Pětaosmdesát procent z celkem 28 051 uniklých svěřenců podle studie spáchalo na útěku z ústavu majetkový trestný čin a patnáct procent násilný.

Pětaosmdesát procent z celkem 28 051 uniklých svěřenců podle studie spáchalo na útěku z ústavu majetkový trestný čin a patnáct procent násilný. | foto: Profimedia.cz

Z ústavů utíkají tisíce dětí. Většina spáchá zločin

  • 33
Šestnáctiletý mladík, který minulý týden utekl z ústavu ve Vidnavě na Jesenicku a znásilnil 19letou dívku, se zapsal do smutných statistik. Od roku 1995 do roku 2004 uprchlo z ústavů přes 28 tisíc dětí. Většina z nich navíc během "pobytu na svobodě" páchá i závažnou trestnou činnost.

Údaje vyplývají z analýzy, kterou zpracovala ministerstva školství a vnitra. Celkem uteklo z ústavů 28 051 svěřenců. Pětaosmdesát procent z nich spáchalo na útěku majetkový trestný čin a patnáct procent násilný.

To je podle odborníků velký problém. "Děti na útěku navíc parazitují na příbuzných, kamarádech, živí se prostitucí, berou drogy a hrají na hracích automatech," popsal ředitel odboru speciálního vzdělávání na ministerstvu školství Jiří Pilař. Velmi často se z nich stávají bezdomovci nebo oběti trestných činů.

V ústavech je navíc stále více dětí. Zatímco v roce 1999 tam bylo umístěno 6901 dětí, letos jich doposud bylo 7600. A právě za velkou obsazenost ústavů dětmi kritizovala Českou republiku i Evropská unie.

Soudci: Nemáme na vybranou
Ukazuje se však, že ne všechny děti do zařízení opravdu patří. "Ústavní a ochranná výchova je ukládána nejednotně. Soudci v některých případech rozhodují velmi formálně," píše se v analýze.

Jenomže soudci to vidí jinak. Podle prezidenta Soudcovské unie Jaromíra Jirsy nemají často na vybranou, než poslat dítě do ústavu.

"Neznám jediného soudce, který by měl radost, že pošle dítě do ústavu. Problém je jinde. Soudci nemají na výběr. Nefunguje tady už normální model rodiny a o děti se nemá kdo jiný starat," řekl. Vše by podle něj například vyřešilo, kdyby u nás fungovalo více profesionálních pěstounů, kteří by ale byli i lépe placeni.

Jednapadesát procent dětí, které z ústavů odcházejí, navíc poté začne páchat trestnou činnost. Podle Pilaře je to hlavně proto, že se buď nemají kam vrátit, nebo jdou zpět do nefunkčních rodin. Tam o ně nemají zájem, nebo je přímo zneužijí pro trestnou činnost.

"Sociální pracovníci nepracují s rodinami během pobytu dítěte v ústavu. Nefunguje u nás ani žádná následná péče, která by dětem pomohla při návratu do normálního života a pomohla by jim stát na vlastních nohou," vysvětlil Pilař.

Roztříštěná péče
Ministerstvo práce a sociálních věcí, pod které sociální pracovníci spadají, to nepopírá. Podle nich je ale problém hlavně v tom, že na jednoho pracovníka připadá v průměru více než 350 problémových rodin.

"Je ale pravda, že s nimi neumějí ani pořádně pracovat," řekla Kristýna Kotalová z ministerstva práce a sociálních věcí. Podle ní navíc u nás chybí také zařízení, které by pomáhalo celým rodinám v nouzi.

"Nemůžeme dítě nechat v rodině, která žije na ulici, nebo v bytě kde neteče voda a netopí se. Kdyby tady ale byl nějaké zařízení pro rodiny, jejich situace by se vyřešila a děti by rodinám zůstaly," dodala Kotalová.

Práci s problémovými dětmi komplikuje i fakt, že je péče o ně roztříštěna mezi několik ministerstev. "Chtěli jsme, aby tato problematika spadala jen pod nás, ale to nikdo nechce," upřesnila Kristýna Kotalová.

Jedním z řešení celé situace by podle ministerstva školství mohl být vznik pracovní skupiny. Ta by zajistila spolupráci všech rezortů zodpovědných za tuto problematiku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video