Z chat na Kasárnách mizí hosté

Kasárna - Rekreační oblast Kasárna na česko-slovenském pomezí navštěvuje stále méně lidí. Někteří provozovatelé turistických chat tak začínají mít existenční problémy. Za odliv návštěvníků podle nich může dlouhotvrající spor o vedení státní hranice i aféra s pozemky pod českými chatami, které obec Makov prodala slovenským občanům.

"Výdělků je teď skutečně málo. Navíc lidé ruší pobyty objednané na léto. Jestli to tak bude pokračovat dál, bude to pro nás katastrofa," hodnotí situaci Vladislav Janů, předseda TJ Moravan Otrokovice, která na Kasárnách vlastní turistickou chatu Bačkárku.

Lidé mají strach o dovolenou
"Nejistota působí především na českou klientelu, které k nám většinou jezdí. Už dnes mohu říci, že letos nebudeme mít plno jako loni v létě," doplňuje ho Ladislav Vařák, který má dva roky v nájmu Bačkárku. "Zřejmě budu mít starosti uživit se," podotýká vážně.

Lyžařský klub Javorník hodlá turistickou chatu, kterou má v pronájmu od Sportovních klubů Zlín, na letní sezonu z ekonomických důvodů rovnou zavřít. "Mít otevřeno se nám prostě nevyplatí," říká předseda lyžařské organizace Leopold Bednařík.

Co je předmětem sporu
Po rozdělení Československa v roce 1993 navrhla komise, složená ze zástupců obou zemí, podobu česko-slovenské hranice. Při přerovnávání a posunování hraničních kamenů se rozhodlo, že část Kasáren připadne Slovensku. Takto tomu bylo už v době Rakouska-Uherska. Na tomto území, asi 35 hektarů, stojí několik chat a lyžařských vleků, které provozují převážně sportovní oddíly ze Zlínského kraje. Na věci by to nic neměnilo, kdyby starosta Makova, do jehož katastrálního území Kasárna patří, nezačal pozemky pod chatami prodávat Slovákům. Někteří z nich potom začali vyhrožovat majitelům chat, že nechají jejich objekty zbořit. Mají totiž s pozemky vlastní záměry.

Nikdo nechce chaty vylepšovat
Provozovatelé chat na pozemcích slovenských majitelů upozorňují i na to, že návštěvníky nemohou přílakat na komfortní ubytování s moderním vybavením. V okamžiku, kdy zjistili, že plochy pod chatou patří Slovákům, zmrazili všechny investice.

"Nemůžu si dovolit vkládat peníze do tak nejistého podniku," říká Vařák. "Měli jsme plány, ale sešlo z nich," připojuje se Bednařík. 

V okolí je ale situace lepší
Zatímco rekreační oblast na Kasárnách možná skutečně doplatí na problémy se státní hranicí a spory Čechů a Slováků o pozemky, hoteliéři v sousední pohraniční obci Velké Karlovice podobné obavy nemají.

Turistický ruch, který tady po letech útlumu po rozdělení federace začal znovu lépe prosperovat, spor o Kasárna podle mnohých už nijak zvlášť neovlivní.

"Na žádný zásadní zvrat bych to neviděl, tomu jsme museli čelit právě před osmi lety. Tehdy turistů celkově ubylo kvůli obavám, jak to na hranici vlastně funguje," soudí Josef Vašťák z hotelu Pod Javorem nedaleko státní hranice. Blízkost problematického úseku hranice návštěvníky ale odrazuje stále.

Problémem je špatná doprava
Na vině je především komplikovaná doprava. Chaty a hotely na Kasárnách jsou dostupné pouze ze slovenského Makova přes celní přechod.

"Lidé se pak trochu bojí sem přijíždět, přestože zrovna k nám mohou po cestě z Velkých Karlovic. Autobusy nacpané turisty sem už prostě jezdit nebudou," dodal Vašťák.

Že by znovu otevřená otázka Kasáren nějak ochromila návštěvnost turistů ve Velkých Karlovicích nemá obavy ani vedoucí recepce ze zdejšího hotelu Tatra Igor Valeš. "Neslyšel jsem ani od jiných hoteliérů, že by z toho měli obavy. Kasárna a Velké Karlovice jsou už samostatné a docela silné pojmy," poznamenal.

Na chatu přes Slovensko
Z rozčarovanými turisty, kteří se vracejí z výletu na hřebeni Javorníků se ale setkává stále pravidelně. "Jde o problém od samého začátku. Na Kasárna se nedá dojet autem přímo z Velkých Karlovic a navíc je potřeba mít u sebe doklady. Lidé pak dostávají pokuty a jsou překvapení i rozčílení, když  je zastaví hlídka pohraniční policie," vysvětlil.

Česko-slovenské hranice v Beskydech, Kasárna - Makov

Chataři v oblasti Kasáren mají velmi smíšené pocity, dojmy i zážitky. Tomu, že by se ministerstva obou států (Česka a Slovenska) mohla domluvit a hranice změnit, příliš nevěří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video