Čechům se dvacet let po pádu komunismu žije lépe než lidem v ostatních postkomunistických zemích. Ilustrační foto

Čechům se dvacet let po pádu komunismu žije lépe než lidem v ostatních postkomunistických zemích. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Z bývalých sovětských satelitů se nejlépe žije v Česku

  • 178
Nejlépe ze všech postkomunistických zemí v Evropě se žije lidem v České republice. V žebříčku kvality života zaujímá Česká republika 28. místo, oproti loňsku jsme si polepšili o osm míst. Žebříček vede stejně jako loni Norsko, naopak nejhůře se žije obyvatelům subsaharské Afriky.

Vyplývá to ze Zprávy o lidském rozvoji (Human Development Report 2010), kterou ve Vídni zveřejnil Rozvojový program OSN. Česká republika spadá do skupiny s "velmi vysokou kvalitou života", do které patří prvních 43 zemí z celkem 169 hodnocených států.

Fakta

Prvních deset zemí s nejvyšší kvalitou života:

1.Norsko
2.Austrálie
3.Nový Zéland
4.USA
5.Irsko
6.Lichtenštejnsko
7.Nizozemí
8.Kanada
9.Švédsko
10.Německo

Nejnižší životní úroveň mají podle žebříčku obyvatelé Zimbabwe.

Česká republika se umístila na 28. místě. Slovensko o tři příčky za ní. Čína skončila až na 89. místě, Afghánistán obsadil 155. příčku.

Celý žebříček najdete zde

Oproti předchozímu roku si Česká republika polepšila o osm míst a vyskočila na 28. místo. Naopak čím dál hůře se žije na Islandu, který v minulých letech tabulku vedl. Po úderu finanční krize se severská země propadla na třetí místo a letos skončila až na 15. pozici.

Česká republika je v těsném závěsu za Rakouskem, Británií a Singapurem. Vítězné Norsko následuje Austrálie, Nový Zéland a Spojené státy. První desítku uzavírají Kanada, Švédsko a Německo. V první třicítce zemí drtivě převažují evropské státy.

Žebříček uzavírá Zimbabwe

Druhá skupina začínající od 43. příčky je označována pouze jako "vysoká kvalita života" a zahrnuje většinu států Latinské Ameriky a řadu bohatých asijských zemí.

V následující skupině označené jako "průměrná kvalita života" figurují Čína, Vietnam, postsovětské středoasijské republiky a Moldavsko, zbylé státy Latinské Ameriky a rozvinutější africké země.

Poslední skupina s "nízkou kvalitou života" zahrnuje v drtivé většině státy subsaharské Afriky, na posledních třech místech jsou Niger, Kongo a Zimbabwe.

Jak se měří kvalita života

Zprávu o vývoji kvality života vypracovává UNDP od roku 1990. Zprávy se ve svém hodnocení kvality života v jednotlivých zemích opírají o takzvaný index lidského rozvoje. Ten je kombinací nejen ekonomických, ale i celé řady sociálních ukazatelů, jako je například průměrná délka života, přístup ke vzdělání, rovné příležitosti pro obě pohlaví, přístup k nezávadné pitné vodě, zdravotní péči a podobně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video