Z parků a hřbitovů mizí sochy

Brno - Holé stěny v kostelích, prázdné podstavce, na nichž dříve stály sochy světců. Tak může už zanedlouho vypadat většina jihomoravských kostelů. "V Kostelích je čím dál tím méně věcí, které je ještě možné ukrást," povzdechla si mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Celkový přehled však diecéze nemá, protože jednotlivé farnosti mají už několik let právní subjektivitu a řeší krádeže s policií samy.

"Takové krádeže jsou vážným problémem," řekla jihomoravská policejní mluvčí Kamila Janíčková. Převážná část lupu podle ní končí v zahraničí nebo na burzách v tuzemsku. Novým trendem jsou podle ní krádeže pískovcových soch - ty jsou většinou lehce dostupné a na krádež se přijde až za delší dobu. Nejčastěji se zloději zaměřují na boží muka, která bývají i daleko od vesnic, v polích, kde je obvykle liduprázdno. Sochy podle Janíčkové někdy končívají vedle trpaslíků na zahradách některých zbohatlíků. Nenechavce neodradí ani těžká váha předmětů - například na Žďársku ukradl zloděj kamenný těžký žulový sloup božích muk.

Problém představují také lidé, kteří se baví tím, že sochy ničí - urazí jim hlavu, zničí kříž a podobně. Podobných krádeží a ničení evidují kriminalisté za loňský a část letošního roku na jižní Moravě jedenáct. Zloději tak celkově způsobili škodu asi jeden milion korun.

Zloději mnohdy nemají s vykrádáním těžkou práci ani uvnitř kostelů. Na jihomoravském venkově v nich totiž mnohdy i po celý týden nikdo není - a když přijde farář připravovat nedělní mši, čeká ho kostel zase o něco chudší.

"Před dvěma týdny tady vykradli kostel a už předtím dvakrát faru, kde vzali stylový nábytek," řekl například místostarosta Dlouhé Lhoty na Blanensku Zdeněk Širůček. Tamní farář Vincenc Řehoř upřesnil, že kostel je přes týden zavřený a nikdo v něm není - bohoslužby bývají až v neděli. Zloději kradli přes týden, ale nikdo neví přesně kdy. "Ta dřevěná socha svatého Antonína, kterou krdadli nebyla nijak vzácná, byla to taková normální obyčejná socha," uvedl farář.

Zloději neodnesli z kostela jenom těžkou sochu, ale také kalich a dva kříže se schránkou na ostatky svatých. To vše asi za sto tisíc korun. Přesto si jich zřejmě nikdo z vesnice nevšiml. "Všimla jsem si něčeho, až jsem viděla u kostela plno policajtů. O vyloupení kostela jsem předtím vůbec nevěděla," řekla jedna z místních obyvatelek která bydlí poblíž vykradeného kostela.

Příklady krádeží:
Březen: přímo z nádvoří domova důchodců ve Vyškově ukradli zloději pískovcovou sochu svatého Floriána
Březen: ve vozidle u devíti křížů objevili policisté tři plastiky, které zloděj ukradl - jedna je z brněnského ústředního hřditova, kam se po opravě vrátí, o původu zbývajících zatím kriminalisté nic nevědí. Jde o sošku stojící světice, která měří 72 centimetrů, a sošku madony s dítětem vysokou 79 centimetrů
Květen: mezi Vranovicemi a Miloticemi na Hodonínsku někdo urazil soše Božské srdce páně hlavu a ulomil kovový kříž, škoda 50 tisíc korun
Květen: celníci zadrželi na hraničním přechodu v hatích na Znojemsku muže z Polska, který převážel osmadvacet dřevěných ikon a dalších sakrálních předmětů. Muži nyní hrozí jeden rok až pět let vězení za spáchání tretsného činu porušování oběhu zboží ve styku s cizinou.


Nejlepší videa na Revue