Blog Amíny byl oblíbený i mezi novináři

Blog Amíny byl oblíbený i mezi novináři | foto: iDNES.cz

Z damašské lesbičky blogující o Sýrii se vyklubal americký podvodník

  • 69
Blogu mladé lesbické Syřanky Amíny Abdaláh Arrafové, která popisovala strastiplný život v Damašku za Asadových represí, naslouchala při nedostatku informací ze Sýrie média celého světa. Teď se ukázalo, že je celou dobu tahal za nos Američan, který žije ve Skotsku.

Při mediálních zákazech, které provázejí arabské jaro, se novináři často spoléhají na facebookové profily nebo blogy blízkovýchodních aktivistů, kteří pod smrtelnou hrozbou popisují své zážitky ze zemí, jež sužují despotové.

Jedním z nejznámějších syrských webových aktivistů byla i pětadvacetiletá Amína Abdaláh Arrafová, která si blog s názvem A Gay Girl in Damascus, jenž popisoval život lesbické dívky v syrské metropoli, založila v únoru.

Zprávy blogerky Amíny ve skutečnosti psal Američan Tom MacMaster

Tvrdila o sobě, že je původem napůl Syřanka a napůl Američanka. Poctivě popisovala svůj život, ale často se pustila také do kritiky autoritářského prezidenta Bašára Asada nebo psala o své roli v protivládních protestech.

Její blog si rychle získal fanoušky i mezi žurnalisty z celého světa a prestižní agentura AP s dívkou dokonce publikovala e-mailový rozhovor. Rozruch v éteru spustila zpráva z minulého pondělka.

Pochybnosti spustilo marné pátrání a falešná fotka

Na blogu se objevila zpráva, kterou údajně psala její sestřenice Rania Ismaílová, že Amínu unesli Asadovi ozbrojenci. "Doufáme, že je prostě jen ve vězení a nestalo se jí nic horšího," napsala sestřenice a vyzvala lidi, ať se pokusí zjistit, co se stalo.

Blogerka Amína poslala na web fotografii Chorvatky Jeleny Lecičové

O zmizení blogerky informovala prestižní média včetně BBC a kvůli údajnému dvojitému občanství se ji jalo hledat i ministerstvo zahraničí USA. Diplomaté dali příběhu první trhlinu, když zjistili, že na Amínin popis nikdo nesedí a nikdy s ní nikdo ani osobně nemluvil.

Pochybnosti ještě vzrostly, když dívka na web poslala svůj snímek. Na fotografii totiž ve skutečnosti byla Chorvatka Jelena Lecičová, která v současnosti žije v Londýně. Rozuzlení celé mystifikace přišlo až v neděli.

Na blogu se objevila zpráva s titulkem omluva čtenářům. V ní čtyřicetiletý americký aktivista Tom MacMaster, který studuje ve skotském Edinburghu, rozkryl, že příspěvky celou dobu psal on.

Poškodil naši důvěryhodnost, tvrdí aktivisté

"Zatímco vypravěč byl fiktivní, fakta na tomto blogu jsou pravdivá a situaci nezkreslují," napsal MacMaster. "Nevěřím, že jsem někoho ranil. Myslím, že jsem byl důležitým hlasem pro věci, kterým pevně věřím."

Jenže internetoví aktivisté se na MacMastera zlobí, protože prý svojí mystifikací vážně poškodil důvěryhodnost všech blogerů, kteří riskují život, aby se o dění v jejich zemích dozvědělo západní publikum.

"Kvůli vám, pane MacMastere, se mnoho aktivistů dostalo do hledáčku syrských úřadů," napsal aktivista Daniel Nassar. "Vzal jste mi můj hlas, pane MacMastere, a hlas mnoha lidí, které znám," napsal nazlobený bloger, který spravuje internetovou stránku Gay Middle East.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video