Z nové armády utekla polovina vojáků

  • 57
Mezi každodenními zprávami o dalších atentátech a krvavých útocích na spojenecké vojáky v Iráku trochu zanikla jinak závažná informace, která může mít dalekosáhlé důsledky pro budoucnost země. Nová irácká armáda ještě ani pořádně nevznikla, a už se potýká s hromadnou dezercí.

Z prvního praporu nové demokratické irácké armády o síle 700 mužů, kterou pomáhají sestavovat a cvičit Američané, tento týden uprchlo na 300 nově vycvičených vojáků. Tito muži měli nastoupit do služby tento měsíc.

Důvod dezerce dosud není zcela jasný. Jak uvedla britská stanice BBC, zmíněný prapor byl zatím jedinou jednotkou příští armády, která má mít 45 000 mužů a měla by se stát co nejdříve jedním z pilířů zajištění bezpečnosti v Iráku.  Zatím má v zemi tuto práci na starosti na 130 tisíc amerických vojáků.

Pentagon se pokusil celý incident zlehčit tím, že šlo jen o neshodu ohledně výplat. Některé zdroje však uvedly, že na ministerstvu obrany USA vypukl poprask.

"Jsou nezvěstní. Nebyli spokojeni s pracovními podmínkami a žoldem, a proto neplnili rozkazy nadřízených," řekl v první reakci na dezerci mluvčí ministerstva obrany. Dodal nicméně, že mnoho mužů, kteří "dezertovali", prý bylo připraveno vrátit se do svých řad.

Vojáci se mohli obávat obvinění z kolaborace
Vojíni měli po nástupu do aktivní služby dostávat 60 dolarů měsíčně, ale podle některých zpráv se jim to prý zdálo málo.

Pozorovatelé se obávají, že hromadná dezerce nových iráckých vojáků může mít hlubší pozadí a odradí další rekruty. Zároveň to někteří experti považují za nový špatný signál o tom, že obnova Iráku neběží zdaleka tak, jak by bylo zapotřebí.

Pokud by dezerce nebyla motivována jen penězi, ale hlubšími problémy, mohl by se velmi zkomplikovat i celý proces předání správy Iráku do rukou samotných Iráčanů. I Pentagon nyní přiznal obavy, že se mnozí z dezertérů zřejmě také obávali, že se jako spojenci koalice stanou oběťmi možných příštích atentátů.

První oddíly měly být přiřazeny k americké čtvrté pěší divizi v Tikrítu s úkolem střežit hranici a vojenské základny. Dezerce signalizuje, že se tito vojáci obávali, že by mohli být některými kruhy v irácké společnosti označeni za proamerické kolaboranty.

Koalice po válce rozpustila bývalou iráckou armádu a zahájila výcvik nových oddílů. Do roka by měl mít Irák podle plánů vlastních 35 000 vojáků. Minulá irácká armáda měla 400 000 příslušníků. Nové jednotky cvičí najatá americká společnost Vinnell a hlásit se mohou i bývalí vojáci, nikoli však vysocí důstojníci.

,

Video