravedlnosti nejspíš neobracejí na pravděpodobné nové přátele, dodává agentura Reuters.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Na Pražském okruhu se převrátil náklaďák přes svodidla, omezoval oba směry

7. května 2024  11:14,  aktualizováno  16:21

Na druhém kilometru Pražského okruhu u Jesenice havarovalo nákladní auto, které se převrátilo na...

VŠE volí nového děkana. Na místo po Ševčíkovi se hlásí jediný kandidát

7. května 2024  16:05

Akademický senát Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) bude v úterý...

Na D7 před Prahou bourala tři auta, hasiči kvůli dešti řešili desítky událostí

7. května 2024  7:44,  aktualizováno  16:04

Hasiči kvůli silnému dešti a bouřkám řešili v pondělí a v noci na úterý desítky událostí. Často...

Avarská genetická telenovela. Klíčovou roli u obávaných kočovníků hrály ženy

7. května 2024

Premium Tým vědkyně z Brna zkoumal v Maďarsku DNA obávaných kočovníků původem z Mongolska. O Avarech se...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...