Z Česka úplně vymizela vzteklina

  • 7
Vzteklina v Česku vymizela. U žádného zvířete se neobjevila už dva roky. Poslední lišku nakaženou nemocí, která je smrtelná i pro člověka, zastřelil předloni myslivec na Trutnovsku. Řekl to šéf Národní referenční laboratoře pro vzteklinu v Liberci-Vratislavicích Oldřich Matouch.

"Likvidace vztekliny na našem území je obrovský úspěch. Kromě jiného teď lékaři nemusejí posílat ve všech případech do nemocnice lidi, které například pokousal podezřelý neznámý pes," upozornil Matouch.

Lišky nebo další nakažená zvířata sice do Česka mohou proniknout z Polska a ze Slovenska, ale ohrožené jsou pouze oblasti těsně za hranicemi.

Hranice s Rakouskem a Německem patří podle Matoucha k bezpečným územím, v příhraničních oblastech obou zemí totiž vzteklina už také přestala hrozit.

Národní referenční laboratoř se domluvila s primáři infekčních oddělení ve vybraných velkých nemocnicích, aby začali k vymizení vztekliny přihlížet ve případech, kdy někoho pokoušou neznámá zvířata.

"Pokud by zvíře pokousalo člověka například na Šumavě, v Krušných horách nebo ve středních Čechách, nemusel by už prodělat nepříjemné očkování," vysvětlil Matouch.

Na severní Moravě u hranic s Polskem nebo Slovenskem by ale bylo i nadále jistější, kdyby se lidé dali očkovat. Léčba vztekliny trvá zhruba 14 dní a pacienti dostávají pět injekcí. V minulých letech se v České republice dalo očkovat proti vzteklině průměrně 1500 lidí ročně. Poslední Čech zemřel na vzteklinu v roce 1968.

Díky příznivému vývoji v posledních dvou letech by Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) mohla Česko prohlásit za zemi "prostou vztekliny". Usnadnilo by to vývoz zvířat z České republiky do zahraničí třeba při cestách na dovolenou.

Pomohly vakcíny pro lišky
Vzteklina se z tuzemska ztratila díky takzvané orální vakcinaci lišek, která se provádí již 15 let. Očkovací látky jsou v návnadách, které lišky, jež vzteklinu nejvíce přenášejí, sežerou. Při loňské vakcinaci letadla shodila na 950 tisíc návnad na plochu přibližně 50 tisíc kilometrů čtverečních.

Právě nyní se koná letošní jarní očkování a při něm se na 55 tisíc kilometrů čtverečních dostane skoro 1,4 milionu návnad. Akce stojí kolem 15 milionů korun a platí ji převážně stát. Vakcinace, jež se provádí pravidelně i na podzim, začala v roce 1989. Většinu vakcín tehdy roznášeli myslivci.

"Ještě v roce 1989 jsme zaznamenali 1500 případů vztekliny u lišek a jiných zvířat, předloni pouze tři," poznamenal Matouch.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video