Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z české přírody mizí motýli. Ničí je mírné zimy, hnojiva i direktivy

  0:05
Z české přírody mizí motýli, ohrožena je polovina přežívajících denních druhů. Mohou za to mírné zimy, sucho, ale třeba i pravidelné a intenzivní sekání luk či zahrad. Vymírající barevní motýli jsou přitom indikátorem výskytu ostatního hmyzu, který je nezbytný pro opylování.
Největší evropský motýl jasoň červenooký už z celého Česka vymizel.

Největší evropský motýl jasoň červenooký už z celého Česka vymizel. | foto: Jaro Jaroměř

Počet okáčů skalních v Českém středohoří, které je jednou z posledních lokalit jeho výskytu ve střední Evropě, ochranáři loni odhadovali na třicet kusů a předpokládali, že druh už u nás dlouho nepřežije. Když při letošním sčítání napočítali přes tři sta jedinců, považovali to za zázrak.

„V lokalitách, kde se pro motýly cíleně přijímají různá opatření, se dá propadu čelit, nicméně jeden druh se podaří vrátit a mezitím další dva vychcípají. Rychlost vymírání je nyní závratná,“ říká David Číp, předseda sdružení Jaro Jaroměř, které se mimo jiné věnuje právě i ochraně a monitoringu motýlů.

V České republice se vyskytuje přes 3 300 druhů motýlů, z toho ani ne 150 jsou denní druhy. V poslední letech zmizel třeba okáč šedohnědý a necelé dvě desítky dalších. Ze zbývajících druhů je ohrožen každý druhý. Na jihu Moravy je podle Čípa výskyt denních motýlů na historickém minimu.

„Loni to byla katastrofa všude, včetně takových Bílých Karpat. Zdaleka nejsme na stavech před deseti lety. Letos se propad zastavil, některé druhy se mohou pozvednout, ale pokud zase bude mírná zima, počasí je opět zkosí. Velkým problémem je navíc izolovanost populací, které geneticky degenerují,“ dodal.

Intenzivní sekání luk ničí i obyčejné druhy

Motýli nejsou schopni překonávat velké monokultury – například smrkové lesy, řepková či kukuřičná pole – které špatně zadržují vodu. Chybí jim meze, louky a nezorané pastviny, které z naší krajiny takřka vymizely.

„Vědělo se, že postřiky jsou problém, avšak ne to, že až tak obrovský,“ říká Číp a ilustruje to případem, kdy postřik ovocných sadů v Rakousku zahubil včely daleko za hranicí v Itálii. „Když pesticidy uletí takovou vzdálenost, co se potom v krajině musí dít?“ zlobí se.

Motýlí „hotspot“ u Milovic

Spolu s kolegy se stará zhruba o dvě stě přírodně cenných lokalit. Mimořádná je čtyřicetihektarová pastvina u Milovic na Nymbursku, kam se díky vypuštění divokých koni během dvou let vrátila řada motýlích druhů. Ochranáři jich tam před nedávnem napočítali 59, což je 42 procent všech žijících v Česku (psali jsme o tom zde).

Decimaci motýlů podle odborníků uspíšily změny klimatu. „Kvůli mírným zimám mají housenky problémy s plísněmi a střevní mikroflórou, je vlhko namísto mrazů. Stejně tak sucho má na populace drtivý dopad,“ přibližuje David Číp. Dopady pozoruje také na umělých venkovních motýlích chovech.

Souhlasí také entomolog Akademie věd ČR Martin Konvička. „Situace v běžné krajině se zhoršila. Opravdu vzácné druhy v ní už nejsou a ostatních ubývá. Také vidíme, že se nám některé druhy denních motýlů v souvislosti s horkými léty posunují k severu – a to i takové, u kterých jsme to nečekali,“ přibližuje.

Vinu dává i jednotným unijním pravidlům pro hospodaření, kterými se farmáři řídí v posledních přibližně patnácti letech. Dřív byla příroda pestřejší, každý rolník hospodařil trochu jinak. Nyní mají příjemci dotací určeno třeba i to, kolikrát a kdy sekat.

„Louky se vždy sekaly, ale nikdy v tak krátkých intervalech, výkonnou mechanizací a během několika málo dnů všechny. To je záležitost, která měla velmi zlé dopady na běžnou diverzitu, na obyčejné druhy – okáče, bělásky. Odpovědní na ministerstvu zemědělství už si to naštěstí dnes uvědomují a pravidla se zvolna začínají měnit,“ dodává Konvička.

Čína má s opylovači problém

Úbytek denních motýlů přírodu sám o sobě nijak fatálně nepoznamená, bude „pouze“ méně barevná a pestrá. Je však indikátorem toho, že situace není dobrá ani v dalších hmyzích populacích.

“Že někde ubyl či přibyl otakárek, samo o sobě s přírodou nepohne. Nicméně jsme si jistí, že to co pozorujeme na nich, se projevuje i na včelách a vosách, pestřenkách, nočních motýlech a řadě dalších méně nápadných, druhově bohatších a hospodářsky daleko významnějších skupin,“ podotýká Konvička.

Jednoduše řečeno spolu s motýly ubývá i ostatního hmyzu – třeba opylovačů důležitých pro úrodnost, druhů pomáhající v biologickém boji s různými škůdci a patogeny, i těch, které jsou potravou ptáků či netopýrů. Jejich početnost se však na rozdíl od početnosti denních motýlů špatně měří.

„V Číně už jsou na tom tak špatně, že někde musí platit lidi, aby chodili se štětci a opylovali ovocné stromy – ovoce je pak několikanásobně dražší. Unie už si to začíná uvědomovat a propočítávat, jak velký ekonomický problém nastane v momentě, kdy opylovači padnou,“ upozorňuje Číp.

Vinaři jako vzor?

Kromě řady amatérských pozorovatelů provádí časově náročné sledování a sčítání „evropsky významných druhů“ i Agentura ochrany přírody a krajiny. Jednou za šest let vypracovává zprávu o stavu jednotlivých druhů.

Lišky žene z lesů hlad a žízeň. Zoufalé šelmy dáví slepice a žerou ovoce

„Schéma je nastaveno tak, aby každý faunistický čtverec s výskytem významného druhu byl navštíven během šestiletého období minimálně jednou, celkově jde o stovky lokalit,“ přibližuje Radek Hejda z AOPK.

Nejobvyklejší metodou je odchyt motýlů ve vytyčeném prostoru. Polapeným napíšou fixou číslo na křídlo a vypustí je. „Z počtu nově odchycených a znovu odchycených jedinců lze pak statisticky odvodit přibližnou velikost populace,“ dodává.

Klíčem pro zlepšení situace je podle odborníků zejména šetrnější zemědělství. Zkoušejí ho třeba jihomoravští vinaři. „Správa CHKO Pálava je přiměla přistoupit na integrovaný systém hospodaření. Není to přímo ekologický systém, ale částečně využívá biologickou ochranu,“ říká David Číp. Cílem je trvale udržitelné hospodaření bez minerálních hnojiv a pesticidů.

Příznivý trend vidí Číp v celé Evropě. „Bohužel ale naráží na neochotu hospodářů zkoušet něco nového, učit se novým a vhodnějším postupům, které vyžadují investice a chuť,“ uzavírá.

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Zabil vojáka, chystal bomby. „Ruský Bond“ míří před soud, k dopadení pomohl kefír

Ve druhém největším ukrajinském městě Charkově se chystá soud s ruským agentem, který zastřelil ukrajinského vojáka a plánoval zabít dva vysoce postavené úředníky, včetně šéfa oblastní správy Oleha...

8. dubna 2025  21:20

Zaslouží si gilotinu. Senior vyhrožoval soudkyni kvůli Le Penové, policie ho zatkla

Francouzská policie zadržela šestasedmdesátiletého muže kvůli hrozbám smrtí soudkyni, která předsedala soudu, jenž vynesl verdikt nad krajně pravicovou političkou Marine Le Penovou. Informovala o tom...

8. dubna 2025  21:07

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě před tím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to...

8. dubna 2025  20:39

Na diskotéce v Karibiku se zřítila střecha, zemřely čtyři desítky lidí včetně guvernérky

Nejméně 44 lidí zemřelo a asi 160 dalších utrpělo zranění v noci na úterek na diskotéce v hlavním městě Dominikánské republiky poté, co se tam zřítila část střechy. Týmy na místě neštěstí pokračují v...

8. dubna 2025  14:32,  aktualizováno  20:09

Demokratický restart. Strana s oslem ve znaku přitvrdí, vzorem jí bude i Trump

Premium

Byť se to z událostí posledních měsíců nezdá, americká Demokratická strana stále existuje. A plánuje velký návrat do boje s administrativou Donalda Trumpa. Klíčem bude tým složený z volených zástupců...

8. dubna 2025

USA zvýší cla pro Čínu na 104 procent. Peking avizuje „boj až do konce“

Už ne 54, ale 104 procent. USA zpřísnily cla pro Čínu poté, co se rozhodla postavit čelem hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa a neustoupit obchodnímu tlaku. Peking místo toho již pracuje na...

8. dubna 2025  19:44,  aktualizováno  19:58

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

USA zvažují dronové údery na kartely v Mexiku. Ani náhodou, vzkázala prezidentka

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvažuje o tom, že do boje proti drogovým kartelům v Mexiku, které pašují narkotika přes hranice do USA, nasadí útočné drony. Uvádí to stanice NBC News....

8. dubna 2025  19:24

Jako místo činu. 3D sken odhalil převratné detaily o posledních chvílích Titaniku

Podrobná analýza digitálního skenu Titaniku ve skutečné velikosti odhalila nové poznatky o posledních hodinách plavidla. Přesná 3D replika ukazuje, jak se loď po nárazu do ledovce v roce 1912...

8. dubna 2025  19:04

USA se stáhnou z klíčové základny v Polsku. Žádné překvapení, mírní obavy Tusk

Velení amerických sil v Evropě oznámilo „plánované přesunutí“ amerických vojáků z letecké základny Jasionka u města Rzeszów na jihovýchodě Polska na jiné základny v zemi. Polský premiér Donald Tusk v...

8. dubna 2025  18:47

Každý den mizí miliardy. Trumpa k jednání o clech dotlačí trh, říká ministr průmyslu

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v pondělí v Lucemburku jednal se svými protějšky ze zemí EU o tom, jak reagovat na americká cla na dovoz do Spojených států. V rozhovoru pro iDNES.cz...

8. dubna 2025  18:08

Slovenský ministr Kaliňák v Česku. V Aeru jednal o možném nákupu až 12 letounů

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák v Aeru Vodochody jednal o možném nákupu zhruba deseti až 12 letounů L-39 Skyfox pro Slovensko. Termín rozhodnutí ani jedna ze stran neupřesnila. Spolu s...

8. dubna 2025  12:24,  aktualizováno  17:58

Bývalý poslanec Volný vyvěsil billboardy s Putinem. Rusko není nepřítel, tvrdí

Bývalý poslanec Lubomír Volný se na Facebooku pochlubil novými billboardy s fotografiemi, na nichž si podává ruku s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Snímek doplnil textem „Rusko není nepřítel,...

8. dubna 2025  15:05,  aktualizováno  17:51