Z náměstků budou velvyslanci

Nejvyšší vedení české diplomacie prodělá v letošním roce značné změny. Počátek roku je obvykle spojen s výměnou na postech velvyslanců. Předzvěstí změn je odchod dosavadního náměstka ministra zahraničí a vyjednavače s Evropskou unií Pavla Teličky do Bruselu už tento čtvrtek. Vystřídá tam velvyslance při EU Libora Sečku, který již několik týdnů vede zastupitelský úřad v Římě.

Teličkovo místo v Černínském paláci převezme současný náměstek pro bezpečnostní politiku Jan Kohout. Kohoutovy bezpečnostní agendy se zase ujme další z náměstků, Alexandr Vondra, který měl na starosti především přípravu listopadového summitu NATO.

Tím však obměna nekončí. Podle zákona o státní službě se mají snížit počty náměstků, a to z dosavadních pěti na dva politické náměstky a jednoho státního tajemníka. "Cílový stav do konce roku, kterého bychom chtěli dosáhnout, jsou dva, maximálně tři náměstci," říká náměstek Kohout.

Zákon počítá s přechodným obdobím do roku 2006. A tak do té doby se zřejmě bude spíše "reprezentativní" funkce politického náměstka míchat s řídícími kompetencemi státního tajemníka. To je případ právě Jana Kohouta, jde o profesionálního diplomata, který má zároveň blízko k sociální demokracii.

Náměstků bude zřejmě v průběhu roku ubývat postupně tak, jak někteří z nich budou odcházet na posty velvyslanců. Mluví se o Vondrově odchodu v druhé polovině roku do Bruselu, kde by vystřídal velvyslance při NATO Karla Kovandu.
V úvahu přichází i vyslání současného náměstka pro bilaterální vztahy Rudolfa Jindráka do Bratislavy.

Pravidelnou výměnu čeká také úřad ve Vídni, neobsazený zůstává i post ambasadora ve Vatikánu poté, co z diplomatických služeb odešel Martin Stropnický. "Hlavně Vídeň a Bratislava jsou posty politicky významné a náročné, a proto se na ně hledají lidé hůř, než třeba na konzulát do Ria," uvedl jeden z vysoce postavených diplomatů.

Na post velvyslance v Záhřebu odchází bývalý zástupce politického odboru prezidentské kanceláře Petr Buriánek. Do Chile míří Lubomír Hladík, který byl v roce 1996 v peruánské Limě mezi lidmi, které uneslo ultrapravicové komando Revolučního hnutí Túpaka Amarua.

Jiří Havlík povede ambasádu v Belgii a Vlasta Štěpová se už ujala šéfování mise při Radě Evropy ve Štrasburku.

Dosud nedořešené je vyslání někdejšího senátora a ambasadora v USA Michaela Žantovského, který dnes pracuje na ministerstva zahraničí. V úvahu pro Žantovského přichází například Kanada. Avšak o Ottavu má podle diplomatických zdrojů zájem i někdejší velitel vzdušných sil František Padělek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue