Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg | foto: Marek Podhora, MAFRA

Z Klausovy petice proti imigraci je mi hnusno, říká Schwarzenberg

  • 1267
Nejhorší je strašit obyvatele a povzbuzovat nenávist, reaguje TOP 09 na petici, kterou o víkendu představil Václav Klaus. Strana je stejně jako ODS proti kvótám na rozdělování uprchlíků, Česko by však podle nich mělo být solidární.

„Přiznávám, že z těch citovaných výroků a z té petice (Václava Klause) je mi hnusno. Je to hnus, jak čelní představitelé našeho národa straší a podněcují k nenávisti. To je nejhorší, co může politik dělat,“ řekl předseda strany Karel Schwarzenberg na středeční tiskové konferenci TOP 09. „Náš národ se ocitá na rozcestí,“ uvedl. Zároveň věří, že nemáme důvod ke strachu a jsme země, která může přijmout tisíce lidí.

TOP 09 trvá na tom, aby Česko bylo solidární a pomáhalo v současné migrační krizi. Povinné kvóty na rozdělení žadatelů o azyl v rámci Evropské unie sice odmítá, ale přesto si myslí, že bohatá a demokratická země jako Česká republika se o určitý počet uprchlíků dokáže postarat.

Uprchlická krize

Proti kvótám se celou dobu staví ODS. Podle předsedy strany Petra Fialy představují kvóty jen neschopnost a aroganci Evropské komise vůči národním státům i samotným uprchlíkům.

„Nikdo nemůže suverénním státům přikazovat, komu na svém území udělí mezinárodní ochranu a určité sociální benefity, stejně jako nelze násilím nutit uprchlíky, aby se uchylovali někam, kam nechtějí,“ řekl europoslanec a místopředseda ODS Evžen Tošenovský.

Bohuslav Sobotka v souvislosti s projevem Jean-Clauda Junckera vítá, že se komise přestává soustředit na povinné kvóty a zaměří se na dlouhodobé a systémové řešení migrace. Zásadní podle něj je ukončení bojů v Sýrii a Libyi. “Jsem přesvědčen, že Evropa již nyní nepotřebuje nové plány pro řešení migrační krize. Je nutné postoupit od jednacích stolů k činům a intenzivně pracovat na těch opatřeních, která jsme společně s ostatními lídry EU schválili a shodli se na nich v uplynulých měsících,“ dodal předseda vlády.

Chovanec: Jak máme přijmout lidi, kteří u nás nechtějí být?

Tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza potvrdil, že vláda považuje kvóty za nesmysl, který krizi nijak nevyřeší. Nikdo nemůže přinutit uprchlíky, aby zůstávali v zemi, kde být nechtějí. „To, že bychom přijímali nějaké kvóty, by byla jen hra na uklidnění veřejnosti v těch zemích, které s tím mají problém.“

Pro Milana Chovance nebyla řeč předsedy komise Junckera žádným překvapením. Přestože sám kvóty odmítá, s dalšími návrhy předsedy komise souhlasí. Patří mezi ně ochrana vnější hranice a návratová politika.

„My jsme zaznamenali do konce července žádost zhruba 60 Syřanů, nebo něco nad šedesát, o azyl. Všichni azyl, mezinárodní právní ochranu, dostali. Žádný jiný u nás být nechtěl. Takže nevím, jak máme přijmout několik tisíc lidí, kteří u nás nechtějí být. To mi musí vysvětlit někdo v Bruselu. Já jsem to zatím nepochopil a nepochopila to ani celá vláda České republiky,“ prohlásil ministr vnitra.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue