Jaderná elektrárna v japonské Fukušimě

Jaderná elektrárna v japonské Fukušimě | foto: Reuters

Z Fukušimy unikly tuny radioaktivní vody, zamoření okolí to nezhorší

  • 20
Do půdy v okolí japonské jaderné elektrárny Fukušima uniklo v sobotu brzy ráno z podzemní nádrže na 120 tun radioaktivní vody. Hodnoty radiace nejsou nízké, ale zamoření oblasti po havárii před dvěma lety to nijak razantně nezhorší. Další katastrofy není třeba se obávat, uklidňují odborníci.

Únik přibližně 120 tun radioaktivní vody z podzemní nádrže zjistila v 5:10 tamního času společnost TEPCO (Tokyo Electric Power Company), jež jadernou elektrárnu provozuje. O půl hodiny později začali zaměstnanci elektrárny vodu odčerpávat, píše společnost v tiskovém prohlášení na svém webu.

Voda unikla z jednoho ze sedmi rezervoárů sloužících k chlazení vyhořelého paliva. Kapalina se nahromadila mezi půdou kolem podzemní nádrže a vnější vrstvou nepropustného pláště na dně nádrže. Aby se právě takovýmto haváriím předešlo, má do země zapuštěný rezervoár celkem tři vrstvy, které vodě brání v prosáknutí do okolní půdy.

Jakým způsobem voda ochrannou vrstvou pronikla, není zatím jasné.

Společnost předpokládá, že znečištění moře radioaktivní vodou je nepravděpodobné vzhledem k tomu, že poblíž poškozeného rezervoáru není žádný drenážní příkop, jímž by voda unikala dál. A to navzdory malé vzdálenosti, která jadernou elektrárnu Fukušima Daiichi (známá také jako Fukušima I) dělí od pobřeží. 

Vedení elektrárny nechalo pohotově již půl hodiny po zjištění úniku převážnou část zbývající vody nahromaděné v netěsnící nádrži odčerpat do sousedního rezervoáru, který známky porušení nevykazuje. K urychlení celé akce byly o čtyři hodiny později nasazeny ještě tři speciální čerpadla.

Na okolí Fukušimy se poslední únik radiace moc nepodepíše

TEPCO na svých webových stránkách zveřejnilo přesné hodnoty, jakých radiace v uniklé vodě dosahuje. Jejich míra není rozhodně zanedbatelná, ale katastrofy se není třeba obávat, komentovala aktuální dění ve Fukušimě pro iDNES.cz šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. "Nejsou to určitě hodnoty, nad kterými by se dalo mávnout rukou, ale celkovou radiační situaci v důsledku havárie (v roce 2011) už to nijak zásadně nezhorší," vysvětlila jaderná fyzička. "Jinde by to problém byl, ale ve Fukušimě je zamořený celý areál," dodala.

S problémy se japonská jaderná elektrárna potýká od tragické havárie opakovaně. Koncem března hlásila výpadek elektřiny kvůli poškození rozvaděče hlodavcem a naposledy v pátek se zařízení potýkalo s opětovným selháním chladícího systému nádrže s vyhořelým palivem.

Od 11. března 2011, kdy Fukušimu zasáhlo mohutné zemětřesení a následná vlna tsunami se se střídavými neúspěchy snaží technici elektrárnu stabilizovat. "Snaží se dostat do normálního stavu, ale to bude trvat ještě roky," poznamenala Drábová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video