Všechno začalo, když podle zdroje MF DNES v roce 2004 odešel jeden klíčový pracovník z ekonomického odboru Bezpečnostní informační služby do zahraniční rozvědky.

Všechno začalo, když podle zdroje MF DNES v roce 2004 odešel jeden klíčový pracovník z ekonomického odboru Bezpečnostní informační služby do zahraniční rozvědky. | foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

Z trezoru BIS zmizely tajné dokumenty o Krejčířovi

  • 55
Z trezoru Bezpečnostní informační služby zmizely přísně tajné dokumenty. Problém je podle informací MF DNES o to závažnější, že ztracené informace mohou ohrozit i agenty, kteří pro tajnou službu pracují.

Všechno začalo, když podle zdroje MF DNES v roce 2004 odešel jeden klíčový pracovník z ekonomického odboru Bezpečnostní informační služby do zahraniční rozvědky.

"Odcházející pracovník měl v kanceláři trezor s citlivými daty. Řádně odevzdal kancelář i klíče," uvedl zdroj. Odchodu ale využil některý jeho kolega, který měl v době "střídání stráží" do trezoru přístup. Materiály, které tajná služba získala na podnikatele Radovana Krejčíře a jeho partnery, vynesl ven.

Jak mohou být ohroženi agenti BIS? Každá tajná služba sice uchovává osobní data spolupracovníků v kódech, takže je nikdo nemůže jednoduše sebrat, ale věci znalý člověk může ze ztracených dokumentů vydedukovat, kdo s tajnou službou spolupracuje.

Celý případ roky "spal". Vyšel najevo kvůli čtrnáct dní staré schůzce bývalého šéfa zahraniční rozvědky Karla Randáka se dvěma muži v pražském nákupním centru Nový Smíchov.

Randák přitom nemá se současným vedením BIS dobré vztahy. Lidé od BIS Randáka na této schůzce sledovali, ale zkušený zpravodajec je odhalil. "Pan Randák si oficiálně stěžoval, že je sledován," řekl v úterý poslanec František Bublan, který je v ČSSD expertem na bezpečnostní problematiku a tajné služby.

Server Aktuálně.cz pak napsal, že sledování Randákovy schůzky souviselo s operací tajné služby na záchranu ztracených dokumentů. Randák v úterý nechtěl říci, co na schůzce řešil a s kým se sešel.

"Myslím si, že sledován jsem nebyl původně já, ale dva lidé, se kterými jsem se sešel. Ale vadí mi to, nikdo z nás se ničeho nedopustil," zlobil se Randák.

Podle informací MF DNES Randák mluvil s novinářem. Druhým účastníkem schůzky byl zprostředkovatel setkání. Příští týden bude muset vysvětlovat celou kauzu šéf BIS Jiří Lang poslancům parlamentu.

I jim však bude Lang mít právo některé věci zapřít, pokud jim sdělí, že informace souvisejí s živými operacemi.

Válka tajných služeb?
"Budeme se zajímat o to, jak dokumenty utekly," avizuje Bublan. Ten se v prostředí tajných služeb vyzná. Sám před Randákem šéfoval zahraniční rozvědce.

Do případu se chce hned po návratu z cesty po Francii vložit i premiér Mirek Topolánek. Mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert už nová zjištění listu nechtěl komentovat. V pondělí sdělil, že BIS "má všechny své informace pod kontrolou".

Pozoruhodný je i fakt, proč se právě nyní začalo o dávném úniku dat znovu mluvit. "Možná zuří nějaký boj buďto přímo v BIS, nebo mezi službami," domnívá se Bublan.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video