Bývalá tkalcovna v Rumburku je opuštěná, zdevastovaná a čeká ji demolice.

Bývalá tkalcovna v Rumburku je opuštěná, zdevastovaná a čeká ji demolice. | foto: Klára Mágrová

Z Rumburku zmizí budova slavné tkalcovny. Co bude místo ní, není jasné

  • 13
Z Rumburku zmizí kus jeho slavné historie. Bude se bourat sto deset let stará budova tkalcovny Julia Pfeifera a později továrny Bytex. Co bude místo ní, není jasné.

"Je to škoda, spousta lidí zde celý život pracovala, má na to hezké vzpomínky. Když vidíte, jak továrna dopadla, chce se vám brečet," říká Alžběta Kurucová z Rumburku.

V Komenského ulici již dělníci vše připravují na příjezd těžké techniky. "Bourat se nezačne dřív než za měsíc. Záleží na radnici, zda nám povolí asi na týden zavřít silnici," řekl majitel varnsdorfské firmy, která zakázku na demolici dostala, Jiří Bohuslávek.

Bývalý Bytex před osmi lety získala společnost Atlas Trend Invest a původně podle radnice zvažovala, že by zde mohly vzniknout kanceláře, byty nebo obchodní dům. Nic z toho se nestalo a firma už má v ruce demoliční výměr.

"Už když jsme budovu získali, byla v havarijním stavu a vždy jsme věděli, že zachránit se podaří maximálně část," řekl jednatel společnosti Jan Havelka. V Komenského ulici původně stála menší tkalcovna, kterou zde v roce 1860 postavil Julius Pfeifer. Ta ale vyhořela a nynější rozlehlá budova je z 90. let 19. století.

Využití pro parcelu bude firma teprve hledat

"Přestože není památkově chráněná, je zajímavá. Postavena byla podle plánů významného rumburského stavitele Josefa Hampela, který projektoval mimo jiné rumburskou rozhlednu na Dymníku," připomněla historička Klára Mágrová.

Pfeiferova tkalcovna v Rumburku okolo roku 1900. Takto ji průmyslník Pfeifer

Počátkem 20. století byla tkalcovna součástí proslulé Zemské továrny na bavlněné, vlněné a plátěné zboží Julia Antona Pfeifera, což byl druhý největší výrobce bytových tkanin v Rakousku-Uhersku.

Radnice proti demolici nemůže nic dělat, i když ví, že obyvatelům města se to nelíbí. "Jsou to patrioti hrdí na svoji historii. Bohužel ta budova městu nikdy nepatřila," sdělila mluvčí radnice Gabriela Doušová.

S podobnými reakcemi se Atlas Trend Invest podle Havelky nikdy nesetkal. Zatím ale neprozradil, jaké plány společnost s parcelou u hlavní silnice má. "Ještě není rozhodnuto, budeme hledat nějaký plán," sdělil Havelka.

Lidé se obávají, že podobně dopadne chráněný Anglický dům

Obyvatelé města se obávají, aby podobně nedopadl takzvaný Anglický dům č. p. 906, soukromý dům a textilní manufaktura Roberta Allasona z 18. století, který stojí jen pár metrů od původní tkalcovny. Později zde žila i rodina Pfeiferů. Od roku 1964 je na seznamu kulturních památek.

"Je to opomíjený unikát. Jde o nejstarší soukromý kamenný dům v Rumburku," přiblížila Mágrová.

Podle Havelky demolice tento unikát nepoškodí a chátrající dům nepadne současně s tkalcovnou. "To v žádném případě, je chráněný," řekl Havelka. Jaké plány s domem společnost má, ale neprozradil.

Stav domu je zoufalý. Je napaden dřevomorkou a loni v listopadu zde zřícený strop zabil dělníka (více čtěte zde). Obyvatelé města se obávají, že kulturní památka bude dál chátrat, až už zachránit nepůjde.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video