Vyhození z mužstva Topolánkovi za zvednutý prostředníček nehrozí.

Vyhození z mužstva Topolánkovi za zvednutý prostředníček nehrozí. | foto: iDNES.cz

Z hrubostí udělali politici normu

  • 69
Bývalý německý fotbalový reprezentant Stefan Effenberg ukázal na mistrovství světa divákům vztyčený prostředníček a trenér ho okamžitě vyhodil z mužstva. Nic podobného premiéru Mirku Topolánkovi za stejné gesto vůči opozici nehrozí.

A až příští týden předstoupí předseda vlády a ODS před sněmovní mandátový a imunitní výbor, nejspíš nedostane ani tak vysokou pokutu jako sparťanský fotbalista Tomáš Řepka.

Tomu disciplinární komise za zvednutý prostředníček loni na podzim dala pokutu 80 tisíc korun.

"Budu navrhovat, aby dostal pokutu, ale spíše by nebyla moc vysoká, aby to mělo šanci projít," říká šéf mandátového a imunitního výboru Miloslav Kala z ČSSD.

To, že Topolánek nemusí vyváznout bez trestu, naznačilo i vyjádření místopředsedkyně výboru a premiérovy kolegyně z ODS Evy Dundáčkové.

"Mně samotné taková gesta radost nedělají, do Sněmovny to nepatří,"uvedla Dundáčková. Na Topolánkův zdvižený prostředníček si ve Sněmovně stěžoval komunista Vladimír Koníček.

Neuspokojila ho ani premiérova omluva, ani pokus o vysvětlení, že gesto mělo znamenat pozdrav kolegovi z vlády, lidoveckému ministrovi financí – "Kalousku, jsi jednička!"

Hrubostí politiků přibývá
Topolánkovo gesto ve Sněmovně je jen potvrzením trendu, který lze sledovat v české politice.

Když v minulosti expremiér Miloš Zeman hovořil například v souvislosti s novináři "o hnoji a žumpě", byly jeho vulgarity mezi politiky spíše ojedinělé. Postupně jich přibývá.

V loňské předvolební kampani sociální demokrat Vítězslav Jandák třeba říkal: "Lidi, když zvolíte ODS, dostanete přes držku."

Jeho stranický kolega Zdeněk Škromach zase po volbách mluvil o menších politických stranách jako o "kazišucích".

Viděl jste ji vůbec?
Žádnou velké pohoršení mezi politiky to už nevyvolalo. Zvláštní druh vulgarity předvádějí čeští politici vůči ženám.

Šéf sociální demokracie Jiří Paroubek urazil bývalou stranickou kolegyni Janu Volfovou, která oznámila založení nové politické strany, slovy o "přerostlé myši". Netaktně tak zesměšňoval její postavu.

Lidovec Jiří Čunek si zase příliš nebral servítky vůči své bývalé sekretářce Marcele Urbanové, která řekla, že ji sexuálně obtěžoval.

Den před svým zvolením do čela KDU-ČSL na její adresu ve velmi sledované televizní show Jana Krause "Uvolněte se, prosím" prohlásil: "Tu že jsem měl obtěžovat? A viděl jste ji?"

Tato urážka se mu zjevně zalíbila, protože ji poté ještě opakovaně použil také v jiných médiích.

Lidé si na hrubost stěžují
I když si možná někteří politici myslí, že když přitvrdili slovník, u veřejnosti tím moc neztratí, expert na veřejné mínění, šéf agentury STEM Jan Hartl, si myslí opak.

"V našich průzkumech lidé upozorňují na hrubnutí politické scény. Odrazuje to hlavně ženy a umírněné voliče," říká Hartl.

Podle něj na používání takových výrazů může vydělat jen politik, který není známý a chce na sebe upozornit.
Známý politik vulgaritou jenom ztrácí, protože nejvíce nerozhodnutých je mezi voliči, které tento styl nepřitahuje.

Gyurcsány to "pojebal"
"Hrubá vyjádření politiků jsou odrazem toho, že zhrubla celá společnost. Velmi sledované byly reality show Big Brother a VyVolení, kde soutěžící mluvili vulgárně," upozorňuje expert na etiketu a mediální konzultant Ladislav Špaček.

Vulgární slova používají i politici v zahraničí. Třeba maďarský premiér Ferenc Gyurcsány o své vládě řekl, že "to pojebala", a vyvolal nepokoje v budapešťských ulicích.

To bylo ovšem vyjádření politika na uzavřeném zasedání, které později uniklo do médií.

Jsou však politici, kteří dokážou hrubě urazit, ale sprosté slovo nepoužijí. Například před lety v Evropském parlamentu italský premiér Silvio Berlusconi doporučil jednomu německému europoslanci, že by mohl hrát roli kápa ve filmu o nacistických koncentračních táborech.

Co politici řekli

  • Vítězslav Jandák, duben 2006: Lidi, když zvolíte ODS dostanete přes držku. - více zde
  • Mirek Topolánek, květen 2005: Když se bavíme o evropské ústavě, tak musím říct – a to slovo použiju naprosto odpovědně – je to obrovský ‚shit‘. - více zde
  • Zdeněk Škromach, říjen 2006: Kazišuci, kteří nechtějí umožnit, aby tady vzniklo nějaké stabilní povolební uspořádání.
  • Ferenc Gyurcsány (Maďarsko), září 2006: Vláda nemá moc na vybranou. Nemá, protože jsme to pojebali. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video