Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Z čínského ministerstva prý léta unikaly informace o špionech do CIA

  • 13
Jeden z představitelů čínského ministerstva státní bezpečnosti skončil před časem za mřížemi kvůli podezření ze špionáže pro USA. Údajně předával informace CIA. Obě země o případu několik měsíců mlčely, protože se snaží zabránit další krizi ve vzájemných vztazích, píše agentura Reuters.

Policie muže zadržela kvůli podezření, že několik let dodával Spojeným státům informace o čínských špionážních aktivitách, řekly agentuře tři nejmenované zdroje, které jsou s případem obeznámeny. Není už ale jasné, k jak moc důvěrným informacím se představitel ministerstva dostal a zda vyzradil nějaké čínské špiony. Způsobil obrovskou zkázu, dodal pouze jeden ze zdrojů. 

Rekrutovala ho CIA a dodával jí politické, ekonomické a strategické informace, přiblížil další. Americká Ústřední zpravodajská služba mu za to platila statisíce dolarů. Policie ho zadržela někdy mezi lednem a březnem. Muž pracoval jako poradce zástupce ministra pro státní bezpečnost. Ministerstvo je přitom zodpovědné za operace čínské rozvědky i kontrarozvědky. 

Peking zatím případ nijak neokomentoval. A zdroje neuvedly jméno podezřelého špiona ani zástupce ministra, pro kterého pracoval. Ten byl mezitím suspendován a policie ho prověřuje.

Mezi USA a Čínou to letos zajiskřilo už dvakrát

Případ je v rámci špionážních služeb nejvážnějším incidentem mezi Čínou a USA od roku 1985, kdy Jü Čchiang-šeng z čínské zpravodajské služby utekl do Spojených států, kde prozradil, že bývalý analytik CIA Larry Wu-tchaj Čch'-in pracoval jako špion pro Peking. Wu-tchaj Čch'-in v roce pak spáchal sebevraždu, jen několik dní před verdiktem soudu, který by ho nejspíš poslal na 30 let za mříže.

Mezi Pekingem a Washingtonem to tento rok zajiskřilo už dvakrát. Nejprve v únoru vyhledal azyl na americké ambasádě v Pekingu jeden z nejznámějších šéfů policie Wang Li-jün, který proslul svým tažením proti organizovanému zločinu ve městě Čchung-čching.

V dubnu pak napětí vygradovalo ještě více, a to když z domácího vězení uprchl nevidomý čínský aktivista Čchen Kuang-čcheng a vyhledal azyl na americké ambasádě v Pekingu. Po několika dnech odešel do nemocnice. Jeho pobyt tam sledoval celý svět a šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, která byla tehdy na návštěvě Číny, se v Asii řádně zapotila.

Peking nakonec Čchen Kuang-čchengovi vydal povolení vycestovat do USA a právník-samouk nakonec odletěl i s rodinou do New Yorku (více o případu nevidomého čínského disidenta čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video