Experti v jaderném zařízení v Hanfordu měří hladinu radiace.

Experti v jaderném zařízení v Hanfordu měří hladinu radiace. | foto: AP

Z jaderného zařízení v USA uniká radiace. Životy prý zatím neohrožuje

  • 35
Podzemní kontejnery pro skladování jaderného paliva v hanfordském jaderném komplexu na západě USA jsou zastaralé. Do okolí proto uniká radioaktivní odpad. Trvalo by však roky, než by se radiace dostala do podzemních vod, tvrdí odborníci. Podle místního guvernéra je ale třeba problém okamžitě řešit.

Radioaktivní odpad uniká z šesti jaderných podzemních kontejnerů. O úniku informoval washingtonského guvernéra Jaye Insleeho odcházející americký ministr energetiky Steven Chu. "V souvislosti s těmito nově objevenými úniky, které jsou vzdáleny více než pět mil (zhruba osm kilometrů) od řeky Columbia, není spojeno bezprostřední zdravotní riziko," ujistil Inslee v prohlášení, které vydal jeho úřad.

Trvalo by prý roky, než by se radioaktivita dostala do podzemních vod. "Ale přesto je to znepokojující zpráva pro všechny obyvatele státu Washington," připustil guvernér. "Ministr a já souhlasíme s tím, že stát Washington a federální vláda musí vést důkladnou a otevřenou debatu o potřebě dalších skladovacích nádrží," řekl Inslee.

Jaderné zařízení Hanford ve státě Washington je dnes národní památkou. Tamní reaktor B je prvním nukleárním reaktor na světě. Vyprodukoval plutonium pro první jaderný výbuch, který se uskutečnil ve státě Nové Mexiko 16. července 1945, a pro bombu svrženou na japonské Nagasaki 9. srpna 1945.

Později byl komplex rozšířen o další reaktory a zařízení na zpracování plutonia. Dnes už je většina z nich vyřazena z provozu. Americké ministerstvo energetiky už před týdnem uvedlo, že zaznamenalo pokles hladiny kapaliny v hanfordské nádrži T-111 ze 40. let, což prý představovalo únik zhruba 570 až 1 140 litrů ročně. Tato nádrž musela být v minulosti už jednou stabilizována.

Ministerstvo rovněž ujistilo, že monitoring neodhalil výrazné změny v koncentraci chemických nebo radioaktivních látek v půdě. Guvernér Inslee však nyní přiznal, že Chuovo ministerstvo původně neodhalilo úniky z dalších pět nádrží, protože místní experti neanalyzovali odpovídajícím způsobem údaje, které měli k dispozici.

"To samozřejmě nastoluje vážné otázky kolem zabezpečení všech 149 jednoplášťových tanků s radioaktivní kapalinou a kalem v Hanfordu," řekl Inslee.
Jak uvedl list The Huffington Post, Hanford je dnes nejkontaminovanějším místem v celé zemi. V místních kontejnerech jsou asi dva miliony hektolitrů radioaktivního odpadu.

Odhaduje se, že asi 40 tisíc hektolitrů nebezpečných látek odsud uniklo již v minulých letech. Původní životnost kontejnerů byla pouhých 20 let, což už je nyní významně překročeno. "Z legálních, morálních i etických důvodů je třeba vyčistit celou oblast jaderného zařízení v Hanfordu," uvedl Inslee. Jak dodal, měla by se tím zabývat administrativa prezidenta Baracka Obamy.

Odhaduje se, že komplexní vyčištění bude trvat desítky let a bude stát miliardy dolarů. Doposud vláda věnovala každý rok na likvidaci škod v Hanfordu dvě miliardy dolarů.

, , Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video