Předčasné volby by znamenaly další příspěvky pro strany. Ilustrační foto

Předčasné volby by znamenaly další příspěvky pro strany. Ilustrační foto | foto: David Votruba, iDNES.cz

Z předčasných voleb by se radovaly stranické kasy

  • 120
Lídři politických stran variantu předčasných voleb zatím nepřipouštějí. Pokud by k nim ale došlo, přišla by státní kasa o několik set milionů korun. Víc než samotná organizace voleb by stály státní příspěvky stranám na předvolební kampaň.

Přejít na volební speciál

"Na letošní volby bylo ze státního rozpočtu vyčleněno 1,29 miliardy korun," potvrzuje zástupce mluvčí ministerstva vnitra Jaroslav Růžek, že volby nejsou levná záležitost. Upozorňuje ale, že částka počítá i s podzimními senátními a komunálními volbami.

Volby do Sněmovny jsou proto o něco levnější a vyjdou zhruba na půl miliardy. "Náklady zatím nejde vyčíslit, ale rozpočet máme 390 milionů korun," říká Petr Vorlíček z ministerstva vnitra. To celé volby zastřešuje a další úřady dostávají jen "pakatel": Český statistický úřad kolem čtyřiceti milionů a ministerstvo zahraničí třicet.

Případné předčasné volby by ale stály o něco méně. Růžek potvrzuje, že pokud by se spojily s podzimními senátními a komunálními volbami, stát by ušetřil: "Spojení voleb samozřejmě znamená snížení nákladů. V zásadě jsou pak dvoje volby za jedny peníze."

Půlmiliarda za organizaci voleb ale není jedinou ranou pro rozpočet. Stát také stranám podle zákona vyplácí příspěvek na úhradu volebních nákladů. Strana, která získala víc než 1,5 procenta hlasů, si za každý hlas odevzdaný v její prospěch může přičíst sto korun. Letos vydělala nejvíc ODS - 190 milionů korun, celkově si strany rozdělily přes půl miliardy korun. - více zde

Jako když přistoupí další pasažér
Díky předčasným volbám by si finančně polepšily jenom politické strany. Spojení mimořádných voleb s jinými volbami je totiž jako přidání pasažéra do auta - proběhnou jedny volby navíc a nákladů v rozpočtu se to příliš nedotkne.

Dotknou se ho ale částky, které stát vyplácí stranám jako náhradu za volební výdaje. Ty by se v případě předčasných voleb vyplácely ze státní kasy znovu, v krátké době už podruhé.

Na nových sněmovních volbách by vydělaly i reklamní agentury. "Strany mohly do kampaní dohromady investovat kolem 750 milionů korun," hodnotí volby Jiří Mikeš, lektor komerčních komunikací na Vysoké škole ekonomické. Pro agentury by podle něj předčasné volby představovaly určité riziko, protože stranické kasy jsou prázdné, ale příležitosti by se chopily.

Strany ale zatím o předčasných volbách neuvažují. Alespoň ne nahlas. Neví ani, zda by v případě jejich konání podnikly stejně nákladnou kampaň.

"KDU-ČSL stála kampaň čtyřicet milionů. O předčasných volbách v tuto chvíli neuvažujeme, soustředíme se na jednání," tvrdí mluvčí strany Ondřej Jakob.

Podobně odpovídá mluvčí ČSSD Zbyněk Rýpar: "Předvolební kampaň stála ČSSD zhruba sto milionů. Jestli bychom v případě předčasných voleb udělali stejně drahou kampaň, to závisí na rozhodnutí politického orgánu."

Peníze za volby

  • ODS: 189 247 500 Kč
  • ČSSD: 172 882 700 Kč
  • KSČM: 68 532 800 Kč
  • KDU-ČSL: 38 670 600 Kč
  • Strana zelených: 33 648 700 Kč
  • SNK ED: 11 172 400 Kč

Kolik dostanou za poslance

  • ODS: 291 600 000 Kč
  • ČSSD: 266 400 000 Kč
  • KSČM: 93 600 000 Kč
  • KDU-ČSL: 46 800 000 Kč
  • Strana zelených: 21 600 000 Kč

Poznámka: Strany dostanou 900 tisíc za mandát za rok, přičemž poslanci jsou zvoleni na čtyři roky. Každá parlamentní strana dále dostane 10 milionů ročně na svou činnost.
Zdroj: Ministerstvo financí ČR


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video