Antarktida podle nejnovějšího měření ztrácí až 152 kilometrů krychlových objemu. Ilustrační foto.

Antarktida podle nejnovějšího měření ztrácí až 152 kilometrů krychlových objemu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Z Antarktidy ročně odtaje až 152 kilometrů krychlových

  • 24
Vědci nově zjistili, že z antarktického ledovce, který postupně odtává, mizí za rok až 152 krychlových kilometrů. Vyplývá to z nového měření, k němuž byly použity satelity na oběžné dráze kolem Země.

Na svých webových stránkách o tom píše britská zpravodajská stanice BBC.
 
Vědci se zaměřili na změny zemské gravitace na Antarktidě v letech 2002 až 2005. Ve studii otištěné v časopise Science dospěli k závěru, že nejvíc ledu ztrácí západ kontinentu.

Celkem ledovec ročně odtaje o 152 kilometrů čtverečních objemu; z velké části se však na tom podílí tání na západě. Taková ztráta odpovídá ročnímu nárůstu hladiny moří o 0,4 milimetru. Pro srovnání růst kvůli tepelnému roztažení mořské vody se odhaduje asi na 1,8 milimetru za rok.

V uplynulých letech i jiní experti nalezli důkazy o tom, že ledovec na západě Antarktidy taje, což prý může přispět ke zvýšení hladiny moří.

BBC však připomíná, že výsledky některých výzkumů jsou protichůdné; zatímco některé tvrdí, že ledu v Antarktidě či Grónsku ubývá, jiné hovoří o tom, že led tam naopak zpevňuje a nabývá na síle.

Nová studie založená na měřeních z oběžné dráhy, kterou provedli experti z Coloradské univerzity v Boulderu, je jedinečná v tom, že měření gravitace nad Antarktidou z těchto důvodů bylo provedeno poprvé. Družice měří změny gravitačního pole při přeletech nad oblastí.

Jedna z členek týmu Isabella Velicognaová prohlásila, že použité družice mají takové dráhy, které jim umožní pokrýt celou oblast Antarktidy.

"Vidíme celý pevninský ledovcový příkrov a měříme změny jeho masy; pak se odděleně zaměřujeme na východ a západ," uvedla.

"Je to zcela nový způsob měření masy pevninského ledovcového příkrovu," prohlásil odborník na životní prostředí britské organizace British Antarctic Survey (BAS).

Předchozí studie vycházely zejména z dat z radarových altimetrů na palubách družic, které nemohou měřit příkré svahy, a laserových přístrojů z letadel, která zase nepokrývají celé území a nemají tak srovnávací charakter.

Loni takováto měření zjistila, že na východě Antarktidy ledovec nabyl asi o 1,8 centimetru.

Pokud by zcela roztál ledovec v západní Antarktidě nebo Grónsku, pak by to způsobilo zvýšení hladiny oceánů asi o sedm metrů. Tento růst by přitom pravděpodobně trval několik staletí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video