Abú Bakr Kásim v albánské pizzerii, kde pracuje od svého propuštění z věznice...

Abú Bakr Kásim v albánské pizzerii, kde pracuje od svého propuštění z věznice Guantánamo | foto: Profimedia.cz

Z Guantánama do pizzerie v Albánii. Bývalý vězeň se uchytil na Balkáně

  • 22
Abú Bakr Kásim je Ujgur ze severozápadní Číny. Prozatím je důkazem toho, že všichni vězni propuštění z Guantánama se nemusí nutně vracet či uchylovat k teroru. Spletitá životní cesta ho nejprve přivedla do Pákistánu, pak do vězení na Guantánamu a nakonec do Albánie, kde teď peče pizzu.

Nevšední příběh třiačtyřicetiletého muže se začal psát na přelomu tisíciletí, kdy se rozhodl opustit domovinu Ujgurů v neklidné čínské provincii Sin-ťiang. Vydal se za prací do Turecka, kam si pak chtěl přivést i manželku a tři děti. Jeho příběh nyní popsala televize BBC.

Kásim na cestu vyrazil přes jižní Pákistán, kde si zažádal o víza, aby mohl pokračovat v cestě přes Írán. Na povolení ke vstupu do země se ale rozhodl čekat v jakési afghánské vesnici hned za hranicemi s Pákistánem, kterou on sám označuje jako "ujgurskou ves".

Byl podzim roku 2001, tedy krátce po teroristických útocích z 11. září na New York a Washington a Spojené státy připravovaly hon na strůjce teroru Usámu bin Ládina. Tehdy rozvědky věřily, že se spolu s dalšími teroristy z al-Káidy skrývá v afghánském pohoří Tora Bora.

Ujgurové

Ujgurové jsou turkické etnikum střední Asie. Většina z celkových 9 milionů Ujgurů žije v čínské provincii Sin-ťiang. Na 300 tisíc jich žije v Uzbekistánu, Kazachstánu a Kyrgyzstánu. Ujgurové vyznávají islám a organizace zabývající se lidskými právy varují, že tisíce Ujgurů v Číně zemřely nebo byly uvězněny kvůli praktikování tohoto náboženství.
Ujgurové v Sin-ťiangu si stěžují na stálý příliv etnických Chanů (Číňanů), kteří je údajně zatlačují na okraj společnosti. Situace v oblasti Sin-ťiangu je napjatá od roku 2009, kdy si střety Ujgurů s Chany v regionální metropoli Urumči vyžádaly téměř 200 obětí. Zakázaná ujgurská organizace Islámská strana východního Turkestánu bojuje za samostatnost oblasti Sin-ťiang. Spojené státy ji ale vedou na seznamu teroristických organizací a podle Pekingu spolupracuje se sítí
al-Káida.

Když pak Američané začali oblast bombardovat, Abú Bakr Kásim musel zmizet. Jeho "ujgurská vesnice" byla jedním z cílů leteckých náletů. Spolu se svým přítelem se nejdříve schovávali v jeskyních, poté se přes hory vrátili do Pákistánu. Tam je vesničané prodali Spojeným státům.

"Byli jsme rádi, když nás vydali Američanům. Oni většinou Ujgurům pomáhají," vzpomíná s tím, že ale nakonec strávil šest měsíců na americké letecké základně v Kandaháru a pak putoval na Guantánamo. Odtamtud se dostal až v roce 2005, když Američané schválili jeho propuštění s tím, že nepředstavuje žádnou hrozbu.

Než do Číny, raději chtěl zůstat

Sice přiznal, že výměnou za jídlo a ubytování v afghánské vesnici podstoupil bojový trénink, nicméně USA zase uznaly, že se tam učil bojovat proti čínským bezpečnostním složkám, nikoliv proti Spojeným státům či jejich spojencům v Afghánistánu.

Jenomže pak už Američané - tak jako u ostatních bývalých guantánamských vězňů - nevěděli, kam s ním. Čína projevila zájem, nicméně Kásim prohlásil, že by raději zůstal na Guantánamu. Vždyť prý opustil rodnou zemi i kvůli tomu, jak zachází s menšinovými muslimskými Ujgury.

Po čase ho z patové situace vysvobodila Albánie, která jemu a čtyřem dalším Ujgurům z Guantánama poskytla azyl. "Nemohl jsem (tehdy) ani najít Albánii na mapě," vzpomíná Kásim s tím, že tam nejdříve ani nechtěl, protože si stále myslel, že tam jsou u moci komunisté.

Když pak zjistil, že by šel do demokratické země, kde asi 70 procent obyvatel jsou muslimové, souhlasil. V Albánii mu pak poskytli ubytování, peníze a pracovní povolení. "Můj právník mi poradil, abych se naučil albánsky a také dělal něco, co by bylo prospěšné všem. Rozhodl jsem se dělat pizzu," říká Kásim.

Zatím ale stále žije jako uprchlík. Nemá albánské občanství ani pas, takže nemůže nikam vycestovat. Nemohly za ním dosud přijet ani jeho děti. Na druhou stranu ale jinak v balkánské zemi zakořenil. S první ženou se rozvedl a teď je podruhé ženatý, letos se mu narodilo s novou ženou dítě, zakončila jeho příběh BBC.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video