Poničená jaderná elektrárna Fukušima 1 budí strach. Podle Kazuko Jamašitové není důvod k panice.

Poničená jaderná elektrárna Fukušima 1 budí strach. Podle Kazuko Jamašitové není důvod k panice. | foto: AP

Z Fukušimy není třeba mít strach, říká Japonka, která přežila Nagasaki

  • 19
Kazuko Jamašitové bylo pět let, když dopadla atomová bomba na Nagasaki. Během okamžiku ji připravila o domov a zasela do ní celoživotní hrůzu z toho, že u ní radiace vyvolá rakovinu. Prožité trauma teď srovnává se strachem, které po problémech v jaderné elektrárně Fukušima, cítí většina Japonců. Důvod k obavám podle ní není.

"Možná nejsem příliš citlivá, když přijde na tohle téma, protože jsem byla vystavena skutečně silné radiaci, ale myslím, že to není nic, kvůli čemu by lidé měli blednout strachy," řekla agentuře Reuters o jaderných problémech, kterým Japonsko po silných otřesech a ničivé tsunami čelí.

Události ve Fukušimě jsou podle ní sice vážné, ale lidé by k nim měli přistupovat s rozvahou a nepanikařit. Sama připouští, že ji situace v jaderné elektrárně znepokojuje, ale přehnaně nervózní prý není.

Atomová bomba v Nagasaki

Jaderná puma nazvaná Fat Man dopadla na město Nagasaki 9. srpna 1945. Město bylo shodou okolností záložním cílem, bomba měla podle původních plánů dopadnout na město Kokura, které před katastrofou zřejmě zachránila silná oblačnost.

Bomba explodovala ve výšce 550 metrů nad městem a při výbuchu uvolnila energii odpovídající výbuchu 21 tisíc t TNT tedy 88 TJ. Výbuch bezprostředně připravil o život 40 tisíc obyvatel, dalších 25 tisíc zranil. Desítky tisíc dalších lidí postihly následky ozáření.

Zdroj: Wikipedia

"Lidé se mi zdají přecitlivělí. Vystavení radiaci je sice vážná věc, ale já jsem byla 3,6 kilometru od bomby a teď evakuovali oblast 20 kilometrů od postižené elektrárny. Skutečně nerozumím těm pocitům," prohlásila s tím, že s událostmi na konci druhé světové války se ani tak ničivá přírodní katastrofa, jaká Japonsko před několika dny postihla, nedá srovnat.

"Nic jsem neviděla, ale ten hřmot byl neuvěřitelný. Zvuk skla létajícího okolo a tolika dalších věcí. Pak, když jsem po několika minutách vstala, všechno bylo jiné. Z domu kromě opěrných sloupů nic nezůstalo a svět kolem nás byl rudý. Dnes každý tolik vyvádí kvůli reaktorům ve Fukušimě. Ale nedá se to srovnat," vzpomíná na den, kdy na její město dopadla atomová bomba.

Přestože si Japonsko v uplynulých dnech sáhlo na dno a nezdá se, že by se situace v zemi měla v nejbližší době výrazně obrátit k lepšímu, Jamašitová věří, že Japonce katastrofa nezlomí.

"Zavolala jsem přítelkyni z dětství, která žije poblíž elektrárny, a řekla jsem jí: V minulosti jsme zažili mnohem horší věci, než je tohle. Japonci jsou silní lidé a mají výdrž," vysvětlila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video