Dagmar Navrátilová, členka platformy Karolíny Peake, na jejíž podpoře stojí vláda, zpochybnila finanční část navrhovaných církevních restitucí.

Dagmar Navrátilová, členka platformy Karolíny Peake, na jejíž podpoře stojí vláda, zpochybnila finanční část navrhovaných církevních restitucí.

U církevních restitucí mám problém, říká vládní poslankyně Navrátilová

  • 339
Jen co vláda Petra Nečase uhájila důvěru Sněmovny, zazněl z řad nové vládní většiny hlas, který sílu 105 hlasů relativizuje. "U církevních restitucí vidím problém v konkrétním finančním vyrovnání," avizuje poslankyně Dagmar Navrátilová, jedna z osmičky poslanců platformy Karolíny Peake, která se odštěpila od Věcí veřejných.

"Těžko mohu vydat bianco šek, že zvedám pro církevní restituce ruku za každou cenu," řekla Navrátilová v rozhovoru pro sobotní Právo.

Církevní restituce patří přitom kromě chystaného balíku s vyššími daněmi a škrty mezi klíčové vládní návrhy, kvůli nimž se TOP 09 i ODS rozhodly pokračovat ve vládnutí i po rozpadu Věcí veřejných. Sílu vlády otestovalo páteční hlasování o důvěře kabinetu, v němž Nečasův kabinet podpořilo i 8 poslanců platformy Karolíny Peake, včetně Navrátilové (více o hlasování o důvěře zde).

Už pár hodin po hlasování o existenci vlády je tak zřejmé, že i když vláda nepadla a myšlenka na předčasné volby byla zatím odložena, při praktickém vládnutí může mít Nečas problémy. Proti církevním restitucím je v navržené podobě jasně opozice, a tak vláda potřebuje jistých 101 hlasů, aby mohla přehlasovat prakticky jisté veto Senátu, kde má převahu ČSSD.

"Když nejsou peníze, tak si ještě přitížíme tím, že přistoupíme na církevní restituce. Diskuse ještě není u konce," uvedla Navrátilová. O podobě církevní restitucí se vláda už dohodla se zástupci 17 církví a náboženských společností a v parlamentu už restituce prošly prvním čtením. Církvím by měl být vydán majetek v hodnotě 75 miliard korun. Dalších 59 miliard korun navýšených o inflaci by jim v případě schválení zákona měl stát vyplácet příštích třicet let.

To, že pro církevní restituce ruku nezvedne, avizoval už dříve poslanec Otto Chaloupka, který v pátek také hlasoval pro pokračování vlády, i když na rozdíl od Navrátilové zůstal ve Věcech veřejných.

"Ve stávající podobě je v žádném případě nepodpořím. Je to tunel, nikde neexistuje žádný seznam majetku, takže někdo vypočítal konkrétní částku z něčeho, co neexistuje," řekl Chaloupka. A problém má i další poslanec ztenčené vládní většiny, nezařazený Michal Doktor. "Částka, která je navržena, je nad hranicí, kterou si může společnost dovolit," uvedl Doktor (více zde).

Sněmovna má ve schvalování církevních restitucí pokračovat již při schůzi, která byla kvůli hlasování o důvěře vládě přerušena do 2. května.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video