J.F. Potužník

J.F. Potužník | foto: Michal Růžička, MAFRA

Z České televize nemůžeme dělat CNN, říká uchazeč o post ředitele Potužník

  • 26
Jiří Potužník pracoval České televizi patnáct let, v současnosti je mluvčím českého předsednictví EU. Teď se jeho jméno objevilo na seznamu uchazečů o post ředitele ČT. Na palubě vládního letounu během cesty z Izraele vysvětluje, že by rád zapracoval na důvěryhodnosti televize.

Co vás vedlo k tomu, že jste se do konkurzu přihlásil?
Zdá se mi to dobrý nápad.

Fungování České televize dobře znáte z pohledu zaměstnance. Může to být výhoda?
Patnáct let jsem tam pracoval. Díky deseti letům stráveným v České republice a více než pěti letům v zahraničí v roli zpravodaje mám povědomí o tom, jak funguje naše televize a snad i o tom, jak fungují televize ostatní.

Kde byste se chtěl inspirovat?
Některé inspirace se dají použít, jiné brát nelze. Česká televize je součástí českého prostředí, české kultury a historie. Není prostě možné vytvářet tady CNN nebo BBC, tedy zbožňované stanice, které jsou brané jako měřítko.

BOJ O POST ŠÉFA ČESKÉ TELEVIZE

Správně vyplnilo přihlášku na šéfa České televize 19 kandidátů

Co můžete televizi nabídnout?
Myslím si, že televize po dvaceti letech dospěla do stádia, kdy má čas, prostředky a měla by mít i odvahu na to, aby si víc sama definovala svůj vnitřní pořádek. To by ve výsledku mělo znamenat především důvěryhodnost. To je věc, která může televizi posilovat.

S jakými vizemi do boje půjdete?
Důvěryhodnost je pro mě zaklínadlem ve všech oblastech. To se týká personální a autorské stránky a také hospodaření. Televize by se měla chovat podle toho, že hospodaří s veřejnými prostředky, to znamená podle pravidel. Myslím, že důvěryhodnost, která je sledovatelná formou průzkumů veřejného mínění, na tom není tak, jak by mohla být.

Jakým způsobem by se dalo na důvěryhodnosti zapracovat?
Například v oblasti financování. To není jen o transparentním zadávání zakázek a výběrových řízení, ale také o tom, že lidé musí mít pocit, že se s penězi nakládá efektivně nejen v tom okamžiku, kdy se utrácejí, ale dlouhodobě. Veřejnoprávnost je především služba a televize by měla být laboratoří těch služeb. Vymýšlet nové technologie a být daleko integrovanější součástí hardwarových i softwarových agentur, institucí, univerzit a přemýšlet, kam jít dál.

Kdo z uchazečů je pro vás největším konkurentem?
Neznám jména všech účastníků. Zaznamenal jsem jich jen několik, protože jsem měl spoustu práce s cestou premiéra. Jsem velmi zvědavý na to, s čím přicházejí ostatní. Nedělám si iluze, že bych přinášel úplně nové pohledy, ale doufám, že jsou komplexní a i když se budou se ve srovnání s ostatními projekty opakovat, tak nezapadnou. Dělám to i pro sebe. Je to patnáct let života, který mi není lhostejný a který pro mě momentálně končí bez katarze.

Cítíte, že máte podporu?
Bavil jsem se o tom s lidmi, kteří jsou součástí kulturního prostředí této země. Říkali mi: "Jdi do toho, je to dobrý nápad." Dokonce mi pomáhali s dolaďováním některých konceptů. Ani kandidát na ředitele už nemůže fungovat jenom jako solitér. Musí mít minimálně na poradenské a konzultační úrovni lidi, kteří jsou víc než kamarádi. To musí být lidé, kteří o té oblasti něco vědí.

Kdy jste se ke kandidatuře definitivně rozhodl a jak vidíte své šance?
Přemýšlel jsem o tom už s odchodem z televize. Stejně tak si uvědomuji, jak nesnadné je mezi jednotlivými zájmovými bloky proplout. Televizi veřejné služby je dvacet let a to je okamžik, kdy by mohla být dost sebevědomá na to, aby si dovolila stát na vlastních nohou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video