Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Z daní platíme tisíce estébáků, od státu dostávají štědré renty

  • 845
Co dělají po dvaceti letech od rozpuštění komunistické tajné policie StB její pohlaváři či tisíce důstojníků? Zničili tisícům lidí životy, ale jim se zpravidla daří dobře. Podnikají anebo řídí bezpečnostní agentury a k tomu dostávají od státu desetitisícové renty. Z rozpočtu na ně jdou každý rok stovky milionů korun.

Zatímco političtí vězni, které Státní bezpečnost pomáhala dostat za mříže, jen paběrkují, renty bývalých tajných začínají na deseti tisících korun. Výjimkou nejsou i částky nad padesát tisíc.

Badatel Ústavu pro studium totalitních režimů Radek Schovánek zmiňuje například odchod bývalého důstojníka StB a dnes vlivného policisty do důchodu – loučí se s padesátitisícovou rentou. Jeho jméno neuvedl.

Celková suma, kterou stát ročně zaplatí za renty bývalých "estébáků", je vysoká i proto, že v roce 1990, kdy byla StB rozpuštěna, měla 7 700 příslušníků.

"Samozřejmě, že je nemravné, když dostávají rentu, vždyť mnozí z nich se specializovali na potírání vnitřního nepřítele," říká Schovánek.

Politický vězeň Vojtěch Klečka, jenž si v komunistických lágrech odseděl patnáct let, hořce dodává: "Takže ti, co mě dostali za mříže, jsou na tom dnes s důchody lépe než já. Dříve ti gauneři žili z neštěstí druhých a teď jsou na tom opět dobře díky blbosti politiků, kteří jim ty renty po pádu totality odmávli. Je to výsměch všem, kteří kriminály a mučení nepřežili."

Čtěte v úterní MF DNES

Lidé z StB ovlivňují Česko i dnes. Dvacet let od rozpuštění totalitní Státní bezpečnosti: Česko je v mapování jejích zločinů stále na samém počátku.

.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue