Z pašování orchidejí může být blamáž

  • 18
Kauza dvou Čechů obviněných na Novém Zélandu z pašování orchidejí nabrala překvapivý směr. Vědci tvrdí, že nevezli žádné vzácné či chráněné druhy, jak byli obviněni, ale policie je prošetřuje na základě udání z Česka. Podle Černínského paláce je celý případ nedorozumění.

Děkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmír Číhalík a pracovník České inspekce životního prostředí Jindřich Šmiták se zodpovídají z obchodování se vzácnými a ohroženými druhy rostlin.

"V našich sběrech herbářových položek nebyly dle oficiálního sdělení místní odborné komise nalezeny žádné vzácné či ohrožené druhý orchidejí Nového Zélandu," sdělil telefonicky MF DNES Jindřich Šmiták.

Nasbíraný materiál měl podle něj jen vědecko-badatelskou hodnotu a byl připraven k dalšímu výzkumu. "Věříme v příznivý obrat, záležitost začíná být chápána jako nedorozumění," podotkl Šmiták.

Podobně se k případu staví i česká diplomacie. "Máme téměř jistě ověřeno, že oba Češi byli veřejně obviněni z něčeho, co nespáchali," řekl v České televizi ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Vědci mediálními hvězdami
Oběma mužům podle stávajícího obvinění na základě zákona z roku 1989 hrozí až tříleté vězení či pokuta do výše 50 tisíc novozélandských dolarů (zhruba 900 tisíc korun).

Soud, který by měl celou kauzu vyjasnit, se bude konat 29. ledna. Oba Češi musejí před procesem odolávat tlaku novozélandských médií, kvůli nimž ani příliš nevycházejí z motelu v Manukau, kde bydlí.

"Jsme tady mediální hvězdy, jsou nás plné noviny a televize - samozřejmě v negativním smyslu. V tuto chvíli je jasné, že tvrzení médií se nezakládá na pravdě," podotkl Šmiták.

Čekání na pomoc
Češi mohou do soudního líčení pobývat na svobodě. Podle novozélandského tisku ale museli odevzdat cestovní pasy. Policie jim také stále nevrátila nasnímané fotofilmy, videonahrávky a mobilní telefony.

Mužům se snaží vyjít vstříc český generální konzulát v australském Sydney, který má na starosti i Nový Zéland. Na úřad se již obrátil Čestmír Čihalík.

"Jsme tady v takové pozici, že nevíme nic. Pořád se něco mění. Nevíme, jak se máme zachovat, co máme vlastně dělat. Je to veliká nejistota," podotkl Šmiták, podle něhož se ozývají známí a nabízejí pomoc.

Kdo poslal udání?
Za celou kauzou je s největší pravděpodobností udání, které na Nový Zéland přišlo z Česka. "Tak nám to bylo řečeno. Tuším, kdo to mohl být a jsem z toho šokovaný. Zatím to dál nebudu komentovat, protože to nemám ověřené. Nechci nikomu uškodit," uvedl Šmiták.

Čihalíkova manželka Jarmila v rozhovoru s ČTK uvedla, že její rodina kvůli kauze zvažuje podání žaloby. Možnost usilovat o odškodnění, pokud se prokáže nevina obou mužů, nevyloučil ani Šmiták.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video