Z Iráku se stává Bushův Vietnam

  • 78
V Iráku rok po svržení diktátora Saddáma Husajna roste chaos a přibývá obětí, hlavně z řad amerických vojáků a iráckých civilistů. Obyvatelé USA přestávají věřit irácké politice prezidenta Bushe. Z Iráku se stává jeho Vietnam, míní pozorovatelé.

"Začíná se ozývat to slovo - močál," řekl specialista na průzkumy veřejného mínění John Zogby v souvislosti s výrazem, kterým se stal pro Američany synonymem vietnamského konfliktu.

A zaznívají i ostřejší srovnání. "Irák se stal Vietnamem George Bushe," prohlásil jeden z nejostřejších prezidentových kritiků, demokratický senátor Edward Kennedy.

Válka v 60. a na počátku 70. let, z níž USA nebyly s to dlouhá léta vybřednout, rozdělila Američany a stála znovuzvolení prezidenta Lyndona Johnsona.

"Veřejnost se zdá být kvůli Iráku zmatena. Jak odtamtud odejdeme? Pošleme tam víc vojáků? Jak omezíme počet obětí? Pro Bushe se z toho stává vážný problém," podotkl Zogby.

Zabředávání do močálu
Stoupenci Bushe a jeho politiky vždy srovnávání Iráku s Vietnamem odmítali. Jen málo věcí by ale mohlo víc poškodit Bushovu předvolební kampaň, jako kdyby veřejnost začala pohlížet na Irák brýlemi Vietnamu.

Podle Phyllis Bennisové z Ústavu pro politická studia nelze analogie s Vietnamem přehlížet. "Představa močálu, která naznačuje, že zabředneme hlouběji, ať děláme co děláme, je stále reálnější. A také vojenská taktika obkličování a izolování celých měst a vesnic připomíná Vietnam," míní kritička invaze.

"Stále víc lidí začíná lidí Irák vnímat jako zrádný konflikt. Myslí si, že jsme vtahováni do situace, aniž bychom měli strategii pro odchod ze země," míní historik Terry Anderson.

Irák - téma pro volby
Irák je klíčovým prvkem Bushovy války s terorismem, jedním z jeho ústředních témat před listopadovými prezidentskými volbami, v nichž se střetne s demokratickým senátorem a vyznamenaným vietnamským veteránem Johnem Kerrym.

"Bush se musí vyhnout chybám, které se udělaly ve Vietnamu. Proto by se neměl nic zastírat a uchylovat se k falešnému optimismu," prohlásil republikánský senátor a Bushův soupeř v prezidentských volbách v roce 2000 John McCain.

Podle senátora - válečného hrdiny z Vietnamu, kde byl několik let válečným zajatcem - je třeba říci, že američtí vojáci budou Iráku dlouho. "Nemůžeme říkat, jako jsme to dělali ve Vietnamu, že vidíme světlo na konci tunelu. To nejde," prohlásil McCain v rozhovoru pro list Detroit Free Press.

Průzkumy Bushovi nepřejí
Okupaci Iráku stále podporuje zhruba nadpoloviční většina Američanů, ale jejich počet se zmenšuje. Naopak opozice ale nabývá na síle a je mnohem hlasitější a intenzivnější, než jsou stoupenci okupace.

Ještě v roce 1965 podporovaly válku ve Vietnamu dvě třetiny Američanů a rozsáhlé protiválečné hnutí vznikalo celé dva roky. "V iráckém konfliktu byly v ulicích po celé zemi desetitisíce lidí protestující proti válce ještě před tím, než Bush dal rozkaz k útoku," upozornil historik Anderson.

Nedávný průzkum televize CBS ukázal, že Bushův přístup k Iráku schvaluje 44 procent dotázaných. Je to o pět procent méně než před měsícem. Přibylo naopak odpůrců Bushovy irácké politiky, kterých je podle průzkumu CBS pořízeném těsně před brutálním zavražděním čtyř amerických zaměstnanců soukromé bezpečnostní služby ve Fallúdži 49 procent.

Podle průzkumu washingtonského Pewova výzkumného střediska, jehož výsledky byly zveřejněny v pondělí, tato podpora činí jen 40 procent. Jen 32 procent dotázaných si myslí, že Bush má pro Irák jasný plán. A celková spokojenost s Bushovým působením v Bílém domě klesla na pouhých 43 procent.

"Veřejnosti dochází trpělivost a většina lidí si teď začíná myslet, že většina Iráčanů nás tam nechce," řekl Andrew Kohut z Pewova střediska. Americký viceprezident Richard Cheney před rokem tvrdil, že američtí vojáci budou v Iráku "vítáni jako osvoboditelé".

"Většina 57 procent se stále drží názoru, že invaze do Iráku byla správná, ale těchto lidí ubývá a pokud jich bude méně než 50 procent, bude to pro Bushe opravdu problém," tvrdí Kohut. Ještě v polovině ledna považovalo invazi za správnou věc 65 procent respondentů a loni v dubnu 74 procent.

Prezident USA George Bush při nenadálé návštěvě Bagdádu, kterou chtěl na Den díkůvzdání povzbudit americké vojáky sloužící v Iráku. Šlo o jeho vůbec první cestu do této země v Perském zálivu. (27. listopadu 2003)

,

Video