O osudu projektu IZIP rozhodne správní rada VZP. Ilustrační foto

O osudu projektu IZIP rozhodne správní rada VZP. Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Z IZIP odtékají desítky milionů, firma nemá ani autorská práva na knížky

  • 833
Audit ve společnosti IZIP provozující elektronické zdravotní knížky odkryl, že firma sloužila pouze jako úschovna peněz, které později přecházely na jiné společnosti, jež VZP jako vlastník knížek nekontroluje. V koncových společnostech figurují stejní lidé jako v IZIP.

Velký audit, který si zadala Všeobecná zdravotní pojišťovna, mimo jiné ukázal, že majitelé firmy IZIP převedli 1. srpna autorská práva ke zdravotním knížkám na společnost UNIQSOL. V jejím představenstvu sedí i Jiří Pašek, ředitel firmy IZIP.

"Auditoři prokázali, že licence a know-how jsou majetkem firmy UNIQSOL. A IZIP je tedy jen prázdná skořápka. Průtokáč na peníze," reagoval člen správní rady Jiří Rusnok z VV.

"Největší problém vidím v tom, že se peníze vyvádějí ven. Na navazující firmy," doplnil jeho kolega Jiří Skalický z TOP 09.

I další členové správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, která IZIP už deset let financuje, jsou ze závěrů auditu rozčarovaní. "Začínají se potvrzovat mé obavy, že hrůzný scénář, ve kterém původní vlastníci vyvedli klíčová práva a aktivity IZIP na další firmy, bude realita," sdělil Boris Šťastný z ODS s tím, že závěry bude ještě podrobně studovat.

Bude pojišťovna platit, i když knížky zruší?

Všech třicet členů správní rady se sejde v pondělí. A musí rozhodnout, jestli VZP dokončí nákup akcií firmy IZIP, které by jí zajistily většinový podíl (nyní vlastní 5 procent a chce dokoupit 46 procent). Akcie zatím leží v úschově u právní kanceláře. Jenže lhůta pro jejich vyzvednutí končí ve čtvrtek.

Kdyby si je VZP nevyzvedla a obchod by neproběhl, mohla by Česku hrozit mezinárodní arbitráž - akcie totiž vlastní švýcarská firma eHI eHealth International a mohla by Česko zažalovat za zmařenou investici. Nikoho asi neudiví, že tahle firma vznikla jen pár dní předtím, než na ni původní majitelé firmy IZIP akcie převedli. Jsou mezi nimi i europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký.

"Budu hlasovat pro zastavení projektu IZIP," říká Rusnok. Stejně mluví i další radní Michal Sojka. Pro správní radu to však nebude jednoduché rozhodnutí. Za deset let existence knížek VZP do firmy nalila celkem 1,8 miliardy korun (paradoxní je, že projekt ani přes mohutné finanční injekce nefunguje tak, jak by měl).

Společnosti mají nejasného vlastníka

Ale hlavně: i kdyby správní rada VZP chtěla projekt zastavit, bude to mít velmi těžké. Jen od letošního července do září totiž společnost IZIP uzavřela několik smluv, kterými se zavázala odebírat služby od firem MD Acces a UNIQSOL. A to až do roku 2017. Je pravděpodobné, že smlouvy půjdou jen těžko vypovědět dříve.

V praxi by to znamenalo, že i kdyby projekt elektronických zdravotních knížek skončil, IZIP by stejně musela dvěma zmíněným firmám platit. Jinak by hrozily žaloby. A VZP by na to jako většinový vlastník IZIP doplatila.

Obě společnosti - MD Access a UNIQSOL - mají akcie na majitele, tedy nejasného vlastníka. V dozorčích radách a představenstvech se však objevují stejná jména jako v orgánech IZIP.

Do MD Access přitom z IZIP odteklo jen letos 66,5 milionu korun, do druhé jmenované firmy více než 21 milionů. O té přitom až do auditu nebylo slyšet. "Udivilo mě, že kromě MD Access jdou peníze ještě do druhé firmy, také personálně propojené," podotkl Jiří Rusnok.

Kdo za to vlastně může

Další závěry auditu jsou oproti výše popsaným už "maličkosti": v posledních měsících se v IZIP zvyšovaly platy, v účetnictví je mnoho nepřesností, z firmy odešla letos v srpnu mimořádná platba 64 milionů firmě MD Access, aniž by bylo uvedeno za co.

Podle člena správní rady VZP Michala Sojky nese odpovědnost za celý problém mimo jiné bývalá ředitelka pojišťovny Jiřina Musílková, v jejíž éře projekt vznikal, a také šéf správní rady, poslanec ODS Marek Šnajdr. Šnajdr ve čtvrtek na žádost o vyjádření nereagoval.

A Musílková jakoukoliv vinu odmítá. "K tomu nemám co říct. Za mě se nic z IZIP nevyvádělo, všechno procházelo správní radou a platilo se z projektových peněz," sdělila.

Několik členů nynější správní rady pojišťovny se podivilo, že audit v IZIP neproběhl dříve. "Kdyby se udělal před pár lety, ušetřili bychom spoustu peněz," míní Rusnok. Poměrně překvapivý audit nyní studuje třicet členů správní rady. O osudu knížek se rozhodne v pondělí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video