Summit o klimatu v Kodani - šéf sekretariátu OSN pro změny klimatu Yvo de Boer (11. prosince 2009)

Summit o klimatu v Kodani - šéf sekretariátu OSN pro změny klimatu Yvo de Boer (11. prosince 2009) | foto: Anja Niedringhaus, AP

Yvo de Boer, smutný hrdina konference o klimatu, končí v OSN

  • 9
Prosincový kodaňský summit o klimatických změnách měl být jeho hvězdným okamžikem, ale teď je vše jinak. Yvo de Boer, který za OSN vedl ne příliš úspěšná jednání na summitu, oznámil svoji rezignaci. Tématu klimatických změn se nyní chce věnovat v soukromé sféře.

Pětapadesátiletý De Boer, šéf sekretariátu OSN pro změny klimatu, opustí své místo k 1. červenci a hodlá nastoupit jako konzultant pro otázky klimatických změn u poradenské společnosti KPMG International (její pobočka je i v Praze). Do funkce nastoupil v roce 2006 a dosud se očekávalo, že svůj kontrakt letos v září prodlouží.

V listopadu má proběhnout v Mexiku nová konference o klimatu za účasti více než 190 zemí, která má přinést to, co se v Kodani nepodařilo - závaznou dohodu o boji proti globálnímu oteplování (viz předchozí článek o Kodani).

"Bylo to pro mě těžké rozhodnutí, ale věřím, že nastal čas, abych začal prosazovat téma klimatických změn jinde - v soukromém sektoru a na akademické půdě," řekl o svém odchodu De Boer. Konečné slovo v rozhodování o jeho nástupci má generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

De Boer uvedl, že svůj odchod oznamuje tak brzo, aby měl jeho nástupce dost času "být v obraze" před mexickým summitem. Svůj odchod nijak nespojuje s neúspěchem prosincového summitu.

"Už jsme měli dohodu v ruce, ale nestalo se"

"Kodaň nepřinesla jasnou dohodu s právními závazky, ale politické odhodlání prosadit snižování emisí zcela převládlo. Velkým úkolem je nyní navázat úzké partnerství s průmyslem, a nyní mám šanci tomu napomoci," uvedl De Boer. "Byli jsme kousíček od formální dohody. Už jsme ji měli v rukou, ale nestalo se, a to je škoda," připustil však.

Agentura Reuters připomněla, že De Boer byl ve své funkci OSN daleko otevřenější a hlasitější než všichni jeho předchůdci a měl velkou zásluhu na tom, že se téma stalo silným tématem světové politiky.

Nebylo to lehké. Během maratonu jednání na konferenci na Bali v roce 2007 novináři zahlédli De Boera, jak opouští jednací sál v slzách poté, co ho čínský delegát vypeskoval, že začal klíčové setkání ještě předtím, než dorazili všichni účastníci. Respekt si však získal na obou pólech vyjednávání.

"Chtěl bych vidět někoho jiného z rozvinutých zemí, kdo by byl schopen jednat se všemi," komentoval jeho diplomatické schopnosti Seb Walhain, šéf ekologických programů společnosti Foeris Netherlands.

Agentura AP uvedla, že podle lidí, kteří De Boera znají, byl Nizozemec neúspěchem Kodaně daleko zničenější, než na veřejnosti připouštěl. "Viděl jsem ho na letišti v Kodani po summitu," uvedl klimatický expert Jake Smith. "Byl úplně vyřízený," popsal svůj dojem. "Summit mu vzal hodně sil," dodal.

Kritika míří hlavně na Mezivládní panel

Daleko větší lavina kritiky se však po summitu snesla na jiný orgán OSN zabývající se oteplováním - Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC), dohlížející na vědecké výzkumy. Pobouření vyvolalo například zjištění, že jeho souhrnná zpráva o oteplování je v části zabývající se táním himálajských ledovců chybná (článek o Himálaji zde), či že odkazuje na další prameny, které neprošly kritickým hodnocením.

Šéf Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu Rádžendra Pačaurí přiznal chybu.

Šéf Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu Rádžendra Pačaurí přiznal chybu.

Již před summitem se přitom v aféře zvané Climategate zjistilo, že se někteří klimatologové e-maily domlouvali, jak upravit údaje, aby lépe vyhovovaly jejich předpokladům (viz článek o Climategate).

Šéf Mezivládního panelu Rádžendra Pačaurí některé chyby přiznal, výzvy k rezignaci však odmítá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue