Z Hradu odešla půlka Havlových lidí

  • 251
Nové vedení Pražského hradu za uplynulý půlrok notně provětralo tamní pracovní tým. Odešla bezmála polovina zaměstnanců. Ti, kteří Hrad opouštějí, mluví o úporné snaze nového prezidenta zlikvidovat všechno, co zavedl Václav Havel. Nové vedení prezidentské kanceláře naopak prohlašuje, že starý tým nepracoval efektivně.

V březnu, kdy se Václav Klaus ujal prezidentského úřadu, na Hradě pracovalo 107 lidí. Dnes jich je 84, z toho pět ve výpovědi. Mezitím na Hrad přišla zhruba dvacítka nových zaměstnanců.

Z toho vyplývá, že odešla necelá padesátka lidí, kteří na Hrad přišli za Václava Havla. Mnozí z nich si, jak říkají, s novým prezidentem "nesedli", a tak volí raději odchod. A propouštění zřejmě není konec. "Ještě uvidíme. Nemáme definitivní počet, na který bychom se chtěli dostávat," řekl kancléř Jiří Weigl.

Klaus si na Hrad kromě svých nejbližších spolupracovníků z minulosti vodí často neznámé mladé lidi. Někteří předtím působili například jako redaktoři společenských časopisů. "Je velice těžké zaměstnat špičkové odborníky, například právníky, nezaplatím je," řekl Weigl.

Co se změnilo za zdmi Pražského hradu
Václav Klaus je půl roku hlavou státu. Za tu dobu se Hrad výrazně změnil. Z velké části se obměnilo osazenstvo kanceláře. Novou podobu dostávají hradní prostory. Z Pražského hradu přicházejí dva zcela rozdílné obrázky popisující proměnu tamních poměrů.

Lidé, kteří přišli za Václava Havla, mluví o "despotickém" Klausovi, který vyměnil všechno, co připomínalo dobu jeho předchůdce: od nástěnných maleb v kanceláři prezidenta až po číšníky. Nové vedení Hradu si naopak často přisadí: prezidentská kancelář dříve pracovala neefektivně a špatně a to vše je třeba změnit.

Z rozhovorů s několika pracovníky Hradu - jak současnými, tak minulými - lze získat představu, co se vlastně za zdmi Pražského hradu v posledních měsících odehrává. Tak především: prezident Klaus chce mít na rozdíl od volnomyšlenkářského Havla všechno a všechny pod svou kontrolou.

Chce všechno vidět, chce schvalovat či zamítnout i nepatrné změny - jako kdyby neměl celý aparát spolupracovníků, na něž by se mohl spolehnout. Podle kancléře JiříhoWeigla je právě tohle pro Václava Klause typické být o všem informován. "Má to však svoji daň," oponuje .jeden ze současných pracovníků Hradu, který si přál zůstat v anonymitě.

"Pozornost rozmělňuje na nedůležité detaily a to ho vysiluje. Navíc jeho neustálé kontrolování vyvolává u podřízených napětí." Ráno, ještě před příchodem do práce, se s prezidentem obvykle telefonicky spojí jeho nejbližší, mezi které patří šéf tiskového odboru Petr Hájek, kancléř Weigl či osobní tajemník Ladislav Jakl.

Při poradách bývají ostatní pracovníci mnohdy jen čekateli na úkoly, o kterých je předem rozhodnuto. Lidé z Havlovy éry se stávají pro nové šéfy hradní kanceláře stále méně důvěryhodní.

Řada z nich proto už odešla sama, jiní byli přeřazeni na méně kvalifikovanou práci. Místo, kam se někdejší zaměstnanci po odchodu z Hradu často uchylují, je Černínský palác. Někteří dosáhli až na posty velvyslanců, což by měla být cesta i pro odcházejícího Klausova mluvčího Tomáše Klvaňu.

Nový prezident nasadil v prvních měsících skutečně vysoké pracovní tempo, které kontrastovalo s unaveným tempem na konci prezidentování Václava Havla. Zatímco Havel se v některé dny na Hradě v podstatě jen "zastavil" a spolupracovníci ho často do různých setkání či rozhovorů nutili, Klaus chodívá do práce před devátou a spoustu aktivit plánuje i na víkend.

Ale po několika měsících toho bylo i na sportovně založeného Klause moc a kvůli přechozenému virovému onemocnění zkolaboval. Teď odpočívá na zámku v Lánech. Musel zrušit například přijetí japonského premiéra či účast na vzpomínkových akcích k srpnu 1968.

Prezident bude vybírat nábytek

Plánované změny a opravy hradních interiérů, které ohlásil Václav Klaus hned po příchodu na Pražský hrad, se pomalu blíží ke konci. Rekonstrukce by měla skončit do měsíce.

Jak budou nakonec hradní kanceláře konkrétně vypadat, to záleží na prezidentovi. Ten bude mít poslední slovo při výběru nábytku a doplňků. "Jsou už o tom nějaké představy, ale zatím jsme pana prezidenta šetřili, je v rekonvalescenci," říká kancléř Jiří Weigl.

Podle něho se Klaus ještě úplně nerozhodl, jaké umělce a návrháře proměnou Pražského hradu pověří. "Milan Knížák to pravděpodobně nebude," říká Weigl v narážce na často zmiňovaného prezidentova oblíbeného umělce.

Jisté je, že půjde o jiný styl, než jaký vyznával Václav Havel. Například nástěnné malby malíře Aleše Lamra nad vchodem do místnosti, kterou využíval Havel, už zmizely.

Do nové pracovny se Klaus měl nastěhovat už v polovině července. Hradní památkáři však v jedné z kanceláří, kde by měl úřadovat, objevili vzácné fresky - nástěnné malby z poloviny devatenáctého století. Klaus si rovněž přeje zavést na Hradě klimatizaci. Na tu však zatím v rozpočtu Hradu nenašel dost peněz.

Najděte 700 rozdílů!
Velkou změnou projde Salmovský klášter v areálu Hradu. Správa Hradu vypověděla smlouvu asijskému nájemci, který tu chtěl vystavět luxusní hotel. Klášter by měl nyní sloužit potřebám Národní galerie. "Galerie by zde mohla uložit například sbírky, které loni ohrožovala povodeň v Anežském klášteře," uvedl Weigl.

Změny prodělal také zámek v Lánech. Klausova manželka Livia nedávno z legrace testovala přítomné novináře, zda si případně všimnou nějakých změn interiéru. Sama pak přiznala, že jich provedla na sedm set.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video