Z indonéského tankeru vytéká jed

U malajsijského pobřeží vytekly do moře toxické látky. Tanker plující pod indonéskou vlajkou, který vezl 600 tun průmyslového rozpouštědla, začal mít krátce po vyplutí potíže. Když se ho snažila vlečná loď odtáhnout, poškozené plavidlo se naklonilo na bok. Okamžitě z něj začal vytékat jedovatý fenol a nafta.

Tanker MT Endah Lestari vyplul z malajsijského přístavu Pasir Gudang. Třináctičlenná posádka lodi vyvázla z nehody, při níž začala na palubu téct voda, bez zranění.

Neviditelná látka v moři zmizela
Kolik těkavé látky, která hubí ryby, se vylilo, zatím místní úřady nevědí. Jde totiž o bezbarvou chemikálii, která navíc leptá sliznice. K tankeru proto zatím nemohli vypravit ani potápěči, musejí mít totiž speciální ochranné obleky.

Malajsijské ministerstvo životního prostředí už začalo s likvidací vyteklé nafty. S fenolem, který je snadno rozpustný ve vodě, se ale prý nedá dělat nic. "Je
neviditelný. Nemůžeme dělat nic jiného, než nechat ho vyprchat," říká Tengku Bakry Tengku Johan.

"Zatím je příliš brzy, abychom mohli říct, jaké škody napáchá na životním prostředí," dodal. Jeho úřad ale už vydal opatření, podle něhož místní lidé nemají až do odvolání jíst ryby ulovené v okolních vodách.

Rybáři přišli o živobytí
Místní rybářská asociace, jejíž členové našli ve čtvrtek ráno ve svých chovných klecích mrtvé ryby a slávky jedlé, říkají, že i ty ryby, které ekologickou havárii přežijí, bude nějakou dobu nebezpečné jíst.

"Přišel jsem o víc než 7000 ringgitů (téměř 71 500 korun) a budu chtít od vlády náhradu," říká Atan Husin. Chceme, aby nám kabinet přesně řekl, co se stalo, dodává rybář.

Tanker MT Endah Lestari s nákladem rozpouštědla, plující pod indonéskou vlajkou, začal krátce po vyplutí z Pasir Gudang nabírat vodu. V době, kdy se ho vlečná loď snažila odtáhnout, se plavidlo naklonilo na bok. Do vody vyteklo neznámé množství fenolu a nafty, 14. června 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video