Policejní odznak

Policejní odznak | foto: MF DNES

Z policejních služebních odznaků se stala ozdoba, může ho mít každý

  • 85
Dvojice mužů s odznaky policie zbila v srpnu v pražském Karlíně mladíka. Útočníky zkontrolovali strážníci, když ale viděli odznak, nechali je jít. Policisté je hledají, jejich inspekci ale případ nezajímá. "Takový odznak si může pořídit, kdo chce," zdůvodnila.

Zneužití policejních uniforem a odznaků není nijak výjimečné. Dopouštějí se ho třeba pachatelé loupežných přepadení. V uniformách loupil také Berdychův gang. Jindy se podvodníci vydávají za policisty, aby mohli vybírat pokuty. Policie se ale na tento problém nijak zvlášť nezaměřuje.

Prokazování příslušnosti

Zákon o policii říká:

1) Při provádění úkonu je policista povinen prokázat svou příslušnost k policii služebním stejnokrojem, služebním průkazem nebo odznakem policie, na kterých musí být zřetelně viditelné identifikační číslo. Zaměstnanec policie je při provádění úkonu povinen prokázat svou příslušnost k policii průkazem zaměstnance policie se zřetelně viditelným identifikačním číslem.

(2) Pokud povaha nebo okolnosti úkonu neumožňují prokázat příslušnost způsobem podle odstavce 1, prokáže policista svou příslušnost k policii ústním prohlášením "policie"; to neplatí, brání-li povaha nebo okolnosti úkonu také ústnímu prohlášení. Způsobem podle odstavce 1 se policista prokáže ihned, jakmile to okolnosti úkonu dovolí.

(3) Povinnost prokázat příslušnost k policii nemá policista, který tuto příslušnost oprávněně zastírá.

"V případě přestupku se to řeší na místě, a pokud se jedná o trestný čin, tak tam je zneužití policejních symbolů bráno u soudu jako přitěžující okolnost. Není to ale přímo trestný čin ani odstavec zákona," řekla iDNES.cz mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Získat policejní uniformu nebo odznak přitom není velký problém. Řadu nabídek lze najít na internetu. "Prodám policejní odznak, bližší informace a foto mailem," píše uživatel Petr na jednom z inzertních webů. Další policejní odznak šlo do 23. září vydražit v internetové aukci. A ve webovém bazaru prodávající nabízel policejní bundu i s nárameníky "s hodnostním označením strážmistr".

V případě uniforem přitom mohou být prodejci přímo policisté. Samotný prodej uniformy totiž není trestným činem (více čtěte zde).

"V případě uniforem se nejedná o protiprávní jednání. Pokud takový prodej sledujeme, tak už kvůli konkrétnímu podezření, že by uniformy mohly být použity při trestné činnosti," uvedla mluvčí kriminálky Kopecká.

"V případě odznaků už ale prodávající porušuje zákon, pokud ale nejde o repliku. I tak by se ale jednalo jen o přestupek," dodala.

Platí proto: samotný odznak nebo uniforma nezaručují, že jejich majitel je policista. Zároveň ale příslušníci zákona nejsou povinni každému ukazovat i služební průkaz.

"Důležité je služební, správně osobní identifikační číslo. To je jak na odznaku, tak na uniformě, a to musí policista na dotaz uvést," uvedl mluvčí policejního prezidia Jiří Vokuš. Identifikační číslo je rozhodující i v případech, kdy má policejní inspekce řešit případné stížnosti.

V případě pochybností, zda se jedná o skutečného policistu, lze identifikační číslo ověřit. "Když zavoláte na linku 158 a řeknete jim tam identifikační číslo, kolegové zjistí, jestli se jedná o policistu," uvedla mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

Právě osobní identifikační čísla si nepamatovali strážníci, kteří útočníky po napadení na pražské Florenci 29. srpna kontrolovali. Viděli jen odznak a nechali muže odejít. Bez čísla pak policejní inspekce případ vrátila, protože jen na základě odznaku nebylo jisté, že pachateli byli skutečně policisté. Nyní po nich pátrá karlínská policie (více čtěte zde).

Jak se prokázat, ukládá policistovi zákon. "Může to být policejní uniformou, služebním odznakem a v některých případech, kdy to vyžaduje situace, stačí jen provolání 'policie'," upřesnil Vokuš. Existují ale i zákroky, kdy policista nemusí zveřejnit, kým je. V takovém případě se ale policista musí prokázat ihned, jakmile je to možné (více viz rámeček).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video