Z oblohy budou padat hvězdy

  • 2
Nejlepší podmínky pro pozorování meteorů Perseid, které prolétají každý rok zemskou atmosférou, budou letos v sobotu v noci a nad ránem v neděli a v pondělí. Pokud bude jasné počasí, mohou lidé vyhledat vyvýšené místo v krajině či jen poodejít z dosahu světel města a pozorovat "padající hvězdy".

Nejlepší podmínky k pozorování budou nad ránem 12. a 13. srpna, protože souhvězdí Persea vychází až po půlnoci.

Deku a bez dalekohledu
Na svá pozorování se lidé také nemusejí vybavovat dalekohledem, protože je lépe sledovat průlet meteorů atmosférou pouhým okem. Dalekohled pozorovateli zmenšuje zorné pole.

"Můžeme slíbit a zaručit, že každou minutu uvidí člověk někde na obloze hvězdu," vzkázal astronom Pavel Suchan z petřínské hvězdárny všem pozorovatelům. Nejlepší rada je podle něj vzít si deku a vyhlídnout si nějaké tmavé místo v přírodě, odkud člověk může pozorovat. Na hvězdárně jsou 24 hodin denně připraveni na telefonu 02/57320540 poradit lidem, jak meteory pozorovat.

Pádu meteorů se není třeba bát, protože váží přibližně jeden miligram.

Perseidy se letos na obloze objevují již přibližně od 19. července. Při troše štěstí je bude možné spatřit na obloze až do 26. srpna. Tato vesmírná tělíska, která z meteorického proudu vstupují do zemské atmosféry, pocházejí z rozpadlé komety Swift-Tuttle, objevené v roce 1862. Jméno mají odvozeno od souhvězdí Persea, ze kterého každý rok v tutéž dobu jakoby vylétají.

Slovníček:
Meteor - světelný úkaz, který způsobuje nebeské těleso prolétávající zemskou atmosférou
Meteorit - zbytek nebeského tělesa, který dopadl na zemský povrch
Bolid - velmi jasný meteor

Co jsou to padající hvězdy?
Padající hvězdy jsou vlastně úlomky kamenů, tzv. meteoroidů, které se střetávají se Zemí rychlostí až několika desítek kilometrů za vteřinu. Třením o vzduch se zahřívají a většinou shoří ve výškách kolem 100 kilometrů nad zemským povrchem.

Protože jde o relativně úzký proud částic, zdá se, jakoby meteory vylétaly z jednoho místa na obloze. Podle souhvězdí, v němž toto místo, takzvaný radiant, leží, jsou roje pojmenovány, vysvětlil astronom Jakub Rozehnal ze Štefánikovy hvězdárny v Praze. V tomto případě jde o souhvězdí Persea.

V minulých letech noční obloha nabízela meteorický roj Leonidy, který ve své dráze zanechala kometa Tempel-Tuttle. Jméno dostal podle souhvězdí Lva, z něhož k Zemi meteory přilétaly. Astronomové tento jev považovali za velmi významný. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) uspořádal dokonce leteckou expedici.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video