Yperitové granáty Irák nelákaly

  • 8
Experti OSN zkontrolovali v Iráku yperitové granáty. V pouštním komplexu je uložili předchozí inspektoři, kteří museli Irák opustit v roce 1998. Munice je v pořádku, nikdo s ní nehýbal. OSN čeká v sobotu zprávu Iráku o zbrojních programech. Bagdád do ní nezahrne přiznání, že vlastní zbraně hromadného ničení.

Granáty s yperitem jsou v pouštním komplexu Musana sedmdesát kilometrů severozápadně od Bagdádu, kde při minulých inspekcích v letech 1991 až 1998 experti OSN ničili většinu odhalených iráckých biologických a chemických zbraní.

Objekt původně působil pod názvem Irácký státní podnik pro výrobu pesticidů, avšak Iráčané nakonec přiznali, že se v Musaně ročně vyrábělo čtyři tisíce tun chemických zbraní.

"Ujistili jsme se, zda tam granáty stále jsou. Nezjistili jsme žádné problémy," uvedl šéf inspekčního týmu Dimitri Perricos, podle něhož je munice uložena na bezpečném místě. "Ale mělo by se začít s její likvidací," podotkl inspektor.

Další tým navštívil jaderný komplex Tuvajsa 25 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu. Středisko, v němž je několik výzkumných jaderných reaktorů, se věnovalo oddělování plutonia, zpracování odpadu a obohacování uranu. Izrael v roce 1981 při leteckém útoku zničil v Tuvajse jeden reaktor. - o předchozích inspekcích více zde

Irák předtím oznámil, že do zprávy pro OSN nezahrne přiznání o zbraních hromadného ničení. "Bude však obsáhlá a přinese nová fakta o nových továrnách a aktivitách, které se odehrály za nepřítomnosti inspektorů," uvedl Husam Muhammad Amín, který má na starosti kontakt s experty OSN.

Irák poprvé kritizoval inspektory
Zbrojní inspektoři OSN se dočkali první kritiky. Irák upozornil, že inspektoři vstoupili do prezidentského paláce bez oblečení a masek nutných k ochraně před předpokládanými biologickými a jadernými látkami.

"Pátrala inspekce skutečně po zakázaných zbraních nebo sloužila jiným cílům?" ptá se Bagdád. Obává se, aby se nové inspekční týmy neproměnily v oko, které bude slídit po cílech, jež nejsou uvedené v rezoluci Rady bezpečnosti OSN.

"Obnovuje se tak atmosféra, která vládla u bývalých inspekčních týmů v Iráku?" podivil se veřejně mluvčí iráckého ministerstva zahraničí. Irácká diplomacie si klade otázku, zda nejde o počátek špatných způsobů, které se Spojené státy, Británie a sionisté snaží vnutit OSN.

Podle Bagdádu se brzy ukáže, zda týmy Monitorovací, ověřovací a inspekční komise OSN (UNMOVIC) a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) respektují mezinárodní identitu a nestrannost, nebo zda podléhají americkým a britským nátlakům a vydírání.

"Inspektoři čelí skutečné prověrce důvěryhodnosti a respektování slibů profesionalismu, objektivity a dodržování rezoluce OSN a mezinárodního práva," píše se v iráckém prohlášení.

USA a Británie trvají na obvinění
USA a Velká Británie nadále obviňují Irák, že pokračuje ve výzkumu s cílem vyvinout jaderné zbraně. Pokusil se údajně také v jedné africké zemi získat uran.

"Každá země, která má aktivní výzvědný program, ví, že Irák má zbraně hromadného ničení," uvedl americký ministr obrany Donald Rumsfeld, podle něhož inspekce mají dobrý začátek, ale na konečné hodnocení je třeba počkat ještě několik týdnů.

Inspektoři mají koncem ledna podat Radě bezpečnosti OSN zprávu o svém působení. Potvrdí-li, že Irák plně spolupracoval, rada by podle rezolucí OSN měla zvážit zrušení ekonomických sankcí vyhlášených proti Iráku po jeho invazi do Kuvajtu v roce 1990.

Irák má Radě bezpečnosti do 8. prosince předložit jasné a kompletní prohlášení o svých zbrojních programech. Když Bagdád nebude spolupracovat, OSN může jednat o vojenské akci. Irák oznámil, že zprávu předloží o den dřív.

Přístup Iráku překvapil Američany
Američané jsou také překvapeni, že Irák poskytl inspektorům dosud volný přístup. Domnívají se ale, že Bagdád bude dělat větší potíže při dalších kontrolách, zejména na místech, kam dříve inspektoři nemohli.

Zpravodajské služby také podle agentury AP nemají důkazy - například ze špionážních satelitů nebo bezpilotních letadel - že by Irák přesunoval výzbroj a lidi, aby se vyhnul inspekcím.

"Před několika měsíci Bagdád podnikal přesně tyto přesuny, ale od té doby nebyly žádní větší pohyby zaznamenány," řekl nejmenovaný americký vojenský představitel, což podle něj znamená, že inspekce se ještě pořádně nerozjely.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video